Eskişehir’de ibadete basit sağlayan termal akarsu

Eskişehir’da ibadete kolayca sağlayan termal akarsu

Reşadiye Camii’nin şadırvanından cari hamam su şita günlerinde vatandaşların ibadetini kolaylaştırıyor

Kaynak akarsu ile abdest alanlar bir hayli kıvançlı

Ahu Keder: “Eksiklik 15 derecede olsa biz yeniden burada abdestimizi alabiliyoruz”

Selçuk Taktak: “Yunak sular Eskişehir için tıpkı velinimet”

Yücel Kaya: “Dışarıda bu abdesti Erzurum’üstelik, Sivas’ta hıyanet üstelik görelim, Allah’ın bu nimetine şükredeceksin”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’deki bazen camilerin şadırvanlarından akan ve sıcaklığı 30 dereceye kadar sâdır termal sular vatandaşların abdest almaları ilkin tutmak üzere birçok konuda günlük hayatlarını berenarı kolaylaştırıyor.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte Eskişehir’üstelik hava sıcaklıkları temas yıl olduğu kabil bu yıl da hissedilir biçimde düştü. Sıcaklıklar hele geceleri ve sabahleyin saatlerinde eksiklik dercelerdi seyrediyor. Kentin meydan altı zenginliklerinden olan jeotermal suları, havaların soğumasıyla çıktı kullanılıyor. Yerin metrelerce altından çıkan nesep sularının sıcaklığı 25 ile 30 dereceye kadar çıkabiliyor. Sıcaklığının beraberinde vatandaşlarca şifalı yerine nitelendirilen hakikat suları özellikle camii cemaati marifetiyle sıkça yeğleme ediliyor. İbadetleri amacıyla Reşadiye Camii ve Çarşı Cami’ne gelen vatandaşlar, antipatik havaya karşın şadırvanından tabii hamam akarsu ile abdest almaktan oldukça memnun.

“Sevimsiz amma buna karşın dışarıda abdestimizi aldık”

Odunpazarı İlçesi Deliklitaş Mahallesi Hazer Sokaktaki sıcak katıksız termal sudan abdest düzlük Selçuk Taktak, kaynağın şehir için aynı ana olduğunu belirtti. Suyun sağladığı amelî için mütekellim Taktak, “Bu sıcak sular Eskişehir üzere bir velinimet. Yaz şita daima hamam su akıyor. Haddinden Fazla güzel, üşütmeyecek vaziyette. Söz Gelimi benim deminden abdestim yoktu, geldim, aldım ve namaza gideceğim birazdan. Gelgel soğuk amma buna rağmen dışarıda abdestimizi aldık. Allah razı olsun cümlemizden, buralara bu işleri yapanlardan, bu suyu getirenlerden” dedi.

“Nakıs 15 derecede olsa tığ gine burada abdestimizi alabiliyoruz”

Selçuk Taktak ile tıpkı yerden abdest düzlük Ceylan Keder, nakıs 15 derecede üstelik bu sıcak suyla dışarıda abdest alabildiklerinin altını çizerek şöyle konuştu;

“Tallahi biz haddinden fazla rahatız, cami da mümasil bize. Şita mevsiminde birlikte hamam suyla abdestimizi alıp camimize gidebiliyoruz. Cemi ısıdam, itici suyla dahi karışmıyor, o şekilde kullanıyoruz. Yani eksi 15 derecede olsa biz yeniden burada abdestimizi alabiliyoruz, suyu kullanabiliyoruz. Yabancılar üstelik geliyor, burada abdestini alıyor. Bu birlikte onu camii ye heveslendirme edebiliyor elbette.”

“Cenabıhak’ın bu nimetine şükredeceksin”

Reşadiye Camii’nin kök suyu akan şadırvanından abdest düz aynı başka vatandaş Yücel Kayaç ise suyun düz kayran umum yaktığına ilgi çekti. Yücel Kayaç, “Kolay abdestimizi aldık, işimiz olağan. Dışarıda bu abdesti Erzurum’da, Sivas’ta hıyanet birlikte görelim. Tanrı’ın bu nimetine şükredeceksin, ayrıksı yapacağımız benzeri özdek namevcut. Bu suyun sıcaklığı normaldir ama Hamamyolu Caddesi’ndeki 48 evre filan, ora henüz çok sıcak” diye konuştu.

Share: