Ecnebi yatırımcı rekora doymuyor

REIDIN-GYODER Yıpranmamış Konut Fiyat Endeksi’ne göre eylül ayında, markalı ev projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 18’lik kısmının yabancı yatırımcılara yapıldığı gözlemlendi ve böylelikle yabancı yatırımcı oranı dizin tarihindeki sunu şişman sıçramalarından birini yapmış oldu. Ecnebi yatırımcıların yeğleme noktasında ağırlıklı kendisine 2+1 (yüzdelik 34) özellikteki konutların öne çıktığı gözlemlendi. Onu yüzde 25 ile 3+1, yüzde 20 ile 1+1 ve 4+1 konutlar izledi. Serencam şeş mahiye ortalamanın yüzde 11 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar mayıs ayında yüzde 7, haziran ayında yüzde 10, temmuz ayında yüzdelik 9, ağustos ayında ise yüzde 11 oranında gerçekleşmişti.

Türkiye genelinde göz as fiyatları serencam bire bir ayda yüzdelik 0,07 düştü

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Göz Değer Endeksi’ne göre Türkiye genelinde basamak bey fiyatları son tıpkı ayda yüzdelik 0,07 düşerken, sonuç üç ayda yüzdelik 0,82, sonuç altı ayda yüzde 2,56, sonuç ayrımsız yılda yüzdelik 8,08, sonuç üç yılda yüzde 33,82, serencam beş yılda ise yüzdelik 82,46 oranında arttı. Bölük kira değerleri ise serencam bire bir ayda yüzde 0,04, sonuç üç ayda yüzdelik 2,51, son 6 ayda yüzde 4,99, akıbet 1 yılda yüzdelik 7,39, akıbet 3 yılda yüzde 26,52, serencam 5 yılda ise yüzde 65,86 oranında artım gösterdi.

Bitmemiş konutların bey oranı eylülde 7 puan birdenbire arttı

Ilkgüz ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzdelik 35’i münteha bölük stoklarından oluşurken, yüzde 65’i ise nakıs ev stoklarından oluştu. Bitmemiş konutların bey oranında 7 puanlık bir çoğalma olurken, tükenik konutların eş oranında ise 7 puanlık ayrımsız düşüş yaşandı. Sonunda nakıs konutların mir oranında mart ayından beri süren düşüş ve münteha konutların as oranındaki çoğalma trendi ilk defa şikeste oldu. Antrparantez Yıpranmamış Ev Eşit Endeksi, ilkgüz kocaoğlan stok erime hızı değerlendirildiğinde sayı bazlı yüzdelik 6,1 oranında, metrekare bazlı ise yüzdelik 5,4 oranında erime gözlemlendi.

Bakir Ev Denk Endeksi eylülde 3+1 konutlarda yüzde 0,65 düştü

Eskimemiş Hane Karşılık Endeksi ilkgüz ayında ayrımsız geçmiş ayak tabanı göre 1+1 hane tipinde yüzdelik 0,61 oranında; 2+1 bölük tipinde yüzdelik 0,27 oranında; 4+1 konut tipinde yüzdelik 0,25 oranında artarken, 3+1 göz tipinde yüzdelik 0,65 oranında düştü. Metrekare bazında ise 51-75 m2 büyüklüğe sahip konutlarda yüzdelik 0,62 oranında; 76-100 m2 büyüklüğe erbap konutlarda yüzdelik 0,34 oranında; 101-125 m2 büyüklüğe erbap konutlarda yüzde 0,27 oranında; 151 m2 ve henüz nazik alana sahip konutlarda yüzdelik 0,19 oranında artarken; 126-150 m2 büyüklüğe sahip konutlarda ise yüzdelik 0,65 oranında düşüş gösterdi.

Eskimemiş Hane Fiyat Endeksi 8 yılda yüzde 82,40 oranında arttı

Bakir Hane Eşit Endeksi, ilkgüz ayında tıpkısı eski ayak tabanı göre yüzdelik 0,05 oranında, güzeşte yılın bir dönemine göre yüzde 3,05 oranında, endeksin saksı dönemi olan 2010 yılı ev ayına göre ise yüzde 82,40 oranında artma gerçekleşti ve dizin değeri 182,4’e ulaştı. Eskimemiş Hane Denk Endeksi eylül ayında aynı eski taban göre, İstanbul Asya Yakası’nda düzlük kayran markalı ev projelerinde yüzdelik 0,10 oranında artarken; İstanbul Avrupa Yakası’nda düzlük alan markalı konut projelerinde ise yüzde 0,06 oranında arttı. Endeksin mebde dönemine bakarak ise İstanbul Asya Yakası’ndaki projeler Avrupa Yakası’na nazaran 10,80 benek aşkın artma gösterdi.

REIDIN-GYODER Kullanılmamış Göz Eşit Endeksi, ilkgüz 2018 sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Markalı ev projelerinde gerçekleştirilen satışlarda, yabancı yatırımcılara yapılan satışların okkalı oranda arttığını görüyoruz. Serencam dönemde yaşanan düzem artışıyla beraber, ecnebi yatırımcı üzere Türkiye’da yatırım yarmak cazip kuzuluk geldi. Bu gelişmelerin etkisiyle yabancılara yapılan ev satışları, ilkgüz ayında, akıbet 6 mahiye ortalamanın yüzde 7 üzerine çıkarak, yüzde 18’e ulaştı. Antrparantez 1 milyon dolarlık taşınmazlar alımı özne yabancı yatırımcıya ‘vatandaşlık hakkı’ tanınması şartında limitin 250 bin dolara indirilmesinin dahi, önümüzdeki dönemde ecnebi yatırımcıya yapılan satışları olumlu etkileyeceğini öngörüyoruz.” dedi.

REIDIN CEO’su Semih Alain Bertrand ilkgüz kocaoğlan sonuçları üzerine şunları söyledi: “Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Ev Bedel Endeksi (TR-81) ilkgüz ayında ilk defa yerine düşüş eğilimi göstererek, endekste yüzde 0,07 oranında değer kaybı yaşandı. Endeks değerindeki almanak değiş güzeşte yılın aynı dönemine bakarak yüzde 8,08 oranında artış cepheli kendisine gerçekleşse birlikte yüzdelik 24,52 olan almanak TÜFE değişiminin haddinden fazla altında kaldı. Maaş bazdaki derece azalışı ve yıllık bazda TÜFE değişiminin altında kalınmasının alelhusus güven repo oranlarının çabuk yükselişinin yarattığı arzu azalmasının tıpkı sonucu olduğunu düşünmekteyiz. Fakat eskimemiş döneme ilgili açıklanan Ölçülü Vadeli Finansal Çekim ve Enflasyonla Topyekûn Savaş Programı kapsamında alınan teşvikler ve önlemler yardımıyla bugünlerde muammer olduğumuz talepteki azalmanın sona ereceğini ve fiyatlarda düşüşün yaşandığı bu ortamın aynı zamanda ati dönemler üzere de bir gurur fırsatı yaratabileceğini söyleyebiliriz.”

Ilkgüz ayı icar artışında Antalya, satma fiyatları artışında Zonguldak öne bundan sonra 

Ilkgüz ayında Zonguldak’ta metrekare başına ev koca fiyatları yüzdelik 1,32 oranında arttı ve Zonguldak, eş fiyatlarının genişlik çok yükseldiği şehir oldu. Ayrımsız dönme içerisinde Adana’da metrekare başına hane eş fiyatları yüzde 0,75 oranında azaldı ve Adana, satış fiyatlarının yeryüzü çokça azaldığı kent oldu. Türkiye Kiralık Ev Karşılık Endeksi’nde ilkgüz ayında tıpkısı eski ayak tabanı göre yüzdelik 0,04 oranında ve sabık yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7,39 oranında artma gerçekleşti. Ilkgüz ayında Antalya’da metrekare başına basamak kira değerleri yüzde 1,29 oranında arttı ve Antalya kiraların sunma haddinden fazla yükseldiği site oldu. Benzeri bölüm içerisinde Artvin’dahi metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2,58 oranında azaldı ve Artvin kiraların yeryüzü haddinden fazla azaldığı kent oldu.

En erdemli almanak icar getirisi sunan iller 6 aydır değişmiyor: Görgülü, Van ve Kırklareli

Satın alınan konutların kiraya verilmesi yerinde, alış fiyatının birçok yıl içerisinde almanak kira değeri ile karşılanabileceğini gösteren yıpranma payı süresi verilerine göre, ilkgüz ayının en güdük amortisman süreleri altı aydır olduğu gibi yine Vazıh, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçüldü. Icar değerinin konutun as fiyatına bölünmesiyle hesaplanan REIDIN Almanak Brüt Kira Ürem Oranının bildirme yüksek olduğu şehirler da esasen Vazıh, Van ve Kırklareli oldu.

Share: