Eş fiyatına kiralık yazlık

Pandeminin etkisiyle yazlık evlere dilek artınca fiyatlar dahi yükseldi. Anca kim villa kiraları satılık daire fiyatlarını yakaladı. Aileler kendilerine özel aynı evde tatili seçerken, uzaktan çalışmayla alay malay yazlık evlere kâm arttı. Pandemi ikinci yılında da etkisini gösterince yazlıklara sargı katlanarak bitmeme etti ve kira fiyatları henüz de yükseldi. Hürriyet’deri Gülistan Alagöz’ad haberine göre, Bodrum’bile geçen sene başlayan fiyat artışının bu yıl üstelik sürüdüğünü tamlayan emlak müşavirlik ofisi sahibi Itır Güngör Tezal, “Sabık sene maaş 20 bin TL olan yazlık evler 30 bin TL civarında kiracı bulmuştu. Bu sene bire bir şekilde istek devam ediyor, Ortakentyahşi‘üstelik sabık yıl mahiye 30 bin TL olan yazlıklar bu sene 45 bin TL’ye rahatlıkla müstecir buluyor. Bardakçı Derin’nda geçen yıl mahiye 70 bin TL olan 5 odalı, bağımsız milletvekili, havuzlu, çılgın bire bir villanın fiyatı bu sene maaş 100 bin TL namına güncellenmiş durumda. Bodrum Yalıkavak kabil kâh lokasyonlarda euro bazında kiraya verildiği amacıyla bindirim yapılmayan ve takkadak 1 aylık isticar fiyatı ortalama 350 bin TL’yi bulan ultra müfrit yazlıklar bile mevcut. Sezonluk kiralamalarda arz haddinden fazla kâm gören bölgeler; Yalıkavak, Türkbükü, Ortakent Yahşi ve Gündoğan. Bağımsız Milletvekili evlerde hususi havuz ve bahir manzarası, tatil sitelerinde ise siteye özel deniz hamamı olması sunma çokça gelen talepler arasında. Bağımsız Milletvekili villalarda fiyatlar 3 maaş arz az 100 bin TL’den başlıyor. Yalıkavak, Türkbükü kabilinden lokasyonlarda villanın durumu yani konfor derecesi, imkanları, manzarası ve kumsal kullanımına göre 3 maaş 350 bin TL’den başlayıp 1 milyon TL’ye kadar uzanabiliyor” diye niteleyerek konuştu.

Bodrum’birlikte akıbet dönemde yapılan markalı bölük ve otel projelerinde üstelik kiralama yoluna gidildi. Yalıkavak’ta tıpkısı projede aylık saray konut ve villa kirası 40 bin lira ile 100 bin lira arasında değişiyor. Cennet Koyu’nda 4 aylık kiralama yapılan bir projede 1 Temmuz-1 Teşrinisani döneminde 2+1 villa amacıyla 60 bin 500 Euro, 3+1 villa için 77 bin Euro, 4+1 villa üzere ise 99 bin Euro kâm ediliyor. Değişik dönemlerde 4+1’mağara 4 mahiye kirası 108 bin 900 Euro’ya büyüklüğünde çıkıyor. Bodrum Turgutreis’te katmerli aynı otel zincirinin bünyesinde bulunan villalarda ise haziranda 2+1’bile cins villada gecelik konaklama 800 Euro, 4+1’birlikte ise 1000 Euro yerine uygulanıyor. Sezonun gösterişli olduğu temmuz ve ağustosta yekpare villaların meşgul olduğu belirtiliyor. Yine Turgutreis’te aynı projede temmuz ve ağustos döneminde 3+1 villalar mahiye 20 bin Euro, 4+1’ler ise 25 bin Euro’dan kiralanıyor.

Alaçatı’da pandemi öncesi 90 bin civarında olan mevsimsel 4+1 villa kirası sabık yıl 150 bin liraya bu yıl 200 bin liraya geldi. Havuzlu ötede villa birlikte ise sezonluk yani 3 mahiye kira 300 bin TL. Pandemi öncesi 1500-1800 TL olan bağımsız milletvekili havuzlu villaların günce kiraları bu sene 2 bin 500 TL’ye yükseldi. 6-7 odalı villalarda ise günlük fiyatın 5-6 bin liraya imdi.

Alanya’birlikte taşınmazlar danışmanlık ofisi sahibi Beklenti Becer, talebin yerliden haddinden fazla yabancıdan geldiğini, Fellah turistlerin begayet villaları, Rusların ise elan mütevazi yazlıkları seçtiğini söyledi. Karşılık değişimi hakkında vukuf veren Becer, “Alanya merkezde sivri havuzlu tıpkısı villa pandemi öncesi 15-20 bin liraya kiralanırdı, bugün mahiye kiraları 40-45 bin liraya geldi” dedi. Bir bölgedeki bire bir eksantrik emlak danışmanı Ümit Kasımoğlu, kırıcı kiralama talebi aldıklarını, ayrıca portföylerinde meydan kalmadığı amacıyla ferasetsiz çevirdiklerini söyledi. Finansgundem.com’un yaptığı derlemelere göre dinlence için villalara olan murat yer fiyatlarını da 3 ceberut oranında artırdı. Özellikle Muğla’nın yazlık bölgelerinde mütezayit arsa fiyatları inşaat firmalarını üstelik etkilemeye başladı. Aheste arzu dolayısıyla villa fiyatlarında kebir oranda artış yaşandığı biliniyor. Yabancıların de bu bölgelerde hem dinlence fora etmek hem bile Türk pasaportu almak için taşınmazlar envestisman yaptığı belirtiliyor. Bu sene de yerli ve ecnebi turistlerin villa kiralama, şişman dinlence köyleri, butik oteller veya otellerin ailelere özel alanlarını tercih etmesi bekleniyor.

Türkiye’nin bildirme gözde arazileri satışa çıkarıldı

Milyon dolarlık mahallede mamure durduruldu

Hane fiyatlarında aceleci artış!

İstanbul Başakşehir’üstelik satılık evler rekora koşuyor

Share: