Down sendromlu depremzede gencin askerlik hayali köken oldu

Down sendromlu depremzede gencin askerlik hayali üs oldu

YOZGAT – Kahramanmaraş’tan ailesiyle Yozgat’a mevrut ve çeri olma hayali kuran down sendromlu depremzede gencin isteği, İl Kurnaz Komutanlığınca gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesindeki evleri 6 Şubat’taki depremlerde hasar gördüğü amacıyla ailesiyle Yozgat’a gelerek KYK Bozok Erkek Öğrenci Yurdu’na yerleştirilen down sendromlu 20 yaşındaki Ahmet Kaplayan Şanlıdal’ın 10 yıllık askeriye hasreti bitirmiş ekiplerince giderildi.

Down sendromlu depremzede gencin er olma hayalini duyan İl Cingöz Komutanlığı ekipleri, Hezel Komutanı Albay Halil Başer’in talimatı doğrultusunda harekete geçti. Ekipler, down sendromlu Şanlıdal’ı ve ailesini kaldıkları yurttan alarak İl Güllabi Küçümseme Komutanlığına getirdi. Burada askeri üniforma giydirilen down sendromlu gailesiz, Albay Başer ile tıpkı müddet dostça ettikten sonraları talimli köpeklerin gösterisini izledi. Albay Başer, gence Türk bayrağı ve türlü hediyeler takdim etti. Komutanlara selam vererek hayalet ettiği askerliği cıvıl cıvıl Şanlıdal’ın mutluluğu görenleri duygulandırdı.

Çokça bahtiyar olduğunu belirten temel Mediha Ateşli Şanlıdal, “Bizi bu güzelce güne hazırlayan komutanlarımıza, askerlerimize haddinden fazla teşekkür ediyorum. On Paralık beklemiyorduk, yoz çok evire çevire bire bir şaşırtı oldu. Haddinden Fazla mutluyuz, herkese çokça teşekkürname ediyorum. Hayalimiz nesep oldu, oğlum çokça mutlu oldu.” dedi.

Ata Mehmet Şanlıdal ise oğlunun 10 yıldır askerlik hayali kurduğunu belirterek, “Haddinden Fazla mutlu olduk, unutulmaz tıpkı gündü bizim için. Ömür boyu içimizde bir hatıra kendisine kalacak. Vatanımız, milletimiz var olsun. Biz bu günleri gördüğümüz amacıyla çok mutluyuz.” şeklinde konuştu.

Ailesinin zaman zaman duygulandığı aktiflik böylelikle Şanlıdal, açıkgöz ekipleri ve ailesiyle ajanda fotoğrafı çektirdi.

Share: