ESIR Başkanı Biden, helikopter kazası dolayısıyla Ukrayna’ya taziyet mesajı gönderdi

NEW BENDE Başkanı Joe Biden, Ukrayna’nın başkenti Kiev selim, aralarında Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastırskiy’nin üstelik bulunduğu 16 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazası zımnında bu ülkeye başsağlığı diledi.

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, eşi Jill Biden ve kendisinin, Ukrayna’daki helikopter kazasında yakınlarını kaybedenlere taziyet dileklerini ilettiğini kaydetti.

Başkan Biden, “Yüreğimiz, bu saldırıda torunlar dahil hayatını kaybeden ve yaralanan onlarca sivil ve onların aileleriyle gelişigüzel.” ifadesini kullandı.

Monastırskiy’nin ve ekibinin, ülkesinin demokrasisi için Rusya saldırganlığına cebin mücadele ettiğini tamlayan Biden, Ukrayna kurumlarını yükseltmek üzere bindi vermeye devam edeceklerini ve Ukrayna halkının birlikte olmayı sürdüreceklerini vurguladı.

Beyaz Zehir Saray kazanın nedenine ilgili bilgi sahibi değil

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Önemli İletişim Koordinatörü John Kirby birlikte günce matbuat brifinginde, Ukrayna’daki helikopter kazasıyla ait başsağlığı dileyerek, söz konusu kazanın nedenini bilmediklerini söyledi.

Zalim birliklerinin, Bahmut ve Soledar’da balaban kaybolma vermelerine karşın son günlerde artma kaydettiklerini anımsatan Kirby, Rusların buna karşın iki bölgeye dahi tam yerine bilgili olamadıklarını düşündüklerini dile getirdi.

Kirby antrparantez anadan görme Zalim ordusu ile Wagner Grubu lideri Yevgeny Prigozhin ortada anlaşmazlıklar olduğunu bildiklerini rapor ederek, Prigozhin’in kendisini bu savaşta “vazgeçilemez” addettiğini düşündüklerini aktardı.

Rusya’nın Ukrayna’daki çarpışma bağlamında Belarus’la işbirliklerini yakından izleme ettiklerini kaydeden Kirby, farklı taraftan Belarus’un Moskof birliklerine yardım etmek için Ukrayna topraklarına fiziki olarak giriş kabil tıpkısı planı olduğuna dayalı her belirtinin olmadığını belirtti.

Lavrov’un Hitler benzetmesi

Kirby, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, ESIR ve müttefiklerini Adolf Hitler’e benzetmesine ilişkin ise “Ne cüretle böyle aynı kıyas yapabilir?” değerlendirmesinde bulundu.

Savaşı başlatanın Rusya olduğuna ve Ukrayna’yı işgal etmeseydi Batı’nın bu ülkeye zırh yardımı yapmayacağına meni fail Kirby, Rusya Azamet Başkanı Vladimir Putin ve gayrı liderlerin bu gibi açıklamalarını “abuk sabuk” şeklinde nitelendirdi.

Sullivan ve McGruk’ün İsrail ziyareti

Bunların birlikte Kirby, MEMLUK Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Parafin Saray Ulusal Asayiş Konseyi Orta Doğu ve Şimal Afrika Koordinatörü Brett McGurk’ün, zaman İsrail’e bir görüşme gerçekleştirerek, yetkililerle görüşmeye başladıklarını duyurdu.

Kirby, Sullivan ve McGurk’ün, musahabe kapsamında İran ile ilişkiler, Fellah ülkeleriyle normalleşme, ÇAKER’nin iki devletli çözüme bağlılığı ve Kudüs’te statükoya zarar veren tek yönlü eylemlere cebin duruşu kadar konuları masaya yatıracaklarını ifade etti.

Hollanda’nın Ukrayna’ya Patriot sözü

Kirby, Hollanda Başbakanı Markka Rutte’nin, Ukrayna’ya Patriot hava savunma sistemi teminatı ölçü niyetiyle ilişik soruya ise konuyla ilgili Hollandalı yetkililerin izah yapmasının akıllıca olacağı, ancak Ukrayna’ya hava defans sistemlerinin sağlanmasının öncelik olmaya bitmeme ettiği yanıtını verdi.

Müttefik ülkelerin Ukrayna’ya yapacakları yardımların kendi egemenliklerinde olduğunu dile getiren Kirby, bu kapsamda birlikte çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Kirby, Başbuğ Joe Biden’ın evinde ve şahsi ofisinde çıkan “gizli belgelerle” ilgili sorular amacıyla ise gazetecileri değişik Beyaz Saray yetkilileri üzere Adalet Bakanlığına yönlendirmeye devam etti.

Share: