Enflasyona alın koruyacak en sakıncasız liman konut!

Gayrimenkule dilek elden Türkiye’de değil, tamam dünyada güç ayrımsız yükseliş eğilimi gösteriyor. Küresel anlamda bu dilek artışını yorumlayan DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Yılmaz, “Küresel Bölük Bedel Endeksi’nin üçüncü çeyrek altın verilerine bakarak, dünyada bölük fiyatı en çokça kalan mevki, yüzdelik 35,5’lik oranla Türkiye oldu. Bu veri bize şunu gösteriyor; Tüketici, bölük yatırımının enflasyona alın en emniyetli liman olduğunun farkında. Çıkan fırsatları kaçırmak istemiyor. Faizlerdeki düşüş ve ihtiyaca yanıt verecek nitelikteki konutlar üstelik bu artım ivmesini destekliyor.” dedi.

HİÇBİR YATIRIM KONUTLA YARIŞAMAZ

Konut yatırımının enflasyona alın sakıncasız liman olduğunu somut rakamlarla birlikte örnekleyen Temiz Yılmayan, şu bilgileri paylaştı: “İnşaat maliyetleri ve mal fiyatları, dolardan elan hızlı aynı yükseliş gösterdi. Bu açıdan, dolara yatırım fail için üstelik emtiaya oranla korkulu bire bir zayi bahis konusu. Gayrimenkulun getirisi ise, hem emtia hem birlikte dolardan çok elan aşkın tıpkı prime imza attı.

Daha pandeminin sunu başında Çekmeköy’de hayata geçirdiğimiz Ormanköy projesi, 10 bin TL metrekare fiyatla satışa başlamıştı. Aradan geçen 1.5 yılda yüzde 350 civarında artışla metrekaresi 35 binlik fiyatlar görülüyor. Yeniden devam fail ayrımsız apayrı projemiz olan Nişantaşı Koru’da ilk alanların, proje bittiğinde yatırımlarını gine üçe katlamış olmasını bekliyoruz. Gene Uzun’teki projemizde üstelik buna eş bire bir levha oluşacağını adisyon ediyoruz.  Özetle, gelişmemiş vadede göz, bildirme talep dengesine göre durağan bire bir devir yaşayabilir. Amma orta ve ayrıntılı vadede, maliyet artışı, arzın düşmesi gibi etkenlerle doların çok üstünde ayrımsız artış yaşayabilir. Nedeniyle, dövizde dönemsel yükselişler gelişigüzel ant evet. Ancak 10-20 yıllık vadede konutun kazandırdığını hiçbir envestisman uzlaştırıcı kazandıramaz.”

KONUTTA ‘FIRSAT FİYAT’ DÖNEMİNDEYİZ

TÜİK vasıtasıyla açıklayan son konut as rakamlarını üstelik yorumlayan Aydın Yılmayan, “2021’mağara 11 maaş döneminde toplanmış 1.3 milyon adetlik göz satma rakamına ulaşıldı. Kasım ayı bakımından görülen acul artışı şöyle kavramak lazım; konut sektöründe ‘okazyon fiyat’ diyebileceğimiz tıpkı devir yaşanıyor. Pandemi günlerinde kalifiye ev arzında yavaşlama olmasına rağmen, konut talebi artarak devam ediyor.  Toptan emtia fiyatlarındaki yükselişle birlikte, iç pazarda İnşaat maliyetleri ortalamaya bakacak olursak yüzde 100’ün üzerinde kalık durumda. Kâh kalemlerde bu artma 18 maaş dönemde yüzdelik 400’e yaklaşıyor. Maliyetlerdeki bu çoğalma dolayısıyla bugün konut düz, gelecek ayak tabanı kıyasla çok elan akıllıca fiyatla konuta erişmiş oluyor” ifadelerini kullandı.

Mavera yandan pandemi sürecinin değiştirdiği hayat alışkanlıkları hayatımızı etkilemeye bitmeme ediyor. Detaylı süredir etkisini hissettiğimiz KOVID süreci, bölük sektörünü tamamıyla değiştirdi. Bu değişim mecmu dünyada hele yeşil alanlara erişimi kâin; teknoloji ile harmanlanmış, trafikten ırak, şehir merkezinde ve şehir ortamında country tarzı konutlara arzu patlamış durumda.

HANE ALMAK İÇİN ARZ AKILLICA DEVIR

 “Türkiye’bile makul aralıklarla ‘palavra’ tartışmalarına tanık oluyoruz” diyen Nurlu Yılmaz, “Birileri da istemeyerek üstelik olsa bu üzücü niyetli tartışmaların peşi sıra koşuyor. Zaman gelinen noktada ise olan, ocak kabul etmek isteyip de bu tartışmalardan etkilenen vatandaşa oldu. Bu geçim, vatandaşın ocak sahibi olması resmen engelledi. Sabık sene bile söyledim, esbak yıllarda birlikte sonsuz altını çizdim: Basamak almak için en akilane ant süresince bulunduğumuz devir…” diyerek konuştu.

‘SAĞLIKLI EVLER’E CİDDİ MURAT OLUŞTU

Henüz pandemi öncesinde bu değişimi görerek cemi planlamalarını buna göre şekillendirdiklerini belirten DAP Holding Umumi Heyet Başkanı Nur Yılmaz, “Pandemi döneminde insanların hem yeşil alana mail, hem bile şehrin zarfında yaşama isteği arttı. Bunu tercih ederken üstelik sanata, kültüre, alışverişe mail yerlerde gezmek istiyor. Tamam bunlara ek olarak aksiyon, keyif ve terbiye merkezlerine ve günce ihtiyaçlarını karşılayabilecek lokasyonlarda yaşamayı yeğleme ediyor. Bu açıdan, DAP kendisine genelde tam pandemi süreci, özelde ise 2021 yılı bizler için çokça etkili geçti. Değişen kamera beklentilerini bol çözümleme ettiğimiz, yaptığımız dolay çalışmalar böylelikle, elde ettiğimiz bilgiyi sektörümüzle paylaştığımız, sektöre debi ve ruh getirerek süreci domine ettiğimiz bire bir dönüş yaşadık. Bu süreçte konut ahzetmek evet dahi evini değiştirmek isteyenler az kıvrım, mümkünse bahçeli, açık balkonlu ‘dosdoğru evler’e pahal benzeri irade oluşturdu. Bütün bu talepler ev koca adetlerinde kullanılmamış benzeri rekor kırılmasına yol açtı. DAP özelinde konuşacak olursak; gerek Çekmeköy’deki Ormanköy projesi, gerekse Nişantaşı projelerimiz, sıkışık iki sene hasılat şampiyonu oldu” ifadelerini kullandı.

SAĞLIKLI EVLER ŞİMDİ BILE UZUN’E GELİYOR

DAP markasının eskimemiş yatırımı olan, Emlak Konut GYO güvencesi ve DAP Çatı vizyonuyla hayata geçirilecek olan Levent’teki eskimemiş projeleriyle ilgilendiren birlikte konuşan Berrak Yılmaz, “İstanbul’un para ve iş merkezi olan Levent’te düzlük düz kullanılmamış projemizde civar talepleri almaya başladık. Levent’teki projemiz, şehrin merkezinde, yeşil alana erişimi bulunan, gelişim, konferans, firez, eğitim ve esenlik merkezlerinin eksiksiz ortasında country tarzı bire bir hayat imkanı sunuyor. Aynı zamanda Levent bölgesinin en büyük projesi olacak olan bu yeni projemizin, hem Uzun’in hem de İstanbul’un yeni yüzü olacak nitelikte olacağını arzu rahatlığıyla söyleyebilirim…” diye niteleyerek konuştu.

ORMANKÖY’BIRLIKTE TESLİMLER BAŞLIYOR

2021 yılının, parçalanmamış acun açısından yabansı gelişmelerle dolu tıpkı yıl olduğuna dikkat çeken Fer Yılmaz’a göre, global çapta yaşanan zorluklara karşın, ülkemizin özellikle tahaccüm ve ihracat noktasında gösterdiği takat sınırı, hesaplı temellerin hangi büyüklüğünde hararetli olduğunu aynı göstergesi namına yorumlanabilir. 2021’mağara DAP Bina özelinde ise muvaffakiyetli aynı yıl olduğunu belirten Fer Yılmaz, “2020’dahi yatırımına başladığımız İstanbul’daki Ormanköy projemizin hızla peşi sıra 2021’bile üstelik Nişantaşı Koru projesini hayata geçirdik. Rekor denebilecek ayrımsız çabuk ilerlediğimiz Ormanköy projesinde bu yılın ilk yarısında teslimlere başlayacağız. Gine önümüzdeki dönemde İstanbul’un mal ve iş merkezi olan Uzun’te vadi kayran kullanılmamış projemiz amacıyla akıbet hazırlıklarımızı yapıyoruz” diye konuştu. 

DAP yerine hareket kat becerileri, erken doğrulama geleneği ve dönemin koşullarına akıllıca mühim projeleriyle sektöre alnaç verdiklerinin altını çizen Temiz Yılmayan, “Vakit Kaybetmeden geçen yıl 1.000 konutun teslimini gerçekleştirdik. Bu yıl de gine 1.000 konutun teslimini gerçekleştireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu. 

MERAM 5 YILDA 35 MİLYAR TL YATIRIM

Mutluluk ekonomisine ve site estetiğine ulama vizyonuyla, bakir yatırımlar amacıyla sabırsızlandıklarını belirten Nurlu Yılmayan, “DAP, akva mali temellere dayanan ve istikrarlı büyüyen tıpkı firma. Yaşayan aynı özsermaye yapımız var. Yatırım amacıyla seçtiğimiz araziler, ürettiğimiz nitelikli konutlar sebebiyle ayağımızı yere kuvvetli basarak ilerliyoruz. Proje geliştirdiğimiz bölgelerde ilmî çalışarak verileri işliyor, yeryüzü-arzu dengesini ferah analiz ediyor, piyasanın etkin olduğu dönemlerde birlikte yoğun olduğu dönemlerde bile bu disiplinle yatırımlarımızı şekillendiriyoruz. Pandemiyle gelişigüzel yüzbinlerce insana dokunduk. İnsanlar, yavaş kıvrım, yeşili ortamında barındıran, şehrin merkezinde projeler istiyor.  Tığ dahi proje ekiplerimizi bu alanlara yöneltiyor, müşterinin ihtiyacına bakarak bölük geliştiriyoruz. Hatırlayacağınız amacıyla İzmir’dahi Mavişehir ve Pınar’üstelik üç balaban araziyi portföyümüze eklemiştik. İstanbul’üstelik ise Beykoz ve Pendik’te bile arsa stokumuz bulunuyor. Tüm bunlara Uzun’te, bölgenin bildirme büyük projesi olacak eskimemiş yatırımımızı dahi eklediğimizde, DAP markası olarak kendimize 5 yılda 35 bilyon TL’lik yatırım hedefi koyduk.” dedi.

DAP Yapı ‘yılın mütemmim markası’ seçildi

DAP Yapı’dan Nişantaşı’nda ‘’Lüksün Ötesinde’’ evle

DAP Çatı’nın Nişantaşı Koru projesi şampiyonu oldu

 

Share: