Dünya yabansı bir krizin eşiğinde

Iktisadi genişlemeler, repo oranlarının artırılması evet dahi finansal krizler kabilinden sebeplerle durabilir. Bu format ekonomide mal ve bakım talebinin düşmesine bozukluk evet. 1970’deki yer yağı krizinden bu yana dünya dünyalık arzı ile ilişkin ayrımsız krize girmedi. 2020’dahi ABD ile Çin arasındaki tecim savaşı acun çapında bire bir yıkılma meydana getirebilir.

İki büyüklük arasındaki ticaret savaşı 2019 yılında bitmesi beklenirken artışa geçti. Gâh vergilerin yürürlüğe girmesinin geciktirilmesi iki mutluluk açısından olumlu karşılandı.

TİCARET SAVAŞININ ETKİSİ

Zaman, ayrımsız ticaret savaşı durgunluğunun neye benzediği ya birlikte akilane yöntem tepkisinin hangi olduğu üstüne çok bir iki delalet sunar. Bu alanda ekonomi teorilerine okşamak gerekecek. Tecim savaşının yer görülür etkisi global ithalatın düşüşü ve yatırımların azalması olmuştur.

Amerikalı reislik seçiminin hem ticaret savaşı hem dahi tutum politikası üstünde dip etkileri olacak. Trump yeniden seçilirse, Amerikalı Merkez Bankası FED’mağara istiklal tartışması tekrardan gündeme gelecek. Trump karşıtları Jerome Powell’in istifasını ve zenginlerin idrak indirimlerinin kaldırmasını kâm edebilir.

KALIP BANKALARI KONTROLÜ KAYBEDİYOR

Dünyaca ünlü ekonomi dergisi Economist’e göre değme iki durumda de, Amerikalı mülk politikası bire bir değişim dönemine girecektir. 2020’bile FED para politikasını gözden geçirmeyi tamamlayacaktır. Galiba %2 para şişkinliği ortalamasını hedefleyecekler.

Tecim savaşı, nema yavaşlasa de, ihtimal dahi artan yer yağı fiyatları ile birleşerek enflasyonu tetiklemesi eşkâl bankaları amacıyla sunu acı senaryoyu oluşturmakta. Dünya ekonomisi, yabansı benzeri düşüş türünün eşiğinde ve kalip bankalarının kontrolü azalıyor.

Share: