Emeklilere TOKİ’den pimpirik basamak!

Dolgun Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Türkiye’nin 67 ilinde 140 projeyle hayata geçirilecek 50 bin bakir içtimai göz üzere rica toplanmaya devam ediyor. Normal başvurular üzere talep cem süreci tamamlanırken, esbak mütekait başvuruları alınmaya başlandı.

Evi olmayıp de fırsattan çakmak talip emekliler, başvurularla ilişik detayları araştırmaya başladı. Emeklilerin dayanıklı çok ildeki TOKİ konutları ve referans süreci ile ilgilendiren zül ettiği sorular ve cevapları şöyle:

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

Emekliler başvurularını Ahali Bankası’na kafa koçanı ile gelişigüzel bizzat yapacak. Vatandaşlar, Içtimai Düzenlilik Kurumu’ndan alınan emekli hüviyet cüzdanı veya zor olduğunu gösteren ‘belgeyi’ referans formu ile birlikte konfirmasyon edecek.

REFERANS ÜCRETLERİ NE BÜYÜKLÜĞÜNDE?

Referans ile gelişigüzel 2+1 bölük seçenler 500 lira, 3+1 basamak yeğleme edenler ise bankaya bin liralık yatıracak.

BAŞVURU ÜCRETİ GERİ ALINABİLECEK Mİ?

Kura sonucunda ocak sahibi olamayanlar, başvuru ücretlerini bire bir vezneci şubesinden gabi alabilecek.

EMEKLİLERE BIRÇOK PROJEDE KONUT İNŞA EDİLECEK?

TOKİ’nin emeklilere eş projeleri, kurumun resmi internet sitesi üzerinden yayımlandı. 55 ayrımlı proje üzere müracaat yapılabilecek.

EMEKLİLERİN YAKINLARI BAŞVURABİLİR Mİ?

Son fail emeklilerin eşleri da emekli olmasalar bile bu başvuruları gerçekleştirebilecek. Ebedî Uyku fail emeklinin mahiye maaşını düz dul kızları ise bu kapsamda düzlük almayacak.

AKIBET BAŞVURU TARİHİ HANGI AHIT?

Emekliler için başvurular 5 Nisan’a büyüklüğünde alınacak.

ADALET SAHİPLERİ NASIL BELİRLENECEK?

Emekliler düz yazı edilecek basamak sayısının yüzdelik 25’i büyüklüğünde kontenjana erbap olacak. Ev sayısından çok referans olması halinde türe sahipleri ad çekme ile belirlenecek. Referans sahipleri beyninde TOKİ tarafından ilan edilecek tarihte ‘Hak Sahibi Belirleme’ kurası çekilecek.

KONUTLAR HANGI AHIT TESLİM EDİLECEK?

Hak sahipleri ile inikat imzalandıktan bilahare konutlar 36 kamer içerisinde tasdik edilecek.

Share: