Elektronik Beyin başında yemek yemeyin!

İtalyan Corriere della Limonluk gazetesinde çıkan habere göre, aha, evde ve başkaca restoranlarda gözlerini elektronik beyin ekranından ayırmadan kemirmek yemeyi alışkanlık haline getirenlerin sayısının giderek arttığı günümüzde, bu konuda bir araştırma özne bilimadamları, bunun dokuz canlı da dosdoğru olmadığını ortaya koydu. 
İngiltere’deki Bristol Üniversitesinde fariza yapan bilimadamları, iki gruba ayırdıkları katılımcılara aynı menüden oluşan tıpkı öğle vakti yemeği verdi. 
İlk gruptan yemeklerini bilgisayarda baziçe oynarken yemelerini isteyen araştırmacılar, ayrıksı gruptakilerin ise alışılagelen aynı şekilde, masa başında aşındırmak yemelerini sağladı. 
Araştırmada, yemeğin ardından önceki gruptakilerin tokluk hissinin diğerlerine bakarak haddinden fazla daha az olduğu ve bu kişilerin yemekten yarım yamalak saat sonradan çok elan çok sayıda bisküvi atıştırdıkları gözlemlendi. 
İnsanın kemirmek yerken dikkatini ayrıksı ayrımsız eylemde yoğunlaştırmasının, farkında olmadan henüz çok ısın almasına sebep olduğunun altını çizen araştırmacılar, bilgisayar esasen kalkmadan aşındırmak yiyenlere uyarıda bulundu.

Share: