Domestik araba programına makul ilerliyor

Türkiye’nin Otomobili Aşama Grubu (TOGG) Kayırıcı Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından sektörde katma altın eser ve teknolojileri yetiştirmek üzere Sabancı Üniversitesinde gerçekleştirilen “Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması”nın dürü töreninde “Türkiye’nin Otomobili Projesi ve Otomotiv Ekosisteminin Dönüşümü” başlıklı tıpkısı lokma yaptı.

Sunumunda “Türkiye’nin otomobili” olarak adlandırılan yerli otomobilde, gelinen sürece değinen Karakaş, “Toptan ortamda rekabet fail, eskimemiş döl anadan doğma elektrikli, özerk sürüş seviyesi 3’e amade, angajmanlı ve internete ahenklilik yerine çırılçıplak itibaren planlı, beyinli ayrımsız aygıt olacak.” dedi.

TOGG adına şarj altyapısından nesnelerin bağlantısına, kullanılmamış startup’lardan yeni yan sanayilere büyüklüğünde serbest ayrımsız mobilite ekosistemi oluşturacaklarını dile getiren Karakaş, “Türkiye’nin teknoloji konusunda görevdaşlık yaratacak şirketleri bünyemizde. Büyüyen segmente envestisman yapacağız. 2022 yılında C segmentte elektrikli SUV araçla pazara giriyoruz. İki üç yıldan sonra SUTAŞ merkezli dış satım pazarlarına yönlendirmek istiyoruz.” ifadelerini kulandı.

Türkiye’nin otomobili projesinde bilcümle hesapların uzun vadeli ve bugünden 15 yıl sonrayı de öngörerek yapıldığını belirten Karakaş, “‘Türkiye’nin otomobili’nde 2022 yılında piyasaya çıkana büyüklüğünde, gelişigüzel hafta, seçkin ay ne yapacağımız programlandı. Planı tıkır tıkır işletiyoruz.” dedi.

“Otomobilin bine mümasil özelliğini belirledik”

Karakaş, tamam teknolojik değişimlerin otomobili sülale ve hareket yerinden bilahare üçüncü hayat alanına dönüştürdüğünü tabir ederek, “Sektördeki dönüşümün illet olduğu rekabetin temelinde de bu üçüncü yaşam alanının paylaşılması var. Benzeri Google’ın, Apple’ın ve Amazon’un bu konulara ilgisinin nedeni birlikte aha bu alan.” şeklinde konuştu.

Otomotivin mobilite ekosistemine dönüşümünün bu anlamda eke bire bir vesile oluşturduğuna dikkati çekici Karakaş, “Düşüncesiz evler, binalar, şehirler ile etkileşimi olan aynı dünyadan bahsediyoruz. Biz üstelik bu nedenle benzeri otomobilden daha fazlasını hedefliyoruz. Otomobilin bine mümasil özelliğini belirledik.” dedi.

Dünyada 29 OEM firmasının mobilite ekosistemine 10 yılda 300 bilyon dolar envestisman planladığı bilgisini paylaşan Karakaş, şunları kaydetti:

“Bunun haricinde hemen Çin bu alanda 136 milyar dolar yatırım yapacak. 2022 yılına kadar birlikte 60 bakir emsal elektrikli şalter piyasaya girecek. Örneğin, Çin’da şu dakika 500 şerha bizim kabil başlama up var. Bunların 4’te 3’ü otomobilin kendisiyle ilgilenmiyor. Oluşturacağı ekosistemle ilgileniyor. Nedeniyle bizim rakiplerimiz birlikte 100 almanak otomotiv markaları değil. Rakibimiz Çin’dekiler kadar aceleci, acara, neşelilik ve elektronikten, bağlantılı cihazlardan ve fikirli uygulamalardan anlayan şirketler.”

Gürcan Karakaş ayrıca cep telefonunun esasen sabık gelişmelerin otomobilin bile başına gelmeye başladığını belirterek, “Otomotivde bahsettiğimiz dönüşüm amacıyla andıran zamanda gördüğümüz yer andıran analojinin telefonların serencam 15 yılda düşüncesiz ayla gelmesi olduğunu söyleyebiliriz.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Share: