Dış üstencilik hizmetleri amacıyla denklik mekanizması kurulacak

Eren, TMB’da 2004-2011 döneminin peşi sıra mart ayında baştan üstlendiği reislik sürecinin yer oylumlu projelerinden biri adına nitelendirdiği “ensiz dışı üstencilik hizmetlerinde akreditasyon sistemi”nin detaylarını açıkladı.

Türkiye’üstelik 400 bin müteahhit bulunduğunu, TMB’nin uzuv sayısının ise 120 olduğunu anlatım eden Eren, “Türkiye’nin altyapısının yüzdelik 70’ini hayata geçirmiş ayrımsız Birliğiz. Şimdiye kadar yapılan 430 bilyon dolarlık sıkıntılı dışı işinin yüzde 90’ını tığ yapmışız. Bugüne büyüklüğünde 129 ülkede 10 bin 832 proje tükenik.” diyerek konuştu.

Ermiş, Birliğe unsur olacak firmaların huysuz kriterlerle belirlendiğine bel ederek, 2011’üstelik 157 olan unsur sayısının çeşitli sebeplerle bugün 120’ye gerilediğini söyledi. İkinci neslin üstencilik namına apayrı mesleklere duyduğu ilginin dahi firma sayısının azalmasında deli dolu olduğuna dikkati çeken Ermiş, değişik dönemlerde ve alelhusus son yıllarda Türkiye için ciddi üstencilik coğrafyalarında bazı tatsız olayların yaşandığını bildirdi. Muazzez, bazen firmaların düzme akreditasyon mektubu düzenlediklerini vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

“Aldıkları işleri tamamlayamayan, sahte referanslarla iş almaya çalışan, uzmanlığı olmayan işlere soyunup sorunlara öğün açan firmalar Türkiye’nin ve Türk müteahhitlerinin imajına korkulu kötülük veriyor. Bu durumu göğüslemek için benzeri süredir Tecim Bakanlığı ile dış üstencilik hizmetleri amacıyla akreditasyon mekanizması kurulması üzerinde çalışıyoruz. Bu çalışmada galiba aynı noktaya geldik, projeyi Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a anlatarak onayını ahzetmek istiyoruz. Bu çerçevede termin talebinde bulunduk.”

“Yöre elemeye gerekseme var”

Akreditasyon mekanizmasının çatısını Ticaret Bakanlığının oluşturacağını, kendilerinin bile buna katkı yapacağını anlatan Erdal Eren, “Eline aynı çanta alanın, elini kolunu sallayarak benzeri ülkeye gidenin Türk müteahhidi adına bizi hile etmesini istemiyoruz. Pekâlâ kim ihracat yapılabilmesi için ihracat belgesi alınması gerekiyorsa üstencilik hizmetleri için da benzeri ön elemeye gerekseme var. Gâh ülkeler doğrusu tanımadıkları aynı firma kendilerine başvurduğunda büyükelçiliklerimiz evet dahi bizim üzerimizden araştırı yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Akreditasyon amacıyla şartları Ticaret Bakanlığının belirleyeceğini söyleyen Ermiş, kuruluşun düzenleme yapısı, bitirdiği işlemler, müştehi olduğu işin tecrübesine uygun olup olmadığı, mali yapısının uygunluğu üzere kriterler getirilebileceğini kaydetti.

Ermiş, denklik modelini ayrımlı yöntemlerle uygulayıcı devlet örnekleri bulunduğuna meni ederek, “İspanya Arsıulusal Müteahhitler Birliğinin yıllardır 10 üyesi var. Bu 10 firma dışında bire bir şeriklik İspanyol firması unvanıyla dışarıdaki ihalelere giremez. Bu 10 firmadan biri hisse senedi üstlendiğinde, onlarca elan epey ölçekli İspanyol firmasını o işe sokar. İspanya bunu yaparken mevki imajının sarsılmamasını amaçlıyor.” dedi.

Mühendislik, mimari ve müteahhitlik teşrikimesai

Esbak yıllarda sıkı dışında bir eksiltme kazandıklarında gördükleri safiha sebebiyle üzüldüklerini belirten Erdal Ermiş, “İhaleyi kazanan tığ oluyorduk amma işin projesini söz gelişi bir İtalyan firma hazırlıyordu. O antlaşma kullanacağımız malzemelerin şişman tıpkı bölümünün İtalya’dan ya birlikte benzeri bire bir ülkeden alınması zorunluluğuyla karşılaşıyorduk. Aldığımız işlerde Türk inşaat sanayisine tıpkısı bindi veremiyorduk.” diye niteleyerek konuştu.

Danışmanlık ve mimarlık firmalarının ve bina kuruluş olan Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliğinin üstelik ev dışına açılmayı başardığını vurgulayan Ermiş, böylecene geçmişteki tablonun bilakis döndüğünü dile getirdi. Ermiş, “Zamanında 30 bilyon dolarlık hareket aldığımızda Türkiye’deki ürünlerin ihracına yansıması 5 milyar dolar düzeyinde olabiliyordu. Şimdi 15 milyar dolarlık aksiyon alıyoruz amma 15 milyar doların üstelik üzerinde ürün ihracını sağlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin dış müteahhitlik karnesi

Aziz’in verdiği bilgiye bakarak, 1972’da Trablus Limanı işinin üstlenilmesiyle başlayan Türkiye’nin dış üstencilik süreci, aradan sabık zamanda 430 milyar dolarlık gelişim tekmil üretti. 129 ülkede 10 bin 832 proje tamamlanırken Türk müteahhitlerinin sunu iri pazarı, tamamlanan işlerin yüzde 45’inin gerçekleştirildiği Avrasya coğrafyası oldu. Orta Şark yüzde 25, Afrika yüzde18, Avrupa yüzde 7,5, Cenup Asya ve Irak Maşrık yüzde 3, ÇAKER ve diğer ülkeler de yüzde 1,5 düzeyinde hisse aldı. Tıpkı müddet öncesine kadar 30 bilyon dolar düzeyinde olan yıllık proje bedeli ise alelhusus 2008 uluslararası krizinin ve jeopolitik gelişmelerin etkisiyle 15 milyar dolara geriledi.

Türk müteahitler gözünü Acun Kupası’na dikti

 

Türk müteahitler 31.3 milyar dolar getirdi

 

Share: