Enpara’dan saklı yazı dünyalık uyarısı

Bitcoin (BTC) ve değişik saklı yazı paralar, geçtiğimiz yıl sonu başlayan boğa piyasasıyla birlikte hem ferdî hem de kurumsal yatırımcılar arasında balaban tıpkısı umumiyet kazandı. Bitcoin yatırımcılarının yüzde 55’inin ilk kez Bitcoin ile tanıştığı 2021 yılında tanıdık umumiyet artışı, geleneksel bankaları ise metin dahi mutlu etmiyor kabilinden gözüküyor.

QNB Finansbank’a ilgili şubesiz sayısal vezneci Enpara.com, müşterilerini 10 Aralık’ta gönderdiği kanaat tarafından kripto mülk alım satım platformlarına mülk gönderimi üstüne uyardı. Enpara, bitiren kredisi ve akçe avansın kullanılmasına ilgili mesajda bu kredilerin kripto dünyalık kurum satımı amacıyla kullanılmaması gerektiğini bildirdi.

Hane krizi anbean derinleşiyor

Bankaların sağladığı mütemmim kredilerinin amacına uygun adına kullanılması yasal tıpkısı zorunluluktur,” diye tamlayan banka, şöyle bitmeme etti:

“İhtiyaç kredisi veya Ekpara kullanarak döviz/değerli ahzetmek, kripto mal borsalarına yahut şans oyunu platformlarına servet söylemek, ilişik yasal merciiler eliyle garaz dışı kullanma olarak değerlendirilmektedir. Cesaret ve Ekpara kullanımlarınızda bu konuya dikkat etmenizi istek ederiz.”

Türkiye Cumhuriyeti Tarz Bankası (TCMB), 16 Nisan’de Resmi Ceride’bile yayımlanan talimatname ile “ifa ve elektronik mülk kuruluşlarının saklı yazı varlıklara ilişkin alışveriş, hıfız, transfer yahut ihraç hizmeti sunan platformlara yahut bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık etmesini” yasaklamıştı. Bakir yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden beri bu türden platformlara yalnızca bankalar eliyle para aktarılabiliyor.

IMF’den Arjantin’e çın repo şartı

Benzeri talimatname, saklı yazı paraların aracısız veya bilvasıta adına tıpkısı ifa aracı olmayacağını ve ödemelerde kullanılmaları amacıyla tavassut hizmeti sunulamayacağını üstelik belirtti.

Kripto nukut ile ilgilendiren girişimleri olan evcil bankalar birlikte bulunmayan değil. Bina Itimat, geçtiğimiz aylarda atak kullanıcıların saklı yazı mal borsalarına mal aktarmasını kolaylaştırmak için “Kripto Platform İşlemleri” sekmesi başlatmıştı. Bakir tadımlık ile BtcTurk ve Paribu gibi platformlara seçme IBAN yahut adisyon bilgisi girmeden ve 7/24 mal alıntı edilebilecek.

Çatı Cesaret, NFT trenine dahi atlayan isimlerden biri oldu. Banka, önde gelen cesaret kartı World’ad piyasaya sürülüşünün 30’uncu yılını kutlulamak üzere markayla özdeşleşen maskotu Vadaa’nın görsellerinden oluşan 30 NFT’lik derlem başlattı.
(Ayse Karaman-Cointelegraph)

Kurlardaki yükselişe rastgele pay basamak uyduramadı

S&P: Türk bankacılık sektörüne cüret sürüyor

 

Share: