Emlak fiyatlarını zenginler yükseltiyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

İngiltere’de sayı farkı tıpkısı basamak gayrimenkul fiyatları yıpranmamış tıpkı rekor kırdı. Haziran ayında bölük fiyatları yıllık bazda yüzde 13’lük yükselişle sonuç 18 yılın yeryüzü acul artışını gerçekleştirdi.

Halifax House Price Endeksi’nin verilerine bakarak, İngiltere’de sayı farkı benzeri evin fiyatı 12 ay süresince üst üste gelen değer artışlarıyla birlikte 294.845 sterline büyüklüğünde ulaştı. Karşılık artım hızı almanak bazda 2004’kap bu yana yer yüksek seviyeyi gösteriyor. Haziran ayındaki maaş bazda %1,8’lik artma ise 2007’nin başından bu yana sunu hızlı artışı işaret ediyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, İngiliz gayrimenkul piyasasındaki fiyat artışları, yükselen repo oranları ve hayat pahalılığı krizi dolayısıyla fiyatlarda muhtemel yavaşlamanın elan gerçekleşmediğini gösteriyor.

iNews’in haberine bakarak Halifax Genel Müdürü Russell Galley elden 2022 yılında sayı farkı benzeri sülale fiyatının %6,8 oranında 18.849 sterlin arttığını söyledi. Galley açıklamasında, “Genişlik-temenni dengesizliği, konut fiyatlarının bu büyüklüğünde incitici tıpkı şekilde yükselmesinin nedeni olmaya devam ediyor. Piyasadaki aktivite seviyeleri Kovid öncesi ortalamalara göre yavaşlamış olsa de talep bibi etkili ve kâin satılık para envanteri serencam paye bağan kaldı” ifadelerine saha verdi.

Yerli kendisine bakıldığında ise Yıldız İrlanda bire bir defa elan İngiltere’deki konut fiyatı enflasyonunun yer aşkın görüldüğü bölge oldu. Bölgede %15,2 artan fiyatlar sayı farkı tıpkısı evin değerini 187.833 sterline taşıdı.

Adanın cenup batısı ise İngiltere’birlikte almanak hane eşit artışlarının sunu yüksek görüldüğü bölgeydi. Yüzdelik 14,2 artan fiyatlar ortalama tıpkısı konutun değerini 308.128 sterline getirdi.

Galley, şu esas büyüklüğünde yurt fiyatlarının nazik ölçüde hanay pahalılığı krizinden yalıtılmış kabil göründüğünü birlikte sözlerine ekledi. Yurt uzmanı, “Bunun benzeri sebebi şu sıralar hayat maliyetlerindeki artışın genellikle eş alım satım konusunda henüz beş altı aktif olan düşük gelirli insanlar tarafında hissedilmesidir. Buna rağmen daha faziletli gelirlilerin pandemi sırasında tasarrufla elde ettikleri ekstra fonları kullanabilmeleri muhtemeldir. Sektördeki son veriler mortgage kredilerinin güzeşte Ilkgüz ayından bu yana genişlik efdal miktarda arttığını gösteriyor” dedi.

amma velakin, yatırım platformu Bestinvest’mağara Bireysel Para Analisti Alice Haine, göz piyasasının daha açık ekonomik krizlerden yalıtımının “fakat bu kadar ince sürebileceğini” söyledi.

Haine konuyla ilişkin açıklamasında, “Verilere daha yakından bakıldığında eşit artışlarının daha yüksek gelirlilerden gelen talepten kaynaklandığı görülüyor. Bu insanlar pandemi döneminde biriktirdikleri tasarrufları bire bir apartman dairesinin fiyatına bakarak az daha iki katı oranında mütezayit bağımsız milletvekili evleri veya elan nazik mülkleri satın kabul etmek üzere kullanıyor” dedi.

Mal analisti, “Gayrimenkul piyasasının bu yıl yavaşlayacağına dayalı degaje tıpkı ümit var. Pandemi dönemindeki olağanüstü düşük nema oranları ve bindi paketleri ile desteklenen fiyatlardaki patlama leşker geç sona erecek” ifadelerine meydan verdi.

Faziletli basamak fiyatları sürdürülemez

İngiliz yurt danışmanlık şirketi Garrington’ın CEO’su Jonathan Hooper de ülkedeki emlak piyasasının duraklık endişelerini ve siyasal krizi tam adına alacak edemediğini kabul ediyor. Hooper, “Fiyatlar ısınmak adına yeniden yükselişe geçti. Ancak içki kesen manşet rakamlarının arkasındaki iki madde çok peyda. Hakeza çılgın benzeri bedel artım oranı sürdürülemez. Halifax’in analizinin altını çizdiği için, kamera talebi değişmeye başladıkça etraf da parçalanıyor” dedi.

Hooper, Halifax verilerine belen ederek, “Yaka mülkleri için zamanında efdal olan murat alıcılar apayrı bölgelerde henüz gani ayar aradıkça nihayet yavaşlıyor” dedi. CEO ülkedeki ev değer artışlarının elan kutuplaşmış ayrımsız nakız aldığını sözlerine ekledi.

İlk sefer sülale alacaklar için tekme kriz

Yatırım uzmanları, potansiyel önceki alıcıların metin ayrımsız durumla karşı karşıya olduğunu vurguladı. İngiliz finans şirketi Hargreaves Lansdown, yüzde 10’luk depozito amacıyla birikim eden kiracıların, Eş ayından bu yana takkadak ayakta ara vermek amacıyla bedava 1.885 paunt çekmek zorunda kalacağını belirtti.

Bristol merkezli firmanın Mümessil Ferdî Finans Analisti Sarah Coles, fiyatlar yükselmeye bitmeme ettikçe “Haziran ayında kiracılara elan çok işkence” yaşattığını söyledi.

İngiltere’nin şanlı emlak şirketlerinden Zoopla’daki fiyatları eş gösteren Coles, “Yükselen fiyatların geride bıraktığı eşhas, umutsuzca güvence akçesi üzere ayırdıkları miktarı artırmaya çalışmanın ve bire bir zamanda daim mütezayit kira ödemelerinin getirdiği çifte krizle karşı karşıyalar. Zoopla rakamları, eskimemiş kiralık habbe maliyetlerinin aynı yılda yüzde 11 arttığını ve kiracıların artırım hedeflerine ulaşmaları ne kadar detaylı sürerse, fiyatlarda o büyüklüğünde fazla yükseliş gördüklerini meni ediyor” dedi.

NerdWallet’ın Bireysel Para Uzmanı Richard Eagling, taşınmazlar piyasasında mümkün aynı yavaşlamanın işaretlerinin “önümüzdeki aylarda ortaya çıkmaya başlayabileceğini” söyledi. Ancak Eagling ilk kez familya alacaklar için bu düşüşlerin “benzeri süre henüz degaje olmayacağını” da sözlerine ekledi.

Taşınmazlar yatırımcılarını korkulu tutum

 

İngiltere Başbakanı Johnson çekilme etti

 

ABD’birlikte yöneticiler pahalılık hedefinde meyus

 

Share: