Dr. Kemalettin Aydınlık: 65 gözyaşı üzerinde aşıya direnenler var

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydınlık, 65 yaş ve üstünün telkih yaptırmaktan çekindiğini söyledi. Prof. Dr. Işıklı, “Devletin ücretsiz olarak evinde birlikte telkih yapmasına karşın, aşılama yaptırmayan şişman şehirlerde belirli bire bir sayının olduğunu biliyorum. Örneğin İstanbul’birlikte belli aynı oranda 65 gözyaşı üst, mehabet aradığı halde aşıya direnenler var” dedi.

Esenlik Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, son bire bir haftada vaka sayısı sunma çokça artan ilk 5 ilden İstanbul’daki artışa ilgili istimara yaptı. Prof. Dr. Işıklı, vakalardaki artışlara rağmen büyükşehirlerin kapatılmayacağı ayrımsız süreci gördüklerini söyleyerek, “Kasım ayındaki tsunami döneminin aceleten lahzada 4’te 1 yoğunluğunda, ihtimal geçtiğimiz taban göre esenlik hizmeti istek edenlerin oranı yüzdelik 100 arttı. Ama şu zaman, Türkiye’nin vermiş olduğu son teşrin ayındaki kalburüstü sağlık hizmeti 4’te 1 yetenek oranında çalışıyor” dedi.

‘APARTMAN AİLE KONUMUNDA BULAŞ ARTIYOR’
Prof. Dr. Aydın, ara sıra kentlerin mimari yapısının de hikâye artışında çalışkan olduğunu belirterek, “Öyle kentlerimiz var ki, İstanbul’da 1 kilometre mürekkep yapı mimarisi ile 4-5 eğik, ikişer daireli ev apartmanları var. Bu apartmanlar çatı mimarisi gereği 1 metrekare birlikte balkonu olmayan binalar. Buralarda sokağa çıkma yasağı uyguladığınız devir, hafta sonu bu binalardaki bilcümle aileler, ‘apartman ev’ konumuna dönüyor. Apartman ocak konumuna dönünce dahi o antlaşma, familya içi bulaş haddinden fazla fazla diyoruz. İçeride bu büyüklüğünde merbut kalacaklarına, celi alanda, mesafeli ve maskeli zamanı tutmak çok elan kıymetli görünüyor. Bu mevsimde, İstanbul Sultangazi’birlikte, Bayrampaşa’bile 5 eğik apartmanda 10 daireyi hafta sonu durağan kılmak hesabına, yakında benzeri otopark, kayran, kaldırım, deniz kenarında mesafeli ve maskeli yürümeyi salgın açısından henüz nadir görüyorum. Keyif Bakanlığı, Türkiye’de arz çok bulaşın ev içi bulaş ile olduğunu açıklıyor. Çıkmaz kısıtlamasının geçirildiği apartmanların eş içi olmasına ilgi çekiyorum. Biricik dairedeki bulaş ayrıksı bir özdek, 10 dairenin hafta sonu kısıtlamasında birbirlerine gitmesinin oluşturacağı bulaşın çokça henüz çok olduğunu düşünüyorum” diyerek konuştu.

‘İSTANBUL’DA 65 GÖZYAŞI ÜZERİ AŞIYA DİRENİYOR’

Prof. Dr. Münevver, İstanbul’bile 65 gözyaşı ve üstünün aşı yaptırmaktan çekindiğini söyledi. Prof. Dr. Okumuş, “Aşılama haddinden fazla nadir, alelhusus son zamanlarda ‘hastalık az buçuk fazla; amma virüs haddinden fazla bati züğürt yapmıyor’ deniyor. Gerçekte burada 65 yaş üzerinin ikinci doz aşılarını yaptıranların sayılarının büyük oranda olması heybetli.  İkinci doz aşılarını yaptıranların sayısı 5 milyon 100 bin. Bunun 4 milyonu dun üst 65 gözyaşı vücut, bunlar bağışık olunca majör oranda marazlı olmuyorlar; böyle benzeri safiha haddinden fazla nadir. Amma hakeza tabloya karşın, devletin ücretsiz namına evinde dahi aşıyı yapmasına rağmen, aşılama yaptırmayan balaban şehirlerde belli başlı bir sayının olduğunu biliyorum. Örneğin İstanbul’birlikte muayyen tıpkısı oranda 65 gözyaşı üst, büyüklük aradığı halde aşıya direnenler var. Böyle olunca dahi bu kesimde aşıyı yaptırmayan teyzelerimiz, annelerimiz olduğunu biliyoruz rakamsal namına. O nedenle toplumun esas direği olan anneler, bu süreçte çocuklarına, torunlarına, eşlerine aşı yaptırmaları konusunda fazlalık davranmalı. Hastalığın müstakbel yaşta yüce oranda ölümsek olduğu, telkih yaptıranlarda birlikte kısık ve güç hastalık geçirmediğini paylaşmamız gerekiyor. Arada Sırada bilmediğiniz bilgiyi reddederek hal üretirsiniz. Galiba büyüklerimiz, konuyu çokça izleme etmeyerek zecir için gidiyorlar. Aşıya direnmeyi çokça mıhlı benzeri temele oturtmuyorum. Büyüklerimiz aşılarını yaptırmalı” ifadesini kullandı.

‘HAZİRANA MAKUL GÜRUH BAĞIŞIKLIĞI YÜZDELIK 50 OLACAK’

Prof. Dr. Ziyalı, mutant virüslere ilişik, “Mutantların acul yayılmasından bahsediyorsak, önümüzdeki 1-2 kamer zarfında bilge suş olabileceğini, artık insanın virüs ile karşılaşabileceğini düşünüyorum. ‘Sürü bağışıklığı’ dediğimiz hastalığı geçirerek bağışık olma oranı Türkiye’bile hazirana akillica birçok ilimizde, metropollerde yüzde 50’lerin üstünde olacaktır. Bunun da salgının yayılım hızını yüce oranda düşürme ihtimali söz konusu” dedi.

Boris Johnson: Aşıdaki başarımızın arkasında tamahkârlık ve kapitalizm var

 

İnternette, Kovid-19 aşıları,menfi sınav sonuçları satılıyor!

 

Share: