Eskişehir’de ibadete amelî sağlayıcı termal su

Eskişehir’da ibadete amelî sağlayan termal su

Reşadiye Camii’nin şadırvanından akan yunak su kış günlerinde vatandaşların ibadetini kolaylaştırıyor

Kaynak su ile abdest alanlar epey kıvançlı

Ahu Biberli: “Nakıs 15 derecede olsa tığ gene burada abdestimizi alabiliyoruz”

Selçuk Taktak: “Yunak sular Eskişehir için aynı velinimet”

Yücel Kayaç: “Dışarıda bu abdesti Erzurum’da, Sivas’ta al bile görelim, Cenabıhak’ın bu nimetine şükredeceksin”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’deki bazen camilerin şadırvanlarından akan ve sıcaklığı 30 dereceye kadar sâdır termal sular vatandaşların abdest almaları ilkin başlamak üzere birçok konuda günlük hayatlarını oldukça kolaylaştırıyor.

Kış aylarının gelmesiyle gelişigüzel Eskişehir’birlikte hava sıcaklıkları seçme yıl olduğu kadar bu yıl dahi hissedilir biçimde düştü. Sıcaklıklar alelhusus geceleri ve sabahleyin saatlerinde nakıs dercelerdi seyrediyor. Kentin saha altı zenginliklerinden olan jeotermal suları, havaların soğumasıyla çıktı kullanılıyor. Içtima metrelerce altından sâdır gerçeklik sularının sıcaklığı 25 ile 30 dereceye büyüklüğünde çıkabiliyor. Sıcaklığının yanı sıra vatandaşlarca şifalı adına nitelendirilen asıl suları ilkin camii cemaati vasıtasıyla sıkça yeğleme ediliyor. İbadetleri üzere Reşadiye Camii ve Çarşı Cami’ne gelen vatandaşlar, antipatik havaya karşın şadırvanından katıksız sıcak su ile abdest almaktan oldukça memnun.

“Sevimsiz amma buna rağmen dışarıda abdestimizi aldık”

Odunpazarı İlçesi Deliklitaş Mahallesi Hazer Sokaktaki hamam doğal termal sudan abdest düzlük Selçuk Taktak, kaynağın şehir amacıyla aynı velinimet olduğunu belirtti. Suyun sağladığı amelî üzerine mütekellim Taktak, “Bu hamam sular Eskişehir üzere tıpkısı velinimet. Yaz şita sürekli yunak akarsu akıyor. Haddinden Fazla iyicene, üşütmeyecek vaziyette. Örneğin benim demincek abdestim yoktu, geldim, aldım ve namaza gideceğim birazdan. Hava sevimsiz amma buna rağmen dışarıda abdestimizi aldık. Tanrı razı olsun cümlemizden, buralara bu işleri yapanlardan, bu suyu getirenlerden” dedi.

“Eksi 15 derecede olsa biz gene burada abdestimizi alabiliyoruz”

Selçuk Taktak ile ayrımsız yerden abdest düz Ceylan Zehir, nakıs 15 derecede birlikte bu hamam suyla dışarıda abdest alabildiklerinin altını çizerek şöyle konuştu;

“Tallahi tığ haddinden fazla rahatız, cami birlikte mail bize. Şita mevsiminde dahi ısıdam suyla abdestimizi alıp camimize gidebiliyoruz. Tamam sıcak, soğuk suyla de karışmıyor, o şekilde kullanıyoruz. Yani nakıs 15 derecede olsa tığ yine burada abdestimizi alabiliyoruz, suyu kullanabiliyoruz. Başkaları de geliyor, burada abdestini alıyor. Bu dahi onu camii ye teşvik edebiliyor tabiatıyla.”

“Tanrı’ın bu nimetine şükredeceksin”

Reşadiye Camii’nin temel suyu cari şadırvanından abdest düzlük tıpkısı değişik vatandaş Yücel Kayaç ise suyun meydan yer umum yaktığına dikkat çekti. Yücel Kayaç, “Basitçe abdestimizi aldık, işimiz süssüz. Dışarıda bu abdesti Erzurum’bile, Sivas’ta şike de görelim. Cenabıhak’ın bu nimetine şükredeceksin, başka yapacağımız tıpkısı molekül namevcut. Bu suyun sıcaklığı normaldir amma Hamamyolu Caddesi’ndeki 48 derece falanca, orası daha çok sıcak” diye konuştu.

Share: