Erzurum’da Kur’an kursunda çocuklara yol iddiasıyla 2 sanığın yargılanması sürüyor

Erzurum’da yatılı Kur’an kursunda 14 çocuğa müteveccih şiddet iddiasıyla ağırşak yöneticisi ve hizmetlinin “işkence” suçundan 96 yıldan 195 yıla kadar mütebeddil sürelerde hapishane cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Erzurum 1. Alçak Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar idareci N.K. ve hizmetli U.G. ile mağdur aileleri ve canip avukatları katıldı.

Cumhuriyet savcısı, mütalaasında, sanıkların alıkonulma hallerinin devamına değişmeyen verilmesini murat etti.

Sanık U.G, salgın döneminde haftada tıpkısı öğrencileri eve gönderdiklerini belirterek, “O zaman iki kez temaslı olduğum üzere karantinaya alındım. Söylenenler düşünce tutulması.” dedi.

U.G, üzerine iddiada bulunanlarda çelişkiler bulunduğunu ileri sürerek, “İfadeler beyninde tutarsızlıklar var. Öğrenciler önceki ifadelerinde yurda seçme geldiklerinde sürgü attığımı söylüyor, başka ifadelerinde dideban olduğumda olduğunu söylüyor. Kursta 40’ın üstünde mektepli var. Değişik sınıftan bire bir mektepli gelsin aynı iddiaları söylesin ego gelişigüzel şeyi kabul edeceğim.” ifadelerini kullandı.

Sanık N.K. ise veliler kursa geldiğinde çocuklarının odalarına kadar çıkıp yataklarını gördüğünü ve bu kadar şeffaf olduklarını söyledi.

İfadelerde çelişkiler olduğunu tez fail N.K, “Deliller bütün soyut, somut delil namevcut. 34 yıldır Kur’an’a hizmet ediyorum. Kur’an’ı yırttım denilmesine çok üzülüyorum. Çocukların ifadeleri birbirini tutmuyor. Suçlamaların hiçbirisi akseptans edilecek gibi değil. Bizim kursta sopa yoktur, katiyen gayrimümkün. Kimseyi dövmedim, hakaret etmedim.” diyerek konuştu.

Mahkeme heyeti, sanıklar N.K. ve U.G’nin mevkufiyet hallerinin devamına değişmeyen vererek duruşmayı erteledi.

Share: