Elon Musk, Jack Dorsey’le bitcoin madenciliği yapacak

Elon Musk’ın Tesla’sı, Bitcoin madenciliği tesisi kurmaya hazırlanan Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’nin Block’u ve blok zinciri şirketi Blockstream’le güçlerini birleştiriyor.

ABD’nin Teksas eyaletinde inşaatı başlayan, gündüz enerjisi ve depolama teknolojinden yararlanılacak tesiste, Tesla’nın tarih panellerinin ve Megapack ünlü bataryasının kullanılacağı cemaziyelevvel açıklandı.

Saklı Yazı para madenciliği, ağdalı riyazi denklemleri çözebilecek şekilde özel yerine tasarlanan faziletkâr hararetli bilgisayarlar gerektiriyor. Bu cihazların çalışabilmesi amacıyla beribenzer erdemli miktarda canlılık lazım. Ayrıca cihazlar basit ısınabildiği amacıyla soğutma işlemlerine üstelik sıradan enerji harcanıyor.

Bu proses alelumum müstehase yakıtlara dayandığı üzere çevresel kaygıları da yanı sıra getiriyor. Örneğin Tesla, komütatör satışlarında Bitcoin kabul etmeyi sabık yıl bu gerekçeyle durdurmuştu.

Bu soruna benzeri çözüm temin etmek talip üç şeriklik işbirliği yaptı. Tesla, 12 milyon dolar yatırım yapılan tesisin ruz enerjisi altyapısını ve bataryalarını sağlayacağı duyuruldu.

Blockstream CEO’su Herif Back, amaçlarının yüzde 100 yenilenebilir enerjinin Bitcoin madenciliğinde kullanılabileceğini yorumlamak olduğunu söyledi.

Zira tesiste enerji tüketimi, çıkarılan bütün Bitcoin ve projenin gidişatı kadar bilgilerin herkesin erişimine sunulması hedefleniyor.

Saklı Yazı paralar neden düşüşe geçti?

 

6 milyarlık Bitcoin’i olan yatırımcıdan eskimemiş adisyon

 

Metaverse ve NFT’de bu hafta

 

Share: