Dijital mecralar yükselişte

Türkiye’da Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2019 Yılı Raporu yayımlandı. Rapora bakarak; Türkiye’dahi toplanmış iletişim araçları ve reklam yatımları, ayrımsız önceki yıla bakarak yüzdelik 6,2 oranında büyüyerek, 11 milyar 49 milyon TL oldu. amma velakin iletişim araçları yatırımları ise 2019 yılı böylece, 2018 yılının tıpkı dönemine bakarak yüzdelik 5,6 oranında artarak, 8 milyar 839 milyon TL kendisine gerçekleşti

Türkiye’de Tahmini Iletişim Araçları ve Reklam Yatırımları 2019 Yılı Sonu Raporu’na göre, mecmu iletişim araçları yatırımları 8 milyar 839 milyon TL adına gerçekleşti. Yine bu dönemde mecmu reklam ve medya yatırımlarının tutarı, 11 bilyon 49 milyon TL oldu. İlgili ifade, Reklamcılar Derneği, Reklamverenler Derneği (RVD), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB TR), Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) ve Duraksız Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA) adına özgür müşavirlik şirketi Deloitte yoluyla hazırlandı.

“Eskimemiş ayrımsız döneme giriyoruz”

Tabir ile ilgilendiren değerlendirmelerde kâin Reklamcılar Derneği Başkanı Volkan İkiler, Türkiye Tahmini Iletişim Araçları ve Reklam Yatırımları Raporu’nun, Reklamcılar Derneği aracılığıyla on yıldır hazırlanarak yayınlandığına belen etti.

Bu sene Türkiye pazarlama iletişimi dünyası üzere çok muhteşem benzeri aşama atarak, tamam kürsü derneklerinin el ele verdiği ve sektörün gelişimi namına birbirleriyle henüz üstelik yakından çalışıldığı tıpkı döneme girdiklerine üstelik bel eden İkiler, bu konuda, “2019 yılı itibariyle, iletişim araçları yatırımlarını umum kürsü derneklerinin ortak çalışmasıyla açıklamaya karar verdik.

Reklamcılar Derneği öncülüğünde, Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB TR), Mobilize Mecralar Araştırı Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA), Reklamverenler Derneği (RVD) ve Millî Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) güçlerini birleştirdi. Akla Yatkın ve artağan kalibrasyon ve raporlama amacıyla çalıştık ve çalışmaya bitmeme edeceğiz. Kamu büro topluluk üyelerine ve başkanlarına destekleri üzere teşekkürname ederim” şeklinde açıklamada bulundu.

“Zorluklarla başa çıkmanın formülleri bizim DNA’mızda var”

İkiler, Corona salgının sektöre olan etkileri karşı ise şunları söyledi:

“Türkiye’dahi bile evvel vakanın açıklanması ile sektörümüzün etkilendiğini beyan etmek doğru tamam. Fakat, bizim sektörümüzde çok koca aynı pratik var. El zamanlarda kenetlenmeyi haddinden fazla gani biliyoruz; zorluklarla başa çıkmanın formülleri bizim DNA’mızda var. Hem reklamverenlerin aldığı aceleci aksiyonlar hem dahi ajansların çabuk çözümleri ile bu durumdaki genişlik akıllıca adımların gelişmemiş zamanda atılmaya başlandığını söylemeliyiz. Mufassal vadede kazananlar bu dönemde iletişimde kalanlar, güne adapte olanlar ve yaratıcılık takat sınırı dengesini akıllıca kuranlar olacak.”

“Mukavim günlerde kuvvetli duracağız kim yarınlara henüz hayatiyetli hazırlanalım”

Reklamverenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Pura “Acun’birlikte sektörümüzde yaşanan gelişmeleri çokça yakından strateji ediyoruz ve 2020 yılının esasen itibaren yaşanan Corona Virüsü salgını nedeniyle görüyoruz kim, bu eşine bir iki rastlanır dönemde birlikte sektörümüz sağlam duruşuna bitmeme ediyor, toplumda birlik ve el birliği ile farkındalık yaratmak yerine üstlendiği misyonun hakkını veriyor. Kampanyalarında halka maddesel manevi desteklerini açıklanan global reklamverenlerin yanında, domestik markalarımızdan mutluluk ekonomimize bindi yaratıcı meşruhat geliyor” dedi ve “Bu örneklerden aldığım ilhamla diyorum ki; tabiat ve âdemiyet için yeni ayrımsız ser olacak bu sancılı günlere rağmen reklam sektörü sağlam durmaya bitmeme edecek ve yarınlara elan canlı hazırlanacak. Markaya envestisman esastır, 2. Acun Savaşı’nda reklama bitmeme eden şirketlerin markaları zaman hala dinç varlıklarını sürdürüyor, lütfen reklama devam!” diye görüşlerini ifade etti.

TV kuruluşlarının iş payı yüzdelik 46

Iletişim Araçları yatırımlarında yer nazik payı, 2019 sonu itibariyle sektörde yüzdelik 46 oranında ahzüita payına erişen göstergeç kuruluşları aldı. Televizyonu yüzde 33,3 ile dijital mecralar izlem etti. Üçüncü sırada yüzde 9,4 ile açıkhava kayran aldı.

2019 yılında sunma iri düşüş basın yatırımlarında yaşandı. Basın yatırımları toplamda yüzde 25,9 düşerek, yüzdelik 6,5 iş payı ile dördüncü sıradaki yerini korudu. 2019 yılında televizyonlara yapılan medya yatırımı 4 milyar 68 milyon TL adına gerçekleşirken, dijital mecralara 2 bilyon 940 milyon TL’lik yatırım yapıldı.

2019 yılı genelinde iletişim araçları yatırımları ortada sayısal mecralara yapılan yatırımlar kebir ölçüde arttı. Sayısal mecralara yapılan yatırım 2018 yılı ile karşılaştırıldığında yüzdelik 19 arttı. Medya yatırımları ortada yeryüzü çok paya sahip olan TV yatırımları ise yüzdelik 5 oranında artım gösterdi. Açıkhava yatırımları yüzdelik 2,5 artışla 831 milyon TL, basın yatırımları yüzde 25,9 düşüşle 578 milyon TL, radyo yatırımları yüzdelik 9,7 artarak 327 milyon TL kendisine gerçekleşti. Beyaz Perde yatırımları söz konusu dönemde yüzde 7,1 arttı ve 95 milyon TL oldu. Radyonun mecmu iletişim araçları yatırımlarındaki payı yüzde 3,7 olurken, sinemanın payı yüzdelik 1,1’dahi kaldı.

Dijital mecralar yükselişte

2018 yılı ile karşılaştırıldığında 2019 yılında sayısal mecralarda yüzdelik 19 tahaccüm ile alay malay, mecmu 2 bilyon 940 milyon TL’lik(*) yatırım gerçekleştirildi.

2019’de dijital yatırım süresince yeryüzü çok payı 1 milyar 680 milyon TL ile display aldı. Display’deki çoğalma yüzdelik 18,9 yerine gerçekleşirken, bu alanda seans/tıklama bazlı mecraların 2019 yılındaki payı yüzdelik 64, videoların yüzde 29, native’in payı yüzde 8 namına gerçekleşti.
2019’de vizyon/tıklama bazlı reklam yatırımları, tıpkı eski yıla göre yüzdelik 11,4 oranında artarak, 1 bilyon 69 milyon TL oldu. Esasen 2019 yılında videoteyp bazlı yatırımları bir eski yıla göre 36.9’luk artışla 483 milyon TL, native reklam yatırımları da tıpkısı eski yıla bakarak yüzde 26,7 artarak, 128 milyon TL namına gerçekleşti.

Dijital mecra yatırımlarının yüzdelik 64’ü dinamik ekranlar, yüzde 36’sı ise PC ve laptop üzerinden gerçekleşmiştir. Güzeşte yıla bakarak canlı görüntülük harcamalarının toplam dijitaldeki kırılımı kalık ve yüzdelik 35,6 oranında büyümüştür.

Arama motorlarına yapılan envestisman yüzdelik 20,2 arttı

2019 yılında sayısal yatak yatırımları içerisinde 2018 yılı ile karşılaştırıldığında en fazla yatırım artışı yüzde 20,2’lik artışla kontrol motorlarında oldu. Bu dönemde taharri motorlarına, 1 milyar 110 milyon TL’lik yatırım yapıldığı görüldü. Taharri motorlarını yüzde 10,5’lik artım ile ilanlar izledi. İlanlar amacıyla 2019’de 125 milyon TL envestisman yapıldı.

2019 yılında sayısal medya yatırımlarının yüzdelik 20,5’ini sosyal medya, yüzdelik 64,2’sini duraksız düzlem, 70,7’sini programatik satın alma yatırımlar oluşturdu.

Geçtiğimiz sene, sosyal medyaya 603 milyon TL, kıpırdak platformlara 1 milyar 887 milyon TL ve programatik satın almaya ise 2 milyar 79 milyon TL tutarında yatırım yapıldı.

Mavera yandan, Açıkhava aksi koşullara karşın büyümesini sürdürdü. 2019 yılında 831 milyon TL adına gerçekleşen ve yüzde 2.5 büyüyen Açıkhava iletişim araçları yatırımlarının 111 milyon TL’sini 2018 yılı ile karşılaştırıldığında yüzde 31,2 artışla sayısal açıkhava, gene 111 milyon TL’sini yüzde 18.9’luk artışla iri kayran ve 609 milyon TL’sini dahi yüzdelik 3.8 düşüşle reklam üniteleri yatırımları oluşturdu.

Gıda geçmiş tam

Sektörel bazda bakıldığında ise, 2019 yılında reklam yatırımları yeryüzü nazik sektörlerin başında; azık önce tam yer aldı. Gıdayı, ikinci tam tarumar ve üçüncü sırada ise kozmetik ve kişisel bakım sektörü takip etti.

Gine 2019 yılında reklam yatırımları genişlik haddinden fazla büyüyen sektörlerin başında ise; sülale arılık ürünleri geldi. Bunu sırasıyla karışık, kozmetik ve kişisel bakım izledi.

Acun pazarı 2019’de bile büyümeye devam etti

Mavera yandan, Türkiye’dahi Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2019 Yılı Sonu Raporu’na göre dünyada iletişim araçları yatırımları tahminî 640 milyar Dolar’a ulaştı. Sektörün 2020 yılı tahmini ise 668 milyar Dolar olacağı yönünde. 2019 yılında, Acun genelinde yüzdelik 4,4 büyüdüğü tutum edilen bütün iletişim araçları yatırımlarının yüzde 47’si dijital mecralara yapılırken, sayısal mecrayı yüzde 29 ile televizyon mecrası izleme ediyor.

Almanak iletişim araçları yatırım büyüklüğü 1 milyar KÖLE dolarının üzerinde olan 41 ülkedeki toplam envestisman hacmi $610 bilyon olup, bu ölçü dünya genelindeki mecmu yatırımların tahminî yüzdelik 95’kayınbirader katakulli ediyor. Bu 41 ülkedeki iletişim araçları yatırımları, tıpkısı esbak yılın tıpkı dönemine göre (domestik mülk birimleri ile) sayı farkı yüzde 9,1 seviyesinde nema gösterdi.

İlgili rapora bakarak Türkiye, iletişim araçları yatırımları büyüklüğü açısından dolar bazında dünyanın 35. şişman pazarı konumunda meydan alırken, bütün tutar içre payı yüzdelik 0,2 seviyesinde. Rapora göre, Türkiye’da iletişim araçları yatırımlarının Diğer Berrak Yurtiçi Hasıla (GSYH) içindeki oranı, yer balaban 41 veriş içindeki sunma düşük fehamet olup, ülkemizin iletişim araçları yatırımlarının GSYH’ye oranının topluluk olduğu değerin yaklaşık 3,5 katlık tıpkı nema potansiyeli olduğuna bel edildi.

Sektörün 2020 yılı iletişim araçları yatırımları tahmini ise 668 bilyon Dolar olacağı yönünde idi ancak Covid-19 salgını dolayısıyla, dünyanın iki büyük pazarı olan Amerika ve Çin’deki sonuç gelişmeler, sair yandan reklam sektörünün lokomotifi olan, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın da karışma olduğu birçok arsıulusal organizasyonun iptali nedeniyle, 2020 büyüme hedeflerinin yeniden gözden geçirilmesi bekleniyor.

Share: