ESG fonları abuhava değişikliğiyle savaş edebiliyor mu?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Çevresel, içtimai ve yönetişim (ESG) fonları değişimi birlikte getirmiyor. Bunun nedenlerinden ayrımsız tanesi bile fonların, kurumsal şirketler üzere ESG standartlarını berenarı düşük markajcı verileri asıl alması. Birçok ESG fonu ve anne aldıkları veriler iş faaliyetlerinin aracısız çevresel sonuçlarına odaklanmıyor. Londra merkezli fintek şirketi Util aracılığıyla geçtiğimiz hafta yayınlanan araştırı sonuçlarına bakarak, sürdürülebilir fonlar iklim değişikliğiyle mücadelede tıpkı fark yaratmıyor.

Raporda, “sürdürülebilir fonlar yarattıkları etki anlamında üzücü takat sınırı gösteriyor” dendi. Ancak gâh ESG fon yöneticileri, yatırımcıları kıvançlı edecek elle tutulur verileri elde etmenin zor olduğunu söylüyor. Toplumsal hedefleri kâin fonlar sunan Impact Shares CEO’akarsu Ethan Powell Financial Times’a yaptığı açıklamada, “bizim mesleğimiz belirsizlikte ferah takat sınırı ortaya çıkarmıyor” dedi. Bir Nice kaynak yöneticisinin de yarattıkları külfet üstüne “kendilerine cebin doğruca olmadığını” söyledi.

ESG yatırımlarını görmezden gelmektense, sağlık yöneticilerinin ve yatırımcıların yapılan her yatırımın içtimai ve çevresel etkilerini değerlendirmesi gerektiğini anlatım etti. Util’mağara verilerine bakarak sav  sürdürülebilir fonların değişmez kendisine pozitif bir etkisinin olmaması. Sayı Farkı bir sürdürülebilir görüntü, Konfedere Milletler’in 2015 yılında açıkladığı 17 Sürdürülebilir Aksiyon Hedef’i karşısında 100 üzerinden 3 seviyesinde bir performans gösterdi.

Hedefler ortada abuhava eylemleri, etki sahibi tüketim, seks eşitliği ve açlık ile yoksulluğu geciktirmek da düz alıyor. bununla birlikte sürdürülebilir hedefleri asıl almayan fonlar, ortalamada 100 üzerinden 1 puan aldı. Util’e göre ESG fonlarının farklı fonlar karşısındaki performansı özen çalımlı değil. ESG fonları ortalamada beş çevresel hedefte negatif etkiye sahip.

Bunlar beyninde bozulmamış akarsu ve tasfiye ile tabii yaşamı siper dahi bulunuyor. Raporda, “stratejiniz hangi olursa olsun, sermayeniz çevresel bozulmaya katkı sağlıyor” dendi. finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak Util’mağara hedeflerinden biri olan tartı odaklı fen üretimiyle görüntü yöneticileri, yatırımlarının çevre üzerindeki etkilerini daha gür değerlendirebilecek. Vukuf alanındaki başka gelişmeler da şirketlerin etkilerini değerlendirmesi amacıyla yararlı olacak.

Aktivist hedge görüntü Engine No.1 CEO’akarsu Jennifer Grancio, “10 sene ferasetsiz gittiğimizde bu verilerin oldukça fire olduğunu görüyoruz” dedi ve sonuç dönemde bu alanda koca aynı posta bitirme edildiğini anlatım etti. ESG puanlamaları oldukça lalettayin olsa de, Grancio’nun şirketi selen sağlayıcılardan gelen verileri asıl alıyor ve şirketlerin finansal analizlerinde bu verileri kullanıyor.

Impact Shares’den Powell, ayrımsız fonun etkisini denetlemek amacıyla yalnızca verilere odaklanmanın dahi manalı olmadığını söyledi. Örneğin Engine No.1 fark yaratacak uzun vadeli değişimlere odaklanıyor. Grancio yatırım sektörünün risk ve armağan değerlendirmesi üzere sadece “çeyrek altın bilanço analizlerine” odaklandığını söyledi. Açıklamasında “değişik şirketlerin etkileri, ahit zarfında heybetli ölçüde etkilere dönüşüyor. Bu nedenle mufassal vadeli faydalar, değişimi etkileyebilir” ifadelerini kullandı.

Benzin ve süt satışları arttı

 

Korkulan oldu: Evergrande borcunu ödeyemedi

 

Türkiye’nin denizleri ısınıyor

 

Share: