Dolmabahçe’de Suriye strancı

RUSYA Büyüklük Başkanı Vladimir Putin bu akşam Dal Dozaj İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantıları üzere İstanbul’a geliyor. Erte Dolmabahçe Sarayı’nda Başvekil Tayyip Erdoğan ile başbaşa yapılacak görüşme karşı Kremlin resmi izah yayınlamamayı tercih ederken, Rus basınına mütekellim uzmanlar “Putin ile Erdoğan’ı Dolmabahçe Sarayı’nda Suriye üstüne okkalı tıpkı satranç partisi bekliyor” dedi.
Putin, sağlık sorunları nedeniyle iki aydır yurtdışı seyahatlerini fesih ediyordu. Rusya Izzet Başkanı’nın sadece 8 saat sürecek İstanbul programını da serencam anda kısaltıldığı öğrenildi. Putin’in, Reisicumhur Abdullah Gül ile yüz yüze ziyaret namına telefon görüşmesi yapılacağı dahi kaydediliyor. Programın kısaltılmış olmasını bazı gözlemciler Rusya liderinin afiyet durumuna, kimileri ise Putin’in Türkiye ile gelişen soylu erki ilişkilerini siyasal polemiklere girmeyerek bozmak istememesine bağlıyor. Putin ile Erdoğan nezdinde, gür ilişkileri koruyacak 9 itilaf imzalanacak. Son 8 yılda Erdoğan ile Putin ortada yapılacak 30’uncu başbaşa ülfet şişman ehemmiyet taşıyor. Alelhusus NATO’nun Ankara’nın talebi üzerine Suriye sınırına Patriot albeni savunma sistemi yerleştirmesi kararı Moskova ile ilişkileri gerdi. “Global Politikada Rusya” dergisinin becerikli Fyodor Lukyanrov şunları söyledi:
“Suriye krizi üzerine Rusya ve Türkiye’nin İstanbul’üstelik bire bir kuma görüş oluşturmaları imkansız. Çevre ağız ağıza ters köşelerde bulunuyor. Doğrusu Putin ziyaretine sayılı dönüş kala Ankara ile Moskova yine atıştı. Moskof Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un ‘Tığ Patriot füzelerinin buraya yerleştirilmesinden tasalı olduk’ açıklamasına Erdoğan anında cevap vererek ‘Türkiye zat güvenliği için ne yapması gerektiğini Rusya’evet soracak değil’ demişti. Nedeniyle Rusya ve Türkiye liderlerini İstanbul’da boğaza vekil manzaranın önünde gösterişli Suriye satranç partisi bekliyor.”

Share: