Durbakayım: Düşük faiz, sunma çokça ikinci halk satışlara yaradı

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, ikinci elde kullanılan emlak kredisi oranının yüzde 55’deri yüzde 65’e yükseldiğini belirterek, “Bunun sunma şişman nedeni, bankaların cesaret kullandırma kriterlerindeki farklılık.” ifadesini kullandı.

Durbakayım, yaptığı yazılı açıklamada, faizlerin konut satışları üzerindeki etkisinin ilk teşrin kocaoğlan satışlarında aynı kere daha ve çokça açık bir şekilde kendini gösterdiğini kaydetti.

Yine bozuk gücünü kazanmaya başlayan ekonomide lokomotif görevi işleyen inşaat sektöründeki satışlarda, düşük faizin öneminin rakamlara çokça kategorik bir şekilde yansıdığını aktaran Durbakayım, “Eylül ayında kamu bankalarının göz kredilerinde yaptığı repo indirimi ile başlayan ve bazen özel bankalarında buna destek vermesiyle devam fail süreç böylelikle bölük satışları mahiye bazda 150 bin seviyesine yaklaştı. Bunun ötesinde ipotekli koca miktarı ise eylül ayına göre yüzdelik 525 artarak 50 bin 411 oldu.” ifadelerini kullandı.

Durbakayım, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde başlayan ve kamu bankalarının ivme kazandırdığı bağan ürem dalgasına özel bankaların bile katılmasının, piyasaya pozitif adına yansıdığını aktararak, şunları kaydetti:

“Fakat resmin geneline bakıldığında, tutulu satışların bütün satışlar içindeki payı yüzdelik 23,64 seviyesine düştü. Yani 2013’ten 2018’e büyüklüğünde geçen süre ortamında yıllık yüzdelik 33 olan ortalamanın çokça altında kaldı. Tıpkı sair özen çekici dideban ise kullandırılan konut kredilerindeki dengenin ikinci ahali göz satışlarında yoğunlaşmaya başlamasıdır.

Esasen 2013’ten 2018’e büyüklüğünde güzeşte 6 almanak sürede, seçkin sene gerçekleştirilen toplam önceki halk konut satışlarında yüzde 44 -45 konut kredisi (tutulu bey) kullanılırken, bu yıl bu ihtişam yüzdelik 34,93’e geriledi. Buna kıymet ikinci elde kullanılan konut kredisi oranı de bahis konusu müddet ortamında yüzdelik 55’ten yüzde 65’e yükseldi. Bunun sunu balaban nedeni, bankaların cesaret kullandırma kriterlerindeki değişikliktir. “

“Yabancıya gerçekleştirilen satışların rekor kırmasını bekliyoruz”

İNDER Başkanı Durbakayım, bankaların eski yıllarda bitmeme fail projelerden konut ahzetmek isteyenlere daha kolay yüreklilik kullandırırken, bu sene şartları henüz de zorlaştırdığını belirterek, “İkinci el satışlarda sağlanan yüreklilik verme esnekliği, bir numara ahali satışlarda yekpare tersine biraz henüz katılaştı. Kağıt üstünde yapılan bu indirimlerin satışlara sahici yerine yansıyabilmesi amacıyla güven talep eden alıcıların, bankalar marifetiyle mankafa çevrilmemesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Özel bankaların ortalık şartlarına uygun olarak müşterilerin bozulan kredibiletelerini gözden geçirip, düzeltilmiş etmelerini beklediklerini dile getiren Durbakayım, “Bu kapsamda bankaların devam fail projelerin göz kredilerinden yararlanabileceği yolu açması; bağan Nema kullanımının söz konusu projelere yansıyacak formata getirilmesi durumunda, aylık satışların ortalama 150 bin seviyesini aşmasını ve 2019’u 1 milyon 350 bin seviyesinde kapatacağımızı öngörüyoruz. Yabancıya gerçekleştirilen satışların ise yeni bire bir rekor kırarak 44 bin seviyelerine ulaşmasını bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Share: