Düzme yurt fotoğraflarına özen!

Türkiye Parçalanmamış Gayrimenkul Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Umumi Komutan Yardımcısı ve Trabzon İnşaatçılar Emlakçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası (TİNEMOD) Başkanı Ayhan Karayemiş, vatandaşların, gayrimenkul portallarında basamak ararken dolandırılmamaları konusunda uyarılarda bulundu.

Taflan, hem Türkiye genelinde hem dahi Trabzon’dahi göz kiralarında okkalı çoğalma olduğunu belirterek, çoğalma oranlarının illerin bölgelerine bakarak değiştiğini söyledi.

Hem inşaat sektöründe ruh gösteren meslektaşları hem üstelik taşınmazlar sektöründeki taşınmazlar danışmanlarıyla ilişik değişik hizmetlerinin olduğunu anlatan Taflan, “Amacımız hemen esnafın değil tüketicinin da hakkını koruyup sahiplenmek olduğu üzere, mevzuat ve yasalar çerçevesinde neler yapılması gerekiyorsa esnaf ile tüketiciyi mağdur etmeden hizmetimizi sürdürmekteyiz.” dedi.

Karayemiş, Kovid-19’un dünyada bütün çığır gruplarını etkilendiğini dile getirerek, “Öğrencilerin kazandıkları illere gidememesi ve okulların kapalı olması dolayısıyla inanılmaz derecede aynı durağanlık yaşandı. İnşaat ve gayrimenkul sektörü adına bu sıkıntıları Türkiye’üstelik umumi anlamda yaşadık. Temennimiz bu pandeminin aynı an geçmiş bitmesi.” diye niteleyerek konuştu.

Serencam 2 yıl içerisinde ev satışlarında üstelik eksilme yaşandığını bel eden Taflan, “Ayrıca ev kiralamalarında birlikte salgın tedbirleri zımnında hıfzıssıhha açısından evlere methal, çıkışlar dolayısıyla çokça şanlı eyyam geçirdik. Evlerin bakılması, birleştirme edilmesi ve sunumların yapılması, sektörel anlamda bire bir sıklet yaşattı. Evler uzun zaman yersiz kaldı. Beğenilme bile olmadı, atıl üzere kaldı.” değerlendirmesinde bulundu.

Karayemiş, okullar ve üniversitelerin açılmasının yanında nasıp dönemi ile düğünler nedeniyle üstelik bölük arayanlarda hayatiyet yaşandığını tabir etti.

“Kiralarda yaşanan fahiş artışla alay malay emlakçılık mesleğini gayriresmi yerine eden himmet hırsızları dediğimiz bu insanların sektöre halk atması bile tüketiciyi mağdur edebiliyor.” diyen Karayemiş, “Ara Sıra yurt portallarında, içtimai mecralarda ve toplumsal medyada bire bir habbe resmini çekip, görüntüleyip oralarda paylaşıyorlar fakat gerçeğiyle ile kılık örtüşmüyor.” uyarısında bulundu.

Kaparo dolandırıcılığına cebin titiz olunmalı

Kaparo dolandırıcılığını denk vererek anlatan Karayemiş, şunları kaydetti:

“Trabzon’üstelik resmi namına müteharrik meslektaşlarımızda bu nev işlere güçlü rastlamıyoruz. Fakat benzer verecek olursak, emlak Trabzon’üstelik amma bitiren İstanbul’de, o konutu almaya ya üstelik kiralamaya kalktığı ahit toplumsal iletişim araçları üzerinden resimlere bakarak yorum yapıyor. Cebin tarafta o zaman amacıyla tıpkı muhatap var. Telefonda görüştüğü gönül anlaşılan tıpkı miktar kaparo adı altında adisyon numarasına servet irade ediyor. Yurttaş bile telefonda inandığı kişiye gönderiyor. Aynı süre sonradan aradığı numaraya ulaşılmıyor, hem kaparo adı altında yatırdığı para heba olup gidiyor hem de arasında eş namevcut.”

“Karşıda benzeri muhatabınız olsun”

Karayemiş, ev isticar etmek veya ahzetmek isteyenlere üstelik şu tavsiyelerde bulundu:

“Hele şurası kaynak ediyorum. Banko ve banko el dışından, bambaşka bire bir ilde hane isticar etmek veya almak isteyen kişiler, o ilde hayatiyetli aynı yakınlarından habbe bulunduğu yere giderek, görüp incelemesini istesinler. Bu konuda kıygın olan çok mütemmim var. Taşınmazlar sektöründen baktığımız ant hayali bir ışık var. Ihtimal bayağı bir inşaattan, evden çekilmiştir, elan sonradan sosyal medyada kullanılıyor. Ancak temas molekül kusurlu çıkıyor. Bu tuhaf insanlara saygınlık etmeyin ve kesinlikle karşıda tıpkı muhatabınız olsun. Mütemmim bilinçli olsun, açıktan uzağa telefon trafiğiyle kesinlikle konutu netleştirmeden, muhatap bulmadan asla adisyon tezkere işine gidip, kimseye devretme çıkartmasın.”

Hane fiyatlarındaki artış devam ediyor

 

Yabancıya göz satışı rekor kırmaya devam ediyor

 

Ev fiyatları Ruslar yüzünden artıyor

 

Share: