Eskişehir’den deprem bölgesine ihdas evler gönderiliyor

Eskişehir’de hükümlülerin barındırılması üzere hazırlanan, kullanılmamış rekiz evler tırlara yüklenerek Kahramanmaraş’taki depremzedelere ulaştırılmak üzere yola çıkarıldı.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, Hak Bakanı Bekir Bozdağ’ın talimatıyla, İnönü ilçesi Dutluca Yerleşkesi’nde kemiksiz ukubet infaz kurumu hükümlülerinin barındırılması amacıyla hazırlanmış ve daha kullanılmamış 450 akak kapasiteli kurma evlerin zelzele bölgesine gönderilmesine karar verildi.

Türe ve İçişleri bakanlıklarının koordinasyonu, Eskişehir Valiliği ve AFAD’ın işbirliği kapsamında yerleşkede mevcut rekiz evlerin Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra bölgeye ulaştırılması amacıyla söküm işlemleri yapıldı. Ardından, depremzedelerin kullanımına sunulması amacıyla tırlara yüklendi.

Cumhuriyet Altını Başsavcısı Büyük Yeldan, yaptığı değerlendirmede, kapasitesi kısaca 1000 kişiye kadar çıkabilen kurma evlerde 4 ve 6 kişilik odaların bulunduğunu rapor etti.

Tuvalet ve banyonun düz aldığı ısı yalıtımlı evlerde, kalorifer ve yunak su sistemi bulunuyor. Antrparantez engelliler amacıyla tuvaletler saha alıyor.

Share: