Esrarlı ana kara burada gizleniyor gibi

Akademisyenler ve marifet insanlarının yıllardır mir yordukları konu karşı bakir bire bir evolüsyon yaşadı. Amerika Jeoloji Derneği yoluyla yayımlanan makalede araştırmacılar, İzlanda’nın altında pinhan batmış bire bir ana kara bulduklarına inanıyorlar ve ‘İzlanda’ kendisine adlandırdıklarını düşünüyor.

Durham Üniversitesi (Mürekkep Krallık) Düz Bilimleri Bölümü’nde Fahri Jeofizik Profesörü olan Gillian Foulger liderliğindeki uluslararası tıpkı jeolog ekibi, batmış yer bilimsel sırrın Grönland’dan Avrupa’ya büyüklüğünde uzanabileceğine inanıyor.

SÜPER YAĞIZ PARÇASI PARÇALANMAMIŞ OLABİLİR

Yayımlanan kullanılmamış raporlar, yağiz kütlesinin kısaca 600.000 kilometre karelik ayrımsız alanı kapsayabileceğini fakat İngiltere’nin batısındaki alanlar dahil edildiğinde 1.000.000 kilometre kareye kadar çıkabileceğini ortaya çıkartıyor.

Eğer söz konusu teori kanıtlanırsa, dünya için bildiklerimizi değiştirebilir. Çünkü 50 milyon yıl evvel parçalandığı memul dev Pangea süper kara kıtasının parçalanmadığı anlamına gelebilir ve bu üstelik seçkin şeyi açıklıyor. Bu bakir teori, Yıldız Atlantik bölgesindeki okyanus ve kıtasal kabuğun kapsamını ve İzlanda gibi volkanik alanların elbette oluştuğu için ayrıntılı süredir devam eden bilimsel fikirlere tıpkısı mesafe getirecek.

ITV raporlarına bakarak gelişigüzel ikisi de kıtasal kabukta bulunan yeni bir mineral ve hidrokarbür kaynağı karşı tartışmalara da kat açabilir. Durham Üniversitesi’nde dünyanın önde gelen jeologlarından Müderris Gillian Foulger konu hakkında bunları söylüyor:

“İzlanda, ana deniz kabuğundan oluşuyor ve okyanus kabuğuyla dönük olduğu yönündeki teoriler birden aşkın yer bilimsel malumat aracılığıyla desteklenmediğinden şimdiye büyüklüğünde jeologları şaşırttı. Örneğin, İzlanda’nın altındaki korteks 40 km’den elan külfet bu de alışılagelen ana deniz kabuğundan yedi intaç henüz yük olduğu anlamına geliyor. Bu kolay açıklanamazdı.

Yük kabuğun kıtasal olma olasılığını düşündüğümüzde, verilerimiz çabucak mana kazanıyor. Bu, kıta bölgesinin İzlanda’nın kendisinden haddinden fazla henüz şişman olduğunu hemencecik anlamamızı sağladı. Tüm orada, denizin altında muamma tıpkı kıta var. İzlanda’nın varlığını kanıtlamak amacıyla yapılacak dört başı mamur işler var amma bire bir zamanda acun hakkındaki yer bilimsel anlayışımıza tamamen eskimemiş ayrımsız açılım getiriyor.’’

Araştırma ekibi, müstevli kısıtlamaları punt verdiğinde teoriyi denemek üzere bir araya gelecek.

Bire Bir mevki henüz Türkiye’yi al listeden çıkardı

 

Dünyanın yer erinçli ve stresli kentleri anlaşılan oldu

 

Hayvanları Dulda Kanunu teklifi Sedir’te

 

Share: