Emeklilik birikimlerinde yüzde 4 kuralı tarihe karışıyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Birikimlerin %4’lük kısmının yevmi harcamalara ayrıldığı emeklilik planı tarihe karışıyor mümkün. Dünyanın sunma balaban ekonomilerinde mütekait olmaya karar verenler birikimlerinin ne kadarını yatırımlara hangi kadarını harcamalara ayırması gerektiği üstüne bati bir sınavla cebin karşıyalar.

Amerika Mürekkep Devletleri’nde emeklilerin, hangi büyüklüğünde yaşayacakları, birikimlerinin hangi kadarlık kısmını afiyet harcamalarına ayıracağı ve yatırımlara ayrılan miktarın hangi kadar olacağı balaban aynı açmaza meni ediyor. Zira çalışırken birikim yutmak bayağı olsa dahi bu birikimlerin tekaütlük döneminde harcanması çok daha stabil tıpkısı süreci birlikte yanında getiriyor. Bloomberg International yazarı Allison Schrager’a göre bu durum para sektörü ve siyasa yapıcılar hakkında çok bir iki deste duyan erler için elan nazik bir riziko haline geliyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre yüzdelik 4 kuralı emeklilerin gelişigüzel yıl varlıklarının %4’ünü harcaması yerinde tekaütlük döneminde umum ihtiyaçlarının karşılanabileceği varsayımına dayanıyor. Fakat Schrager’a göre bu varsayım oldukça falsolu. Da toptan enflasyonun artması ve tekaütlük gelirlerinin üstelik engel görmesi bu riskleri daha da görülür kuzuluk getiriyor.

Yüzdelik 4 kuralının temellerini 1994 yılına kadar uzanıyor. Bu kurala bakarak emeklilerin varlıklarını nısıf yarıya iş ve orta vadeli tahvil yatırımlarına bölmesi ve temas yıl bu yatırımlardan %4’lük benzeri kısmını çıkarması gerekiyor. Bu çıkarılan miktarın da henüz ahir enflasyona göre ayarlanması bekleniyor. Fakat 10 yıllık hazine getirileri 1994 yılında %7,5’ten fazlaydı. amma velakin Schrager’a bakarak bu tahvil oranlarının düşmesiyle ve bu düşüşün istikrar sağlamasıyla alay malay yüzdelik 4 kuralı artık stabil tıpkı formül üzere görülmüyor.

Yüzdelik 4 kuralı oluşturulduğunda, teferruatlı yıllar süresince bu kadar düşük tahvil getirileri başlamak asla oranlama edilemez ayrımsız durumdu. Beş Altı kamer öncesine büyüklüğünde birçok eş de efdal enflasyonu tayf edemiyordu. Schrager bu noktada ana sorunun ağdalı sorular için kıytırık kavait uydurmaktan kaynaklandığını belirtiyor. Zira bahis konusu kurallar piyasalarda görüntü edilmesi cins sıfır davranışlar gerçekleştiğinde tutunamıyor. Para piyasaları ise hayal edilemez kabilinden görülenlerin hakikat olduğu yerler.

Morningstar firması yakın zamanda kullanılmamış yüzdelik 4 oranının yüzdelik 3,3 olduğunu açıkladı. Envestisman araştırı firması enflasyonun ileriye akıllıca bağan olacağını varsaymakla gelişigüzel, tahvillerin düşük kalacağından ve nasip senetlerinin sivri değerleneceğinden keder ediyor. Bu eskimemiş ayaklık, 1 milyon dolar artırım eden bireylerin almanak gelirini 40.000 dolardan 33.000 dolara düşürüyor. Bu birlikte emeklilerin yaşam standardında cesim tıpkısı düşüş anlamına geliyor.

Yatırım araştırması firması piyasaların sürprizlerle komple olduğunu akseptans ederek, emeklilerin gelişigüzel yıl yatırıma ayırdıkları miktarın piyasanın işleyişine göre değişmesini öneriyor. Morningstar borsalar yükseldiğinde, elan faziletkâr tıpkısı yüzdeyle masraf yapılamasını düşüşe geçtiğinde ise harcamaların azaltılmasını başvuru ediyor. Fakat Schrager bu kuralın çarkıt %4 kuralından üstelik daha zehir olduğunu zira haddinden fazla asıl tıpkısı sorumluluk yaptığını düşünüyor.

Bloomberg International yazarına göre yüzde dört kuralında uğur, harcama kuralının varsaydığı gibi ölmeden önceki birikimlerin namevcut olmasından istinkâf etmek değildir. Ana kasıt, tekaütlük birikimlerinin aynı dereceye büyüklüğünde öngörülebilirlikle akçalanmış edilebilmesidir. Yani paranın tükenmemesini bulmak ayrımsız gaye değildir. Sayı Farkı benzeri müteharrik kararlı aynı şekilde maaşını birikimlerine aktarırken, Schrager’a göre, emeklilerin gelirleri üzerinde yıldan yıla değişen şişman dalgalanmalara katlanmaktan hoşnut olacağına dayalı finans endüstrindeki makro düşünüm gerçeği yansıtmıyor.

Pahalılık emekliler amacıyla hangi vukuf geliyor?

 

Havayolu şirketlerinin şişman sınavı yaklaşıyor

 

Yaşadığınız şehir Kovid-19 sürecini etkiliyor!

 

Share: