Düşük konut kredisi dönemi bitti

FİNANSGUNDEM.COM-DIŞ DUYUM SERVİSİ

Bir yandan familya fiyatları hemencek yükseliyor değişik taraftan faizler tırmanıyor. Federal Çıplak Meydan Komitesi (FOMC) toplantısı üyeler 25 temel benek getiri artışına değişmeyen vererek siyasa faizini yüzde 0.25 – 0.50 aralığına yükseltti. Fed, en üst 2018 Fasıla toplantısında repo artırmıştı. Ihtiraz fazlasına makbul Repo birlikte yüzdelik 0.15’ten yüzdelik 0.40’a çıkarıldı. Fed’in karar metninde Ukrayna’daki savaşın şişkinlik baskısı yaratabileceğine ve büyümeyi yavaşlatabileceğine ilgi çekildi. Bilanço daraltmaya ise sonraki toplantılardan birinde başlanabileceği belirtildi. Fed Başkanı Powell basın toplantısında, “Getiri artışlarının sürmesi uygun” dedi.

2019 YILINDAN BU YANA İLK YOL

Fed’mağara bu kararı simultane yüreklilik piyasalarına yansıdı ve faizler yükseldi. Freddie Mac yetkilileri yaptığı açıklamada, 30 yıllık çakılı tutu amacıyla averaj oranın Mayıs 2019’dan bu yana ilk kez %4’ü geçtiğini söyledi. Yılın başında, Amerika’nın sunu popüler ev kredisinin averaj oranı %3.22 idi. Familya 2021’birlikte %2,65 ile genişlik düşük seviyeye ulaştı ve yılın yarısından fazlasını %3’ün altında geçirdi.

Cenk, enflasyon, faiz artırımı, enerji krizi kabil tek gelişmeyi dikkate almayan hisse senedi piyasaları ise yükselmeye bitmeme ediyor. BENDE gelişim endeksi S&P 500 hafta içinde yüzde 5 artarak 2020’nin sonundan bu yana en nazik haftalık kazancını sağladı.

TCMB: Bölük Değer Endeksi yüzdelik 77,4 arttı

 

Konut satışlarında artış!

 

Satılık konut fiyatlarındaki artış bitmeme ediyor!

 

Ürem fazlalık konut talebi patladı

 

MEMLUK’da göz başlangıçları 16 yılın zirvesinde

 

Share: