Emlakçılar Odası Başkanı’ndan kiracılara uyarma: Boşaltma nedeni!

Salgın, arz arzu dengesinin bozulması, ecnebi etkisi… Bu sebepler başta gelmek amacıyla birçok ilde ocak kiralarında vahim artış yaşandı.

İstanbul’un bazen semtlerinde sonuç aynı yılda artım oranı yüzdelik 100’ü çoktan önceki durumda.

Hal böyle olunca megakentte alelhusus öğrenciler, biricik başına karşılamakta zorlandıkları kira miktarını taksim etmek üzere ev arkadaşı taharri başladı. Ancak İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa’dan birlikte konuya ilgilendiren uyartı geldi.

”İŞGALCİ DURUMA BİLE DÜŞÜYORLARDI”

Genelde kira sözleşmelerinde evde birçok emanet yaşayacağına yönelik bilgilerin yer aldığını söyleyen Aşa, ”Genelde şahsen muhatap olunacak kişilere kiracı olarak bakıyoruz. Tıpkısı birey evi tutuyor aile sahibinin bilgisi doğrultusunda birlikte 3 dirilik kalıyor. Fakat müstecir gittiği devir sülale sahibi, kiracının sülale arkadaşını muhatap alamıyor. Eskiden işgalci durumuna de düşüyorlardı” dedi.

“3 sevimli kalacaksanız şu kıymet 2 dirilik kalacaksanız bu bedel diyebiliyor. Bunun dışında suistimal fail kiracılarda var. Kiracı odasını kiraya veriyor” diyen Aşa, bu nitelik sonuç zamanlarda henüz da yaygınlaştığını açıkladı.

Aşa, ”Ev sahibi ile konuşulup muvafakat alınıp bu karı bambaşka biriyle paylaşılabilir ibresi konulmalıdır. Bu namevcut ise kanunen kişi muhatap alınarak tıpkı bambaşka kişiye ant veya iş hacmi edilemez” diye niteleyerek konuştu.

Kiranın yükselişi sona eriyor

 

Basamak piyasası alarm veriyor: Kira zamları rekor takanak doğurdu!

 

Kira fiyatları pes dedirtti: 1+1 daireler birlikte 15 bin TL

 

Yüksek kiralar sunu çokça onları vuruyor

 

Share: