Ecrin çağa, depremden kurtulanların moral kaynağı oldu

Ecrin bebek, depremden kurtulanların maneviyat kaynağı oldu

TOKAT – Tokat’ta, Ecrin süt kuzusu depremden kurtulanların adeta maneviyat kaynağı oldu.

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde yaşanan sarsıntı afeti sonrasında evsiz mütezayit aileler bölgeyi boşanmak yerinde kaldı. Sarsıntı bölgesindeki ailelere ancak genelinde olduğu kadar Tokatlılar bile kapılarını açtı. Kente mevrut tahminî 13 bin kişiden çokları yurtlara, pansiyonlara, kiralık evlere yerleşti. Birtakım hayırseverler evlerini, bazen hayırseverler ise depremzedelere yurtlarını kapılarını ücretsiz yerine açtı. Hususi bir yurtta mütezayit ailelerden Kahramanmaraşlı 7 aylık Ecrin bebek depremzedelerin adeta bayram kaynağı oldu.

“Kızımın psikolojisi bozuldu, korkudan sütü kesildi”

Depremi anne ve babası ile gelişigüzel keder almadan atlatan Ecrin çağa, anneannesi Hacer Gümüşkılıç’ın kucağında etrafa gülücükler attı. Gümüşkılıç kızının depremin korkusu ile sütten kesildiğini belirterek, “Sarsıntı takkadak evden çıkamayacağımızı düşündük. 8 eğik lüp 4. katında kalıyorduk. Depremden canımızı zor kurtardık. Kızımın psikolojisi bozuldu, korkudan sütü kesildi. Depremin etkisini atlatamadılar” dedi.

“Bu yaşıma kadar hakeza ayrımsız sarsıntı hangi gördük, ne duyduk”

Malatya’dan Tokat’a mevrut Kadir ile Fatma Yüksel, sarsıntı sırasında yaşadıklarını anlattı. 10 çocuk babası Kıymetiharbiye Yüksel ise depreme 13 bükülmüş apartmanın dayanak katında yakalandıklarını kaydetti. İlk depremden sonradan ikinci depremin yıkmacı olduğunu tamlayan Yüksel, “Evden çıktık aynı henüz sine giremedik. İkinci sarsıntı Türkiye’nin belini afet deprem oldu. Bu yaşıma kadar hakeza tıpkı yer sarsıntısı ne gördük, hangi duyduk. Tokat’a geldik, burada bize çokça gani bakıyorlar. Kişi ailelerinin yerine koydular. Burada dahi tıpkı güruh torunum oldu. Bizle çokça yakından ilgileniyorlar. Buradaki rahatlığı zat memleketimde yaşayamazdım” diye niteleyerek konuştu. Fatma nine ise sarsıntı takkadak ayakkabılarını giyemeden evden kendilerini hariç attıklarını söyledi. Tokat’ta kendileri ile çokça gür ilgilendiklerini tamlayan yaşlı kadın dua etti.

Yurt işletmecisi Eren Kum, 60 kişiyi mihman ettiklerini onlarla adeta bir sülale olduklarını söyledi.

Share: