‘Dosdoğru evler’ konsepti Çekmeköy’le başlıyor!

Korona virüs (Kovid-19) salgınının tamam sektörlerde olduğu kabilinden gayrimenkul beklentilerinde bile kocaman değişiklikler yarattığını söyleyen DAP Bina Yönetim Kurulu Başkanı Fer Yılmaz, “Deprem güvenliğinin beraberinde daha çok insanların esenlik kaygısına hitap fail projeler almaç beklentilerinde öne çıkıyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yüz kere vurguladığı kadar yatay mimariye eş projeler geliştirmemiz gerekiyor. Tığ iştirak kendisine, bunun kararını 3-4 sene önceki doğrusu alıp arazilerimizi de buna göre geliştirmiştik. Bana bakarak faziletkâr eğik çatı devri bu salgınla beraber kapandı. Bu yalnız Türkiye için değil, cemi acun üzere makbul.” dedi.

DOKTORLARDAN OLUŞAN ÖZEL BİR ASAMBLE

Bu noktada mütebeddil dinamiklere aksan eden Ziyalı Yılmaz, “Depremin arkası sıra yapım sektörü deprem kriterleri ile tanışmıştı. Şimdi bu kriterlere tıpkı yenisinin eklenmesi gerekiyor. Bu proses hepimize bahçesiz, balkonsuz ya de terassız sülale olamayacağını gösterdi. Bunun amacıyla bile bayındırlık yönetmelikleri düzenlenirken evlerin teras ve teraslı yapılması üzerine bazı teşvikler verilerek düzenlenmesinde kazanım var. Tığ keyif kriterleri üstüne kısık tıpkı faaliyet yaptık. Hekimlerden oluşan bire bir ‘Esenlik Oturmuş’ oluşturduk. Çekmeköy projemizi de bu kurulun önerileri etrafında şekillendirdik. Pandemi sonrası yurt anlayışının dünyadaki en yüce örneklerinden birini Çekmeköy’birlikte göreceksiniz.” ifadelerini kullandı.

BİNA YÜKSEKLİĞİ ZEMİN+5 IKMAL

Projede alınan mesafeyle ait bilgileri üstelik aktaran Yılmaz, şunları paylaştı: “Bugün bakımından aldığımız dolay istek 58 bini aştı. Çokça sayıda güç gelip almak istiyor. Onlar üzere dahi içtimai mesafe kurallarını gözeten aynı sisteme geçiyoruz. Projemizde binaların yüksekliğini de destek+5 mezuniyet kendisine kurguladık. Otoparklarımızı evlerimizin altına aldık. Arasında düzlük düz bölümü orman adına koruyalım ve proje sakinlerinin kullanımına açalım istedik.

Salgınla alay malay hızlı bir intikal yaptığımız evden çalışma konusuna bile değinen Aydın Yılmaz şunları söyledi: “Uzmanlar diyor kim, evde bir mesai odanız olsun. Yoksa kategorik tıpkı mesai alanı oluşturun. İşte bu yüzden mesai odalarını unutmadık. Örneğin gâh evlerimize yarım yamalak odalar şeklinde bölümler ekledik. Antrparantez projemizdeki bahçeli ocak sayımızı artırdık. Hep kat sayısının yüzdelik 20’sini villa bahçe konseptiyle tasarladık. Tam dairelerimizi balkonlu yaparak, projedeki evlerin yüzdelik 20’sini bile teraslı ev namına kurguladık.”

Bu süreç Cumhurbaşkanımızın liderliğinde haddinden fazla bol yönetildi

Müstevli döneminde çok kudretli politikalara imza atıldığına üstelik dikkat çekici Vazıh Yılmaz, “Aynı Türk vatandaşı kendisine şu bana büyük benzeri çalım veriyor; Acun ülkeleri bu dönemde hem soylu erki hem birlikte keyif anlamında ciddi çaresizliklerle boğuşurken Türkiye bu anlamda dostun ve düşmanın gıptayla baktığı tıpkı talih oldu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde faizlerde düşüşün sürdüğü, çarkların dönmeye bitmeme ettiği, enflasyonun düşerken, yavaş tahaccüm rakamlarına imza atıldığı tıpkı dönme yaşadık. Özellikle amme bankaları iş dünyasına çok fazlalık ayrımsız yaklaşım sergiledi. Bu sürecin sayın Bakanımız Berat Albayrak’ın koordinasyonunda çokça bol yönetildiğini düşünüyorum. Türkiye olarak yılın ikinci yarısında da bunun faydalarını göreceğiz.” diye konuştu.

5 maddede ‘zinde karı kriterleri’ ne söylemek?

1- Binada asansör tabii olacak. Fakat asansöre gerekseme duymadan çıkılabilecek yükseklikteki eve dimdik eş diyoruz.

2- Mümkünse bahçesi olacak. Bahçe yoksa teras, balkon üstelik veremiyorsanız kesinlikle geniş balkona sahip bulunacak.

3- Orman içinde ve degaje aynı yeşil alanı erbap olacak.

4- Herhangi Bir dairenin havalandırma sistemi korona sürecindeki esenlik kriterlerine akıllıca tasarlanacak.

5- En Son deprem yönetmeliğine makul inşa edilecek.

Share: