Erzurum’un 500 yıllık geleneği amacıyla camiler adeta dolup taştı

Erzurum’da ‘Binbir Kat’ geleneğini sürdüren vatandaşlar, Ayaz Ağırbaşlı Camii’nde sabah namazı öncesi Kuran-ı Koçak okuyarak güne başlıyorlar.

Erzurum’u doğal afetlerden yüklenmek üzere tahminî 500 yıl geçmiş Fena Hâlde Uca Baba vasıtasıyla başlatılan ‘Binbir Intaç’ geleneği büyük bire bir coşku ile sürdürülüyor.

Binbir tekmil okumaları Cuma Namazı gününe kadar devam edecek. 13 Aile 2023 tarihinde cuma öncesi Celil Cami’nde kat duası yapılacak. Itmam okumalarının arkası sıra vatandaşlar hayırsever vatandaşlar vasıtasıyla cami çevresindeki işletmelerde düzenlenen kahvaltı programlarına katılıyor. Geçtiğimiz sene izlence çerçevesinde 55 bin 441 kat okunmuştu.

“Geleneği Adamakıllı Büyük Ata başlattı”

Domuzuna Yüksek Ağababa’nın, 1500’lü yıllarda yaşadığı tahmin diliyor. Evire Çevire Ulvi Ağababa’nın yaşadığı ahit Zor Melik Hakikat ve oğlu Kanuni Şehriyâr Süleyman’ın Osmanlı padişahı olduğu yıllardır. Bu periyot Osmanlı Devleti’nin yücelme ve evolüsyon yıllarıdır. Bu yıllar tıpkı zamanda detay, konuşma ve edebiyat alanında iri gelişmelerin olduğu ve bugüne büyüklüğünde mevrut sürekli eserlerin ortaya çıktığı yıllardır. Bu ortamda yetişen Fena Hâlde Mehabetli Ağababa, bilen olup, o devrin şişman zenginlerindendir. Düzcü köyünde sancak işleyen Mualla Cet, Şayet seçkin sene ‘Binbir Itmam’ okursanız Allahu Teala bu memleketi hususiyetle zelzeleden korur diye maliki bulunduğu 8 köyden 4’ünün gelirini ağız ağıza Erzurum’da yılda hele okunmasını kurma ettiği ‘Binbir Itmam’lere vakfetmiş ve bu hatimler o günden sonraları Erzurum’da sürekli okutularak, Bir Numara Acun Savaşı yıllarına kadar devam etmiştir. O yıllarda meydana mevrut gâh aksamalarla okutulamayan ‘Binbir Intaç’ler, tıpkısı süre sonradan Erzurum Müftüsü Hacı Muhammed Ilişkin Solakzade ve o zamanın Erzurum milletvekillerinden Mühirzade Asım Koca ile Zihni Eş marifetiyle baştan okutulmasının temini üzere Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten izin aldırılarak, baştan başlatılıp, devam etmiş ve bugüne büyüklüğünde gelmiştir. – ERZURUM

Share: