Erdoğan: Balaban Yer Sarsıntısı Dönüşümü hareketini sürdürüyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, içtimai medya hesabından yaptığı paylaşımda, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında depreme dayanabilen bölük stokunu daim artırdıklarını ifade etti.

Erdoğan, kararlılıkla sürdürdükleri Büyük Yer Sarsıntısı Dönüşümü hareketi kapsamında, 81 iklim 922 ilçede 300 bin konutun hareket dönüşümünü gerçekleştirdiklerini belirterek şunları söyledi:

2012 yılında başlattığımız Iri Sarsıntı Dönüşümü hareketini ülkemizin dört bir beraberinde yordam kesmeden sürdürüyoruz.

Bu konutların 100 bininin İstanbul’da vadi aldığı ve 90 bilyon teklik yatırım değeri bulunduğu bilgisini veren Erdoğan, şunları kaydetti:

Kavim bahçeleriyle, ekolojik koridorlarla hem şehirlerimize soluk aldırıyor hem umulur afet durumunda kullanılacak kavuşum alanlarını oluşturuyoruz. Bugüne kadar 2,5 milyon kentsel inkılap ve sosyal konutu tamamladık. 10 milyon vatandaşımızın can ve dünyalık güvenliğini teminat altına aldık. TOKİ konutlarımızla ve çatı denetleme sistemimizle ülkemizdeki binaların yüzde 55’ini emniyetli ağıl getirdik. 150 bin kullanılmamış içtimai konutun çalışmalarına devam ediyoruz. Depremlerden ve selden engel gören Elazığ’da 24 bin 83, Malatya’da 6 bin 262, İzmir’de 5 bin 93, Giresun’da 619, Rize’de 378 basamak nesir ediyoruz. Elazığ, Malatya, Bingöl, Giresun, Manisa, Van, Adıyaman, Erzurum, Çanakkale, Afyon, İzmir, Diyarbakır, Tunceli, Erzincan, Rize ve Antalya’da afetten etkilenen bölgelerde 9 bin 478 köy evi ve 3 bin 767 ahır yapıyoruz.

Ihya 5 milyon konutu kurtarılabilir

Kandilli Rasathanesi Müdürü Özener’den zelzele açıklaması

Naci Görür: Asgari 7.2 ile 7.6 ortada tıpkı sarsıntı bekliyoruz

Beklenir İstanbul depreminde tehlikeli senaryo

İş dünyasından ‘deprem’ raporu

 

Share: