Dış cepheye iştirak ismi yazana kazanç

Dirimsel İdaresi Başkanlığı namına yöneltilen ayrımsız soruyu yanıtlarken, “İnşaat firmalarının âdemoğlu, şöhret, telefon ve adreslerinin binaların dış yüzeylerine tuğla, seramik, süslü süslemeler, beton üzerine kabartmalar, fayans vb kullanılarak yazılması ilan ve reklam vergisine tabidir” görüşünü verdi.

İSTİSNA YOK
Mükellefler vergi mevzuatında çekinti yaşamaları halinde Sağlık İdaresi Başkanlığı’nın özelge sistemi üzerinden sorularını sorabiliyorlar. Dirimlik İdaresi Başkanlığı de verdiği yanıtları zat genel ağ sitesindeki özelge bölümünden yayımlıyor. İzmir Rüşvet Dairesi Başkanlığı’na yapım firmaları aracılığıyla, firma ismi, şan, telefon ve adreslerinin binaların aut yüzeylerine, pano evet da safiha olmaksızın, tuğla, seramik, süslü süslemeler, beton konusunda kabartmalar, fayans kullanılarak yazılmasının Belediye Gelirleri Kanunu’na göre car ve reklam vergisine tabi olup olmadığı soruldu. Özelgede 2464 mahdut Belediye Gelirleri Kanunu’nun 12’nci maddesinde, uray sınırları ile komşu alanları süresince yapılan temas soy ilan ve reklamın, ilan ve reklam vergisine bağımlı olduğunun kayran aldığı hatırlatılarak, yasanın “ayrıklık ve muaflıklar” başlıklı 14’üncü maddesinde car ve reklam vergisine ilişik ayrıklık ve muaflıkların düzenlendiği maddede binaların aut yüzeylerine pano evet birlikte resim olmaksızın firma ismi, ün, telefon ve adreslerinin yazılmasına ilişik benzeri ayrıklık yahut muafiyetin vadi almadığı vurgulandı.

VERGİYE TABİ
Benzeri yasada ‘tarife ve bağıntı’ başlıklı 15’inci maddede, car ve reklamın içeriğine bakarak alınması müstelzim sunu beş altı ve bildirme çok rüşvet tutarının gösterildiği tarifenin düz aldığı hatırlatılarak, çeşitli yerlere asılan ve takılan rastgele kök tabela, abece ve gösterici üzere tekmil çakılı zar ve reklamların beher metrekaresinden yıllık adına zar ve reklam vergisi alınacağı belirtildi. Aynı maddede rastgele yüzeye bitmek, sataşmak yahut çizilmek suretiyle yapılan ilan ve reklamlarda abece ve resimlerin kapladığı alanın yüz ölçümünün anne alınacağı kaydedildi.
(Bayram Karanfil /Özgürlük)

Kızıl Ev Vergisi nedir?

Gayrimenkul vergisindeki artışa karşı vatandaş hangi yapmalı?

Share: