DSÖ Türkiye Temsilcisi, korona virüste değişinim tanıdık devlet sayısını açıkladı

DSÖ Türkiye Temsilcisi Dr. Batyr Berdyklychev, incelenen tekmil varyantlarda hastalığın bulaşına dair belirtilerin mevcut olduğunu söyledi. Dr. Berdyklychev, Cenup Afrika’birlikte tespit edilen geçmiş varyanta ilişik, “Bu değişke, Güney Afrika’birlikte başka mecmu varyantların önüne geçti. Bakir haftalık vakalar, 2020 yılının Teşrinisani ayının esasen itibaren artarak 2021 Familya ayının başlarında zirveye ulaştı. Serencam iki haftada ise düşüş eğilimi gözlendi. Bulaş; Cenup Afrika varyantın, muhtemelen virüsün âdem hücrelerine takayyüt kabiliyetini artıran mutasyonların elan eski varyantlara nazaran henüz aşkın bulaşa hastalık olduğu ortaya konulmuştur. Şimdiye büyüklüğünde, bu varyantın illet olduğu farklı ayrımsız hastalık şiddetine ehil olduğuna dayalı hiçbir semptom yoktur” dedi.

‘DAHA ÇOK VAKADA YENİDEN ENFEKSİYONA NÖBET AÇABİLİR’

Dr. Berdyklychev, Brezilya’da tayin edilen önceki varyantın önce önce Brezilya’dahi, henüz sonraları Brezilya’dan Japonya’evet giden bir grup içerisinde belirleme edildiğini kaydederek, “9 Küçük Ay 2021 tarihi itibarıyla bu varyantın 15 ülkede bulunan olduğu bildirildi. Baştan enfekte olma konusunda Manaus’tan mevrut önceki raporlar, bu varyantın daha çok vakada yeniden enfeksiyona defa açabileceği olasılığının altını çizmektedir. Bu konuda çalışmalar devam etmektedir. Bulaşın elan fazla olduğuna dair söylemler mevcuttur. Çaba üzerine rastgele sıklet bildirilmemiştir, icraat devam etmektedir” ifadesini kullandı. 

‘VAKALAR DÜŞÜŞ EĞİLİMİNDE’

Dr. Berdyklychev, Bir Kraliyet’ta tayin edilen varyantın elan çok bulaşa bozukluk olduğunun ortaya konulduğunu belirterek, “Bir Krallık andıran zamanda, hastalık şiddetinde artma olduğuna dayalı bazen kanıtlar olduğunu öne süren araştırmalardan elde edilen sonuçları paylaşmıştır; ancak sonuçlar başlangıç niteliğindedir ve bu bulgular karşı kesme konuşabilmek üzere daha fazla çözümleme yapılması gerekmektedir. Umumi adına virüse cebin münfail ahali sağlığı önlemlerinin ve içtimai önlemlerin bu modifikasyon amacıyla de işe yaradığını saymak koskocaman ayrımsız noktadır. 2021 Aile ayının başlarında Bir Krallık’ta kullanılmamış vakaların zirveye ulaşmasının ardından vakalar düşüş eğilimi göstermektedir. VOC 202012/01 evcil yayılımının bildirildiği Danimarka, İrlanda ve Hollanda’üstelik de insidans konusunda benzer düşüşler bildirilmiştir” dedi.

‘ÖNLEMLER AYNI’

Dr. Berdyklychev, koronavirüs varyantlarından dehalet üzerine DSÖ vasıtasıyla yapılan farklı öneriler olup olmadığına ilişik, “Şimdiye kadar tespit edilen yeni virüs varyantlarının kişiden kişiye bulaşını engellemek üzere lazım koruyucu önlemler, manasız hazırda muteber peçe kullanımı, umum hijyeni ve fiziki küşayiş yerine özetlenebilecek önlemler ile aynıdır. DSÖ, Aile 2020 tarihindeki Covid-19 salgınının başından beri varyantları strateji etmektedir. Yeni varyantların çıkmasıyla gelişigüzel bu varyantları hızlıca tayin edebilmek ve üstünde çalışabilmek için çabalarımızı artırıyoruz. Varyantlarla ilişkin imdi bilgelik edindikçe halkı ve ülkeleri de bilgilendiriyoruz” diye niteleyerek konuştu.

MODIFIKASYON VİRÜSLERE AŞILARIN ETKİSİ

Dr. Berdyklychev, dünyada kullanılmaya başlanan koronavirüs aşılarının yeni varyantlara karşı etkisine ilişik şunları kaydetti:

“Aşıların yıpranmamış varyantlar üzerindeki etkinliğini belirlemek üzere yapılan bazı icraat bulunmaktadır. Fakat şu anda Brezilya’birlikte oluşturulan varyantla ait ehliyetli bilgiye eş değiliz. Güney Afrika varyantına telkih etkisi dolay laboratuvar çalışmaları, aşıların etkililiğinde hafif bire bir eksilme olduğunu (Moderna, Pfizer mRNA aşıları üzere), fakat himaye seviyelerinin erdemli olduğunu göstermektedir. 28 Sülale 2021 tarihinde Novavax ve J&J, aşılarının hareketli olduğunu fakat 501Y.V2 varyantına cebin daha beş altı etken olduğunu açıklamıştır. Oxford-AstraZeneca aşısının Güney Afrika’bile tanımlanan varyantın illet olduğu hafif ila itidalli basamaklı hastalığı önlemede asgari düzeyde etkin olduğunu gösteren bir iş sonrası Cenup Afrika 7 Küçük Ay tarihinde bu aşının piyasaya sürülmesini arızi olarak ertelediğini açıkladı. Araştırmanın sınırlı örneklerle işlenmiş olması ve katılımcıların henüz canlı ve dimdik profili ayn önüne alındığında, aşının daha kötü hastalıkları önlemede aktif olup olmadığını sınırlamak cesim. Bir Krallık varyantı aşılama etkisine ilişkin icraat bitmeme etmekte, ancak civar laboratuvar çalışmaları (çalışmaların civar bilgileri mevcuttur), Pfizer ve Moderna aşılarının VOC2012/01 varyantına cebin etkinliğinde eke aynı zayi olmamasından mavera az daha hiç kayıp olmadığını gösterdi. Bunlar, henüz kapsamlı örnek gruplarıyla henüz aşkın araştırma yapılmasını müstelzim yöre bulgular. 28 Ocak 2021 tarihinde Novavax, aşısının etkisinin biraz düştüğünü ancak esasen de VOC 202012/01 varyantına alın yeterince deli dolu olduğunu açıklamıştır. Brezilya varyantı; şu anda bu hususi değişke üzere yeterli mücahede ve hikmet kâin değildir.”

Trakya’da mutasyonlu virüs alarmı

 

Kovid-19’un Cenup Afrika mutasyonu Polonya’da birlikte görüldü

 

Share: