Ecnebi, Türkiye’de konuta 135 bin dolar ödüyor

Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, ecnebi yatırımcıların yılın ilk çeyreğinde Türkiye’den 9 bin 618 göz aldığını belirterek, “(Yabancılar) Aile başına averaj 135 bin dolar ödeme yaptı. İlk çeyrekte yabancıya konut satışından elde edilen gelir 1,3 bilyon dolar oldu.” dedi.

Akbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin önceki çeyrekte yabancıya sattığı bölük sayısının 9 bin 618 olduğunu kaydederek, yabancıların konut başına yükselen kurların da etkisiyle 135 bin dolar ödediğini söyledi.

İlk çeyrekte basamak satışından 1,3 bilyon dolar sağlık elde edildiğini dile getiren Akbal, esasta gelirin yabancıların möble, beyaz yük, perde, halı kadar ev için aldığı farklı eşyalarda çok daya faziletkâr olduğunu anlattı.

Akbal, “Sabık sene 148 bin dolara satılan sayı farkı aynı gayrimenkulü 2019’birlikte 135 bin dolara sattığımızı görüyoruz. Piyasadaki hareketliliğin artmasıyla bu rakamın sene genelinde 150 bin doları bulacağını tahmin ediyoruz.” diye konuştu.

Serencam yıllarda rekor konusunda rekor afet Türk taşınmazlar sektörünün sıkıntılı dışına satışta birlikte balaban bire bir başarı hikayesi yazdığını vurgulayan Akbal, 2018’bile yabancıya satışta eksiksiz zamanların rekoru kırılırken, yabancılara satılan konut sayısının de 40 bin sınırına dayandığını anımsattı.

 “2019’üstelik 7,5 bilyon dolarlık sağlık bekliyoruz”

Akbal, akıbet dönemde iktisat yönetimi marifetiyle hayata geçirilen düzenlemelerin birlikte etkisiyle, yabancıya satıştaki fevk cepheli hareketin 2019’üstelik da bitmeme ettiğini belirterek, “TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, yılın ilk çeyreğinde yabancıya hane satışında 2018’in bire bir dönemine bakarak yüzde 81,5’lik aynı çoğalma yaşandı. İlk 3 ayında yabancılara hep 9 bin 618 göz satıldı. Bu ölçü geçtiğimiz yılın ayrımsız döneminde 5 bin 298 adetti. Bu da gerçekte bu trendin tüm canlılığıyla devam ettiğini gösteriyor.” dedi.

Yabancıların yurt üzere Aile 2019’birlikte 436 milyon dolar, Şubat 2019’bile 440 milyon dolar harcadığını dile getiren Akbal, rakamın geçmiş çeyrekte 1,3 milyar dolara ulaştığını, yılın düşüncesiz artan kısmında ortalamayı yükseltecek cıvıltı beklediklerini anlattı.

Akbal, TL açısından bile korkulu bire bir dirimlik artışı yaşandığını kaydederek, kamu bu verilerin aslında gayrimenkul sektörünün Türkiye ekonomisine katkısının de heybetli tıpkısı göstergesi olduğunu bildirdi.

Güzeşte sene yabancıya komutan rakamının 40 bin adede yaklaştığını anımsatan Akbal, “Bu sene önceki çeyrekte yüzdelik 81,5’lik artım var. Yıl süresince yabancılara 50 bin ev satılacağını, ortalama komutan rakamının da 150 bin dolar olacağını düşünüyoruz. Yani 2019’da yabancıya konut satışından Türkiye’nin gelirinin 7,5 milyar dolar olmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Akbal, daha çok özellikle Koy’mağara zengin ailelerini ve Avrupa’yı odaklarına almaları gerektiğini belirterek, Nevita yerine kendilerinin Türkiye ortalamasının üstünde dirimlik elde ettiklerini, şu anda tıpkı konutu yabancıya sayı farkı 150 bin dolardan sattıklarını sözlerine ekledi.

Share: