Emlak sektöründeki toparlanma sürüyor

Bu kamer bakımından 120’inci sefer yayınlanan ve 10’uncu yılını kutlayan Türkiye Satılık Bölük Karşılık Endeksi’ne göre Türkiye genelinde konut satış fiyatları son bire bir ayda yüzdelik 0,30 artarken, akıbet üç ayda yüzde 0,53, akıbet şeş ayda yüzde 1,98, serencam bire bir yılda yüzdelik 6,65, akıbet üç yılda yüzde 30,61, akıbet beş yılda ise yüzde 79,44 oranında arttı. Göz icar değerleri ise akıbet tıpkı ayda yüzde 0,10, serencam üç ayda yüzdelik 0,07 azalış gösterirken, sonuç 6 ayda yüzde 3,54, sonuç 1 yılda yüzdelik 5,95, akıbet 3 yılda yüzdelik 22,88, sonuç 5 yılda ise yüzde 62,49 oranında artış gösterdi.

Ecnebi yatırımcı oranı, sabık ay ulaştığı serencam iki yılın rekor seviyesinden sonraları düşüşe geçti

REIDIN-GYODER Bakir Hane Eşit Endeksi’ne göre kasım ayında, markalı hane projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 8’lik kısmının ecnebi yatırımcılara yapıldığı gözlemlendi ve sonunda yabancı yatırımcı oranı geçtiğimiz ay yakaladığı son iki yılın rekor seviyesinden sonradan ilk kez düşüş gösterdi. Yabancı yatırımcıların tercih noktasında ağırlıklı olarak (yüzde 44) 2+1 özellikteki konutların öne çıktığı gözlemlendi. Onu yüzdelik 33 ile 1+1 ve yüzdelik 14 ile 3+1 konutlar izledi. Son şeş mahiye ortalamanın yüzdelik 13 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar orak ayı ayında yüzde 9, ağustos ayında yüzde 11, ilkgüz ayında yüzde 18, ilk teşrin ayında ise yüzdelik 19 oranında gerçekleşmişti.

Bitmemiş konutlar çıktı yeğleme ediliyor
Teşrinisani ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzdelik 36’sı tamam bölük stoklarından oluşurken, yüzde 64’ü ise nakıs göz stoklarından oluştu. Nakıs konutların satış oranında 4 puanlık bire bir düşüş olurken, münteha konutların as oranında ise 4 puanlık ayrımsız artış yaşandı. Ayrıca Yeni Göz Eşit Endeksi, teşrinisani kocaoğlan istif erime hızı değerlendirildiğinde skor bazlı yüzdelik 3,9 oranında, metrekare bazlı ise yüzdelik 3,3 oranında erime gözlemlendi.

Yıpranmamış Bölük Bedel Endeksi 4+1 ve daha balaban konutlarda düşüş gösterdi

Bakir Göz Karşılık Endeksi teşrinisani ayında tıpkı esbak aya bakarak 1+1 göz tipinde yüzde 0,71 oranında; 2+1 basamak tipinde yüzdelik 0,16 oranında; 3+1 basamak tipinde yüzde 0,38 oranında artarken; 4+1 göz tipinde ise yüzde 0,56 oranında azaldı. Metrekare bazında ise 51-75 metrekare büyüklüğe topluluk konutlarda yüzde 0,56 oranında; 76-100 metrekare büyüklüğe erbap konutlarda yüzdelik 0,22 oranında düşerken; 101-125 metrekare büyüklüğe erbap konutlarda yüzdelik 0,32; 126-150 metrekare büyüklüğe topluluk konutlarda yüzdelik 0,33 oranında artarken; 151 metrekare ve elan balaban alana erbap konutlarda ise yüzdelik 0,51 oranında azalma gösterdi.

Yıpranmamış Hane Bedel Endeksi 8 yılda yüzde 83 arttı

Yıpranmamış Bölük Bedel Endeksi, teşrinisani ayında bire bir önceki ayak tabanı göre yüzdelik 0,27 oranında, geçen yılın tıpkı dönemine bakarak yüzde 2,92 oranında, endeksin mir dönemi olan 2010 yılı familya ayına göre ise yüzdelik 83 oranında artma gösterdi ve endeks değeri 183’e ulaştı. Eskimemiş Basamak Karşılık Endeksi kasım ayında aynı önceki aya göre, İstanbul Asya Yakası’nda düz kayran markalı göz projelerinde yüzde 0,21 oranında; İstanbul Avrupa Yakası’nda vadi düz markalı ev projelerinde ise yüzdelik 0,39 oranında arttı. Endeksin başlangıç dönemine bakarak ise İstanbul Asya Yakası’ndaki projeler Avrupa Yakası’na nazaran 10,10 fakül fazla artış gösterdi.

REIDIN-GYODER Bakir Basamak Denk Endeksi, 2018 yılı kasım ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Markalı göz projelerinde gerçekleştirilen satışlara baktığımızda, peşinat kullanımı serencam 6 maaş ortalamanın yüzde 9 üzerine çıkarak yüzde 44, vezneci kredisi kullanımı ise son 6 aylık ortalamanın yüzde 6 altına düşerek yüzdelik 12 olarak gerçekleşti. Bir dönemde belgit kullanma oranı yüzde 44 oldu. Faziletkâr emlak kredisi nema oranları sebebiyle krediden uzaklaşan bölük alıcısı, proje geliştiricilerinin sunduğu avantajlı ifa seçeneklerine yönelmeye devam ediyor.” dedi.

REIDIN CEO’su Semih Alain Bertrand teşrinisani kocaoğlan sonuçları karşı şunları söyledi: “Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Göz Karşılık Endeksi (TR-81) son teşrin ayında bile yatay trendini sürdürüyor. Bu kamer içerisinde endekste yüzde 0,30 oranında ayrımsız ayar artışı yaşanmıştır. Mahiye bazdaki sermaye kazancı ve brüt kira getirisinden oluşan bütün nema ise yüzde 0,73 şeklinde gerçekleşmiştir. Mutluluk düzeyindeki kasım kocaoğlan yıpranma payı süresi ise 19,5 sene adına ölçülmüştür. Gayrı taraftan kasım ayında konut satın alma gücü dizin değeri 73 şeklinde gerçekleşmiştir. 100 fihrist değerinin altındaki bu kur, devlet genelinde sayı farkı gelire topluluk benzeri ailenin, kâin nema oranı ile (Kasım 2018: yüzde 2,39) 10 sene vadeli konut kredisi kullanarak aynı hane sahibi olmakta zorlanacağına belen etmektedir. İlgili koku, emlak kredisi sağlayan kurumlar açısından itimat riskinin önceden belirlenmesi anlamında ve kredi müşterisinin hangi vadede ve hangi cesaret-değer oranı üzerinden itimat kullanması gerektiğinin belirlenmesi anlamında mefret avantajlar sağlamaktadır. Sair taraftan tıpkısı tezahür, proje geliştiricileri açısından üretilecek konutlara azami talebin yaratılması için makul karşılık politikasının tespitinde da kullanılmaktadır. Indeks yüreklilik kullanıcıları açısından ise, kavrayışsız ödemelerin sürdürülebilirliğinin sağlanabileceği ve ayak halkı geliri ile orantılı tıpkısı istikraz sınırının belirlenmesi amacıyla önemlidir.”

Teşrinisani ayı kira artışında Erzincan, koca fiyatları artışında Karaman öne çıktı

Kasım ayında Karaman’üstelik metrekare başına konut koca fiyatları yüzde 1,35 oranında arttı ve Karaman, komutan fiyatlarının genişlik haddinden fazla yükseldiği şehir oldu. Tıpkı gün içerisinde Artvin’de metrekare başına basamak komutan fiyatları yüzdelik 1,48 oranında azaldı ve Artvin, as fiyatlarının sunma haddinden fazla azaldığı kent oldu. Türkiye Kiralık Hane Denk Endeksi’nde son teşrin ayında benzeri önceki aya bakarak yüzde 0,10 oranında azaldı fakat sabık yılın aynı dönemine göre ise yüzdelik 5,95 oranında çoğalma gerçekleşti. Kasım ayında Erzincan’birlikte metrekare başına bölük kira değerleri yüzdelik 1,24 oranında arttı ve Erzincan kiraların yer çok yükseldiği kent oldu. Tıpkı dönüş içerisinde Uşak’ta metrekare başına göz icar değerleri yüzdelik 2,59 oranında azaldı ve Çeltek kiraların arz çokça azaldığı kent oldu.

Sunu gücük yıpranma payı süresi ve bildirme faziletli almanak icar getirisi sunan iller 8 aydır değişmiyor: Görgülü, Van ve Kırklareli

Satın alınan konutların kiraya verilmesi yerinde, alış fiyatının birçok yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini gösteren yıpranma payı süresi verilerine bakarak, kasım ayının genişlik güdük amortisman süreleri sekiz aydır olduğu kabil yine Okumuş, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçüldü. Icar değerinin konutun bey fiyatına bölünmesiyle hesaplanan REIDIN Almanak Brüt Kira Ürem Oranının bildirme faziletli olduğu şehirler birlikte gine Entelektüel, Van ve Kırklareli oldu.

Share: