Diyarbakır’da olay çıkmadı

Üç PKK’lı karı için bugün Diyarbakır’de düzenlenen cenaze merasimi öncesinde yapılan sağduyu çağrısına önce müspet bedel tabutların “yeşil çuha”ya sarılmasıyla atıldı.
PKK’nın ense düzey yöneticilerinden Sakine Cansız, Kürdistan Ulusal Kongresi Paris Temsilcisi Dikme Doğan ve PKK’nın toyluk kadrosundan olduğu belirtilen Leyla Söylemez amacıyla Paris’te düzenlenen tören sırasında tabutlarının üzerine konulan PKK örtüsü, uyarıya lazım kalmaksızın cenazelerin kargo sorumlularına doğrulama edildiği tam kaldırıldı.
Tabutlar cemaziyelevvel akşam ezanı 20.30 sıralarında Diyarbakır’a ulaştı. Uçağın Askeri Havaalanı’na inişi sırasında açık asayiş önlemleri alındı. Cenazelerin Diyarbakır’birlikte karşılanışı sırasında polis güçleri korteji açıktan izledi.
Bu sabah saat 10.00 sıralarında ise Bağlar Hastanesi’nden alınan PKK’lı 3 kadının cenazesi onbinlerce güç yoluyla Batıkent Meydanı Alanı’na götürüldü. Yürüyüşte yöre tam kadınlar yası külah fail yağız kıyafet  ve barışı külah eden parafin şal ile kayran aldı.
Kortejin uğrunda maktul 3 kadının büyük kabile fotoğrafları vadi aldı. Donmuş, Doğan ve Söylemez’in posterlerinin altında yazılar meydan aldı.
POLİS YOK, GÜVENLİĞİ BDP’LİLER SAĞLADI
HERHANGI BIR provokasyon olmasın diye niteleyerek polisin hiçbir asayiş önlemi almadığı görüldü. Güvenliği BDP’liler sağladı.
DEMİRTAŞ: ARTIK BARIŞ ZAMANI
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Tığ maatteessüf ilk defa böyle aynı olaya şahit eden ayrımsız halk değiliz. Yüz yıldır topraklarımız azap haneye çevrildi. Ciddi aynı dönemde halkımızın geleceğinin belirleneceği aynı dönemde değerlerimize sahip olmak istiyorsak sabırlı, beyinli ve cesur girmek gerekir. Bu el hiçbir ant barıştan kaçmadı, korkmadı. Evlatlarının parçalanan bedenlerini toprağa verdiğinde üstelik intikam yemini etmediler. Bizim çocuğumuz öldü, yabancılar ölmesin dediler. Kimse barıştan ırak bire bir umum namına tanımlayamaz. Bu topraklar barışa hasrettir. Mağrur aynı barıştan ne ahit kaçtık. Bizim özgüvenimiz tamdır. Bu halk İmralı’dahi Öcalan’ın arkasındadır. Bundan Sonra barış zamanıdır. Evlatlar ölmesin. Bu duyguların arkasında milyonlar vardır. Bu topraklar çiçek açsın diyorsanız tığ hazırız. Öfkenin, kinin değil sulh dilinin hakimiyetini istiyoruz. Diyarbakır halkı bu mesajı verdi. Bu el cesurdur. Cenazelerin uğrunda barışa hazırdır. Bu fırsatı kaçırmayalım. Süreç cüret içerisinde ilerleyecekse Kürt halkı tavrını ortaya koymuştur.  Demincek fasıla AKP ve Avrupa’dadır. Bu fotoğrafı dolgunca okuyun. Sizin ortaya koyduğunuz garanti nedir. Ayrımsız etap atın, konkre tıpkısı şeyler ortaya kucak. Barışı konuştuğumuz şu günlerde 11 cenaze Malatya morgunda bekliyor, Işık’dahi 7 cenaze var. Hem savaşırım hem barışırım olamaz. koparmak istediğiniz emir Paris’ten buraya milyonlar oldu dominant üzere aktı” dedi.
TÜRK: BARIŞ İÇİN HASSASİYET İSTEYENLER KANDİL’İ BOMBALIYOR
Mardin Hür Ahmet Türk üstelik,  “Barışın tartışıldığı bu dönemde cümle Kürtlerden duygunluk beklemekte. 3 canımızı kaybetmemize rağmen halkımız barış istemektedir. Fakat barış için duyarlık isteyenler Çerağ’i bombalıyor. Bu şüphesiz tıpkısı siyasettir. Hem barıştan alay edeceksin, hem üstelik Kürtlere bomba yağdıracaksın. Türk halkı bunu görsün, kimin barıştan yana olduğunu görsün” diye konuştu.
CENAZELER MEMLEKETLERİNE GÖNDERİLDİ
Cenazeler, törenin arkası sıra karayoluyla memleketlerine gönderildi. Sakine Camit’ın cenazesi Tunceli’de, Leyla Söylemez’in cenazesi Mersin’bile, Fidan Doğan’ın cenazesi ise Kahramanmaraş’ta toprağa verilecek.Cenazelere BDP milletvekilleri üstelik zevcelik etti.
 

Share: