Eller, Türkiye’ye 67 bilyon lirayı aşan envestisman yaptı

Tapu ve Kadastro Umumi Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Türkiye genelinde bugüne kadar yabancılara 15 bin 814 yer ve arazi, 213 bin 308 basamak satıldığını bildirdi.

Yabancılara mal satışının başladığı günden bu yana bey, satış kanalıyla pay temliki, mir ipotek kabil yollarla edindiği bu gayrimenkullerin mecmu miktarı 67 bilyon 238 milyon 100 bin 25 lira oldu.

Ünlü, yabancıların Türkiye’den emlak edinimlerine ait hikmet verdi.

Yeni çeşit güneş tacı virüsün yabancılara yurt satışına olan etkisini değerlendiren Ünlü,

“Pandemide yabancılarla ilgilendiren elverişsiz dışı giriş-çıkışlar yasaklanınca veya tutkun hale gelince çekicilik-satım güç anlamda ayrımsız duraksama yaşadı” dedi.

Vatandaşlık edinme ile ait şartların yumuşatıldığını anımsatan Ünlü, elan evvel 1 milyon dolarlık yurt alanların yurttaşlık hakkı edinirken, bu rakamın 250 bin dolara düştüğünü, bunun da tıpkı cirim satma taleplerine yansıdığını belirtti.

Sabık yıllara göre satış rakamlarını değerlendiren Adlı, “Ev hava satımları güzeşte seneye göre az buçuk daha düştü. Esasta bire bir irade var ama pandemiden âlem geliş azimet durunca bire bir kesintiye uğradı diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Adlı, gayrimenkul bey rakamlarına üstelik dikkati çekerek, “Bugüne kadar yabancılara Türkiye genelinde 15 bin 814 pasaj arsa ve toprak (yer, tarla, ilişki, bostan vb), 213 bin 308 skor üstelik hane (mesken, dükkan, büro vb) satıldı” değerlendirmesini yaptı.

Belde ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Umumi Müdürlüğünden alınan verilere bakarak, yabancıların, Türkiye’den bugüne kadar mir, mir aracılığıyla nasip temliki, koca ipotek kadar yollarla edindikleri 229 bin 122 taşınmazın hep satma miktarı 67 bilyon 238 milyon 100 bin 25 liraya ulaştı.

Başkaları, 2020 yılında teşrinievvel sonu itibarıyla ise bey, eş kanalıyla behre temliki, satma tutu kabil yollarla yer (arsa, ilişki, bostan, toprak vb) ve bölük (ev, dükkan, ofis vb) olarak mecmu 36 bin 946 emlak edindi.

Bu yılın satma miktarı üstelik 18 milyar 478 milyon 509 bin 431 teklik olarak gerçekleşti.

ALMANLAR ARSAYA, İRANLILAR KONUTA YATIRIM YAPTI
Yabancılara arsa ve yerey satışında Almanlar, 202 arsa edinimiyle başı çekti.

Almanya’nın peşi sıra, sırasıyla Irak (194), Afganistan (173), İngiltere (130) ve İran (117) bildirme çok yer satışı yapılan ülkelerden oldu.

Göz satışında ise sırasıyla İran (5 bin 939), Irak (5 bin 315), Rusya (2 bin 408), Afganistan (1791) ve Almanya (1111) uyruklu vatandaşlar Türkiye’yi tercih etti.

Yabancılara arz çok basamak satışı İstanbul ve Antalya’dan yapıldı

Akkuyu NGS, bölgenin hane fiyatlarını yükseltti

Olgun Müesses Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz açıkladı! Genişlik emniyetli telkih hangisi?

Avrupa bankalarını batık kredilerden istirdat planları hazır

Share: