Erzurum’da 1001 hafız üzere şehadetname töreni yapıldı

Erzurum İl Müftülüğüne kapalı Kur’an kurslarında hafızlığını tamamlayan 1001 hafız için diploma töreni düzenlendi.

Yakutiye ilçesindeki Erzurum Merbut Spor Salonu’nda yapılan icazet töreni, gocunmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programda, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi İmam Hatibi Bünyamin Topcuoğlu başta kalkmak amacıyla çokça sayıda hafız ile icazetlerini alacak gâh gençler Kur’an-ı Koçak okudu.

Vali Okay Memiş, törende, Erzurum’dan bütün Türkiye’ye seslenme eden tıpkısı kombinezon gerçekleştirdiklerini söyledi.

Anadolu’nun fethinin İslam Alimi Domuzuna Mehabetli Ata gibi manevi önderlerin gayretleri sebebiyle gönüllerin fethiyle gerçekleştiğini anlatım eden Memiş, şunları kaydetti:

“Erzurum manevi yönden çokça zer benzeri şehir. Burada fariza eden hocalarımıza diyorum kim, işiniz hem dümdüz hem bile tahakküm. Zira Erzurum dinini, diyanetini ve maneviyatını bilici ayrımsız şehir. Ona göre fariza yapacaksınız diyerek uyarılarda bulunuyorum. Tanrı hepinizden razı olsun. Üç yıldır benzeri pandemi yaşadık. Bu pandemide alelhusus dindar vatandaşlarımız bizi on paralık sıkıntıya sokmadı. Cami cemaatindeki kardeşlerimiz devletin hep kurallarına kelimesi kelimesine peyk. Hepinize teşekkürname ediyoruz. Tığ büyüklük yerine çocuklarımızı yetiştirmeye gayret ediyoruz. Her alanda ilimde, fende, matematikte, cebirde, geometride, fizikte, kimyada yetiştireceğimiz kabil yetmez. İnancımıza bakarak manevi açıdan dahi bu çocuklarımızı haddinden fazla bereketli doldurmak zorundayız.”

“Kur’anı Selek artık seçimlik ders kendisine okutuluyor”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kerte da mümasil bir zamana büyüklüğünde çocuklarını camiye gönderen velilerin cezalandırıldığına bel ederek, “Bu günleri bu ulus yaşadı. Bugün öyle tıpkı döneme geldik ki Kur’an-ı Cömert daha çok okullarımızda seçimlik ders yerine okutuluyor.” dedi.

Reisül Kurra Mustafa Demirkan’ın yaptığı tekmil duasının ardından eğitimlerini tamamlayan hafızlara tören düzeni üyelerince icazetname belgeleri ile içerisinde çeyrek altınlarında bulunduğu mütenevvi hediyeler verildi.

Programa, Ilmek İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Okuma Müesses Başkanı Osman Delimsirek, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Umumi Müdürü Doç. Dr. Fatih Aldanmaz, İl Müftüsü Rüstem Fert, çevre illerin müftülüleri, icazetlerini algı hafızların aileleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Share: