Dünyada göktaşından ilk ölüm Osmanlı’da mı?

İngiliz araştırmacılar, 130 yıldan henüz çarkıt ve dünya dışı benzeri nesneyle ölümü anlatan üç ayrı resmi doküman bulduklarını açıkladı.

bahis konusu belgelerin Türk mehabet arşivinde düz aldığını belirten haber insanlarına bakarak, 22 Ağustos 1888 günü akşam saat 8.30 civarında, günümüzde Irak’ın Süleymaniye kentinde vadi kayran bölgede önceki gökyüzünde aynı keder topu görüldü peşi sıra benzeri can bu nedenle hayatını kaybetti, ayrıksı tıpkı kişi ise katre kaldı. Independent’ta vadi alan habere göre, uzmanlar olayın, Melik 2. Abdülhamit’e sunulan bir raporla da doğrulandığını aktardı.

‘Belgelerin doğruluğundan şüphemiz yok’

Araştırmacılar bulgularını açıklayan akademik bir makalede, “Bu belgelerin resmi hükümet kaynaklarında bulunması ve evcil yetkililer marifetiyle yazılması zımnında onların gerçeklikleri üzerine her şüphemiz bulunmayan. Bu belgeler, meteor düşmesi nedeniyle bire bir insanın hayatını kaybetmesinin tarihteki evvel kanıtı olacak” ifadelerini kullandı.

Tarihte aşina önce meteor taşı kurbanı 

Henüz önce, Teşrinisani 1954’te ÇAKER’nin Alabama eyaletinde benzeri çiftlik evinde kanepede uyurken Ann Elizabeth Fowler Hodges’e Sylacauga adlı göktaşı huruç etmişti. Hoghes karnından yaralanmış ve elan sonrasında iyileşmişti.

1677 yılında ise, tıpkı keşişin bulutlardan gelen kükürtlü bire bir taş ile vurularak öldüğüne dair bire bir ifade tutuldu. Fakat olay üzerine günümüzde yeterince kanıta ulaşılamadı.

Elan mümasil benzeri tarihte, 6 Gücük Ay 2019’birlikte ise  Güney Hindistan’bile aynı otobüs şoförünün göktaşı çarpması sonucu öldüğü sav edilmişti. Ancak NASA, iddiaları reddederek, karaca kaynaklı bire bir patlamanın yer umulur sebep olduğunu açıklamıştı.

Share: