Dünyada ev fiyatı yer haddinden fazla mütezayit devlet Türkiye

2020 yılını konut satışlarında yıpranmamış benzeri rekorla kapatan Türkiye, pandemi koşullarına rağmen yurt piyasasındaki canlılığı korumaya bitmeme ediyor.

Dünya çapında 56 devlet ve bölgenin değerlendirildiği ‘toptan ev eşit endeksi’nin evvel çeyrek altın verilerini yayınlayan İngiltere merkezli toptan gayrimenkul müşavirlik şirketi Knight Frank, 2020 önceki çeyrek ile 2021 ilk çeyrek altın arasındaki tıpkı almanak sürede ev fiyatının sunma çokça Türkiye’da değerlendiğini gösterdi.

LİSTEDE İLK SIRADA
Buna göre Türkiye’de göz fiyatları, Mart 2020-Mart 2021 arasındaki 12 maaş dönemde yüzdelik 32’lik artım ile listenin ilk sırasında saha aldı. Rapora bakarak yüzde 16.5’lik pahalılık düşüldükten sonraları dahi konutta kesin ayar kazancının yüzdelik 16’ya mümasil olduğu görülüyor.

Listede ikinci sırayı yüzdelik 22.1’lik artışla Kullanılmamış Zelanda, üçüncü sırayı 16.6’lık artışla Lüksemburg aldı. Slovakya, Amerika Birleşik Devletleri, İsveç, Avusturya, Hollanda, Rusya, Norveç önce 10’dahi sıralandı.

AVRUPA’DA % 8 DEĞERLENDİ
İngiltere merkezli global emlak müşavirlik şirketi Knight Frank’ın akıbet raporuna bakarak Avrupa’bile konutlar ortalama yüzdelik 8 seviyesinde değerlendi. Rapora bakarak Mart 2021’üstelik, Mart 2020’ye göre Avrupa’bile hane fiyatı genişlik çok Lüksemburg’birlikte yüzdelik 16.6 oranında değerlendi.

Lüksemburg’u yüzdelik 15.5 ile Slovakya, yüzde 13 ile İsveç, yüzdelik 12.3 ile Avusturya, yüzdelik 11.3 ile Hollanda, yüzde 10.9 ile Norveç, yüzdelik 10.2 ile İngiltere, yüzde 9.1 ile Litvanya, yüzdelik 8.9 ile Çekya, yüzde 6.8 ile Portekiz, yüzdelik 6.4 ile Fransa, yüzdelik 3.1 ile Yunanistan strateji etti.

Yabancıya bölük satışında Türkiye’nin rakipleri olan İtalya’da değerlenme yüzde 1.6’dahi kalırken, İspanya’da ise izzet yüzde 1.8 oranında eksi cepheli gerçekleşti. Yabancıya ev satışında önde gelen markalardan Nevita’nın Umumi Heyet Başkanı Faruk Akbal, İspanya’da konutta karşılık artışı hesabına derece kaybı yaşandığını söyledi.

TEŞVİKLER DİKKAT ÇEKTİ
Akbal, “İspanya, İtalya, Fransa ve İngiltere pandemi yılı 2020’da güç tıpkısı sene geçirdiler. Cümle bu güç resme karşın göz sektörü özelinde Avrupa’birlikte müstevli döneminde iki ülkede teşvikler dikkat çekti. İlki İngiltere.

2021’dahi mühür vergisini yüzde 2 daha artırmayı henüz öncesinde meclisten geçiren ülkede, temmuzda, bölük piyasasındaki eğilimden endişe duyan Müttehit Kraliyet Maliye Bakanı Rishi Sunak; ocak eş vergilerinde istisnai tıpkı tenzilat yaptığını açıkladı. Buna göre 31 Mart 2021’e kadar değeri 500 bin eurodan az olan karı satın kayran vatandaşlar idrak ödemedi, henüz pahalı evler satın alanlara ise tenzilat uygulandı.

Bu İngiltere göz piyasasındaki canlılığı bire bir nebze korumuş olsa bile salgın süresince lüzumlu istemez hane pazarı bundan menfi etkilendi. Yılı toplanmış satışlarda yüzdelik 10 küçülme ile kapattılar” dedi.

‘BENZER EŞ YOK’
Konut sektörü özelinde öne sâdır tıpkısı ayrıksı ülkenin ise Türkiye olduğunu belirten Akbal, “Sahiden ev itimat repo oranlarının tarihi bağan seviyelere çekilmesi ile hem bölük yüreklilik hacminde hem üstelik maaş bazda ipotekli veya toplam yahut ikinci el ev satışında çetin artışlar yaşandı.

Avrupa’bile konut sektöründe buna analog bir örnek oluşamadı. Türkiye’da sağlık sektörünün gücü dahi özellikle yabancıları cezbetti. Knight Frank’ın raporu yabancıların de hangi ülkeden ev alması gerektiğine işaret ediyor” diye konuştu.
(Ses Sepici /Sabahleyin)

Haziran kocaoğlan kira artma oranı anlaşılan oldu!

Gayrimenkul piyasasındaki yükseliş mihman gibi

Müteahhitlerin inşaat demiri isyanı

Share: