Enerji krizi Bitcoin’mağara geleceğini hazırlıyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Global bire bir enerji krizinin ortasındayız. İngiltere’dahi erke şirketleri hüsran ediyor ve enerji tüketimi faziletkâr olan üreticiler hükümetin istirdat politikalarını bekliyor. Şita aylarının kaba geçmesi halinde, hayatını kaybedecek insanların sayısı birlikte giderek artıyor. Akıbet aylarda Fransa’nın bildirme çabuk büyüyen yeşil enerji üreticileri, çabuk aynı şekilde müşteri kaybetti. Bunun nedeni ise yeşil enerjinin giderek artan maliyetleri oldu. Karbon neşelilik tedarikçisi Hydroption tedarikçilerine borçlarını ödeyemedi.

Hindistan de enerji krizinden yoğun darbe aldı. 2021’in ikinci yarısında kömür kıtlığı, erke kesintilerine hastalık oldu ve erke tüketimi yüksek olan sektörlerdeki istihsal tesisleri kapandı. Çin’de fabrikalara erke tüketimini bunama çağrısı yapıldı ve el dahi ruh kesintileriyle karşı karşıya kaldı. Bu enerji krizinin içtimai istikrarsızlık yaratması ise zaman meselesiydi. Geçtiğimiz hafta mahrukat fiyatlarının yarattığı baskılar, Kazakistan’üstelik protestoları tetikledi.

Kazakistan hükümetiyse protestoculara alın kaba tıpkısı tutum izledi. Ancak bu protestoların saklı yazı paralarla dahi bağlantısı var. Çin 2021’in mayıs ayında Bitcoin madenciliğini yasakladığında, bu faaliyetlerin nazik aynı bölümü ABD ve Kazakistan’a yöneldi. Zira burada ucuz enerjiye erişin sağlanabiliyordu. Forbes’un haberine göre sadece iki sene ortamında Kazakistan’ın Bitcoin madenciliğindeki payı 2019’un eylül ayındaki %1,4’deri, 2021’in ağustos ayında %18,21’e yükseldi.

Uluslararası enerji ajansı, Kazakistan’ın enerji birimi başına emisyonlarının, Çin’den üçte bir oranında henüz yüksek olduğunu söyledi. Protestonun asıl nedeni araçlar için LPG fiyatlarında sınırın kaldırılması olsa bile, kayırıcı planda haddinden fazla daha yoğun konular var. Bitcoin madenciliğindeki acul artışın, yakıt fiyatları ve enerji kesintilerinin yarattığı strese katkıda bulunmuş olması birlikte olanaklı. Hükümet içinse faaliyet kesintilerinin suçlusu namına Bitcoin madencilerin tavzih etmek berenarı dümdüz ayrımsız posta.

Kaynaklar amacıyla sektörler arası rakiplik de az çok incitici. 2008 yılındaki toptan pirinç krizi, bir nice kişi aracılığıyla petrokimya şirketlerinin tarlaları satın almasından kaynaklanan ayrımsız durumdu. Bu nedenle üstelik jet motorlarının erke ihtiyaçları üzere insanlarla rakiplik ettiği düşünüldü.

Kazakistan otoriteleri ise internet hizmetlerini durdurdu ve Bitcoin üretimini birkaç günlüğüne kesti. Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin, “bu nedenle ruh ihtiyaçları karşılanmayan üs tüketiciler, hakikat insanlar var” dedi. Bitcoin’mağara toptan erke tüketimi, İrlanda ve Arjantin kabilinden ülkelerin bütün tüketimiyle değer seviyede. Bitcoin madencileri, sair mecmu madenciler kadar çevre, emisyonlar ya de karbon bukanak izi konularında bulut duymuyor. Madencilerin işi, bildirme kötümser hareketlilik kaynağına yansımak.

Karbon vergilerinin bağan olması madenciler amacıyla berenarı olumlu. Ancak burada daha yeşil benzeri acun umuduyla yaşayanlar için ayrımsız maraza benzer. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre bir nice ülke erke kullanımını arama etmeyi ve vergilendirmeyi hedefliyor.

Fakat Avrupa Birliği, ÇAKER ve Çin kabil bölgeler dışında Bitcoin madenciliğinde devasa miktarlarda kömür kullanılıyor. Tamam bunların karşısında ise bire bir para birimlerinin zer büsbütün olması kabilinden, Bitcoin da enerjiye tutkun. İkincisi, dünyada her ant karbon emisyonlarını vergilendirmeyen ülkeler olacaktır. Tıpkı zamanda Bitcoin biçim bankalarının kontrolü dışında hazırlanmak için tasarlanan bir dünyalık birimi olmakla kalmıyor, erke ve karbon emisyonu kontrollerini da reddediyor. Ancak Tesla kadar Bitcoin kullanıcıları amacıyla yeşil tıpkı hal dahi var.

Yeşil Bitcoin

Yeşil Bitcoin ve kahverengi Bitcoin arasındaki ayırt şimdiden meydanda görülüyor. Hidrojen enerjisi ve temiz enerjiyle üretilmiş bir nice Bitcoin dolaşımda. Bire Bir zamanda Kazakistan kabil bölgelerde olduğu kadar kömür enerjisiyle üretilen Bitcoin’ler bile var. Bitcoin’mağara bu iki türü arasındaki farkı çıkarmak ise zor değil. Benzeri ürünün henüz ferah aynı versiyonunu rica fail tüketicileri terbiye etmek için teknolojik imkanlar mevcut. Bitcoin’in özlük blockchain’i yeşil erke ve kömür enerjisiyle üretilen Bitcoin’leri araç altında tutuyor. Fakat bunun pratiğe dökülmesi siyasi yerleşme ve tüketicilerin ilgisini gerektiriyor.

Arsıulusal ticarette Bitcoin dönemi başlıyor

 

Kazakistan’üstelik 4 bölgede daha OHAL kaldırıldı

 

BoA: Kriptonun Visa’sı olabilecek Ethereum rakibi

 

Share: