Elmas: Bölük kredisinde değişikliğe gidilmemeli

Konutder Umumi Heyet Başkanı Altan Elmas, bölük piyasasında müspet tablonun sürmesi amacıyla kamu bankalarının 0,64 nema oranını ve 15 sene vadeli sunduğu imkanı sürdürmesi gerektiğini belirtti.

Cevahir, şunları söyledi:

“Belde ve Şehircilik Bakanlığımızın paylaştığı Tapu Kadastro Umumi Müdürlüğü verilerine göre, Orak Ayı ayında birlikte göz satışlarındaki artım devam etti. Açıklamaya bakarak, Orak Ayı ayında 141 bin 434 güvenilir konutun satıldığı bilgisi paylaşıldı. Bu bizim üzere şaşırtı olmadı. Zira Haziran ayındaki davranış Temmuz ayını birlikte bu ivmede tamamlayacağımızı gösteriyordu. Yani Haziran’daki “v” şeklindeki yükselişin Temmuz ayında zirve yapacağını öngörüyorduk. Elbette satışlardaki bu artışta kredi oranlarının düşmesi, ödemelere bir yıl sonra tevessül ve de bölüm temsilcilerinin üstelik özlük bünyelerinde başlattıkları kampanyaların şanlı etkisi oldu. Haziran’dan bu yana çokça ağırbaşlı ve arıtılmış bire bir kitleyle karşılaştık. Bu hayatiyet satışlara da yansıdı.

Satışlardaki bu müspet tablonun devamlılığı amacıyla kamu bankalarının 0,64 faiz oranını ve 15 yıl vadeli sunduğu imkanı sürdürmesi sonuç derece yüce. Bankalar zaman ikinci elde hane kredi oranlarını 0,79 dan 0,87’ye yükselttiğini duyurdu. İkinci ahali ile olan makasın genişlemesi, üretimin desteklenmesi, alıcıyı kullanılmamış konuta atıf ve birinci elin teşviki açısından oylumlu benzeri değişmeyen. Antrparantez birinci elde stokların erimesi, sektörün pandemi sürecindeki kayıplarını hesabına koyabilmesi ve inşaatların hızlanması namına tığ kürsü temsilcileri yerine sunu azından sene sonuna kadar bu şekilde bitmeme etmesini umuyoruz.”

konut kredisi faizinde ikinci artım

Sağlam bölük satışında yüzdelik 1000 artış

İranlı göz yatırımcılarının bakir gözdesi İzmir

 

Share: