Diyarbakır’da tutarık hastalarına videoteyp EEG sistemi ile tanılama konuluyor

Diyarbakır’üstelik tutarak hastalarına video EEG sistemi ile tanı konuluyor

DİYARBAKIR Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sinir Bilimi Uzmanı İrem Erkent, videoteyp EEG’nin yilbik ataklarda hastalığa erken teşhis koyulmasında önemli caka oynadığını belirtti.

Yevmi dilde tutarga hastalığı olarak de aşina yilbik, beynin aynı bölgesindeki hücrelerin deli hayatiyet sinyali yollamasıyla ortaya çıktığı söyleniyor. Ülkemiz nüfusunun tahminî yüzdelik 1’inin yilbik hastası olduğu biliniyor. Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’nde Sinir Bilimi Uzmanı Dr. İrem Erkent, Diyarbakır bölgesi üzere videoteyp EEG’nin koskocaman olduğuna aksan yaptı.

Video EEG’nin sara hastalarında nöbetlerinin nereden kaynaklandığının teşhisini yaptığına vurgu eden Erkent, “Hastanemizde videoteyp EEG ünitemizi kurduk. Şu anda bütün 5’inci hastamızı almaya başladık ve izlemine bitmeme etmekteyiz. Videoteyp EEG birimi alelhusus mıntıka için genel adına çok gerekseme mahsus birimdi. İçerde her takipte tıpkısı parasız izlemekteyiz. Videoteyp EEG, hastaların geçirdiği atakların kere olup olmadığının belirlenmesi, şayet nöbetse ilişkili bir sınıflanmanın yapılması amaçlanıyor. Bunun takibinde hastanın tedavisinde düzenlenme yapılmaktadır. Özellikle ilaca mukavemetli yilbik vakaları burada sıklıkla karşımıza sâdır vakalardır. Bu vakalarda nöbetlerin kaynaklandığı kanı bölgesinin tayin edilmesi yöre plana çıkmaktadır. Ara Sıra defa sayısının tespit edilmesi amacıyla beğenilen videoteyp EEG, otama öncesinden ve sonrasında kişinin kaç yol geçirdiğinin belirlenmesi üzere bile kullanılabiliyor” dedi.

Baş bölgesinde 32 kanalda video EEG çekiminin gerçekleştirildiğini tabir fail Erkent, “Beynin ön kesiminden üst kesimine büyüklüğünde uluslararası 10-20 dediğimiz bire bir sisteme göre başın seçme bölgesine milimetrik namına ölçümler yaparak elektrot yerleştiriyoruz. ve beyindeki herhangi bir bölgeden kaynaklanan aktiviteyi kaydediyoruz. Ara Sıra hastalarda biricik günlük yatışlar yeterliyken gâh hastalarda ise ayrımsız haftaya kadar uzayabiliyor. Videoteyp EEG çekimlerinde yatışlar ortalama tıpkı haftayı aşmıyor. Bu de hastanın tıbbi durumuna bakarak yatışın değişeceğini gösteriyor” diye konuştu.

Share: