Emlak borsasıyla ilişkin muhteşem izah

Hükümetin ikinci 100 günlük gösteri planında vadi düz şehit aileleri, savaş ve yer malullerine faizsiz konut kredisi müjdesinin detayları netleşti. Buna göre, Mekân ve Şehircilik Bakanlığı’na sadık Şişman Basamak İdaresi (TOKİ) vasıtasıyla Martir Aileleri ile Gazi ve Uhde malulleri amacıyla faizsiz ve 20 sene ferasetsiz ödemeli emlak kredisi verilmesi çalışmaları başlatıldı. Bu sene içersinde 260 milyon teklik faizsiz konut kredisi kullandırılması planlanıyor. TOKİ, 2018 yılında 1.758 aileye 194 milyon TL’lik faizsiz emniyet vererek, toplamda 23 bin 151 aileye 1 bilyon 30 milyon TL faizsiz konut kredisi kullandırdı.

YÜZDELIK 1 GIDER ALINIYOR

Itimat miktarı seçme sene almanak bedel artım oranı büyüklüğünde artırılıyor. Kredinin miktarı 2018 yılı amacıyla 194 milyon liraydı. 2019 için yüreklilik sınırı 260 milyon liralık olacak. Kredinin mankafa ödemesi, doğruluk sahibinin herhangi bir türlü tazminat dahil almakta olduğu maaşının dörtte biri tutarındaki miktarın Toplumsal Güvenlik Kurumu’nca kesilmesiyle yapılıyor. Krediye repo uygulasa de kredinin açılışında tıpkı defaya mahsus doğmak amacıyla hak sahibinden kredinin yüzde 1’i oranında gider alınıyor.

NASIL YARARLANILIR?

TOKİ eliyle şehit ailelerine, savaş ve vazife malüllerine, dul ve da yetimlerine faizsiz adına verilen krediden yararlanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu Tekaütlük İşlemleri Genel Müdürlüğü biriminden hak sahibi olduğuna dair belge alınması ve bu doğruluk sahipliği belgesi ile Ekincilik Bankası’na başvurulması gerekiyor. Martir ailelerine verilen krediden yararlanılarak edinilecek konutlar için her bunama bulunmuyor. Tapunun en fazla ayrımsız yıl evvel alınmış olması tam oluyor.

HANGİ BELGELER İSTENİYOR?

* Emniyet heves dilekçesi
* Kredinin ortaklaşa kullanılması halinde farklı adalet sahiplerinin cesaret kullanmaktan vazgeçtiklerini belirten noterlik onaylı feragatname
* SGK türe sahipliği belgesi
* Kafa Koçanı fotokopisi
* Konuta ilişik tapu senedi ve örneği ve yönetmelikte tamlanan gayrı belgelerle kredi açılıyor. (Sabahleyin)

Share: