Ethereum, Bitcoin’in önüne geçebilir

Dört Avustralyalı araştırmacı, 18 Kasım’dahi yayınlanan araştırmada EIP-1559 güncellemesinin hastalık ETH’yi henüz bol tıpkı derece saklama aracı yapma potansiyeli olduğunu ele aldı. Araştırmayı Sidney Uygulayım Bilimi Üniversitesi’nden Ester Félez-Viñas, Macquarie Üniversitesi’nden Sean Foley, Gün Batısı Avustralya Üniversitesi’nden Jonathan Karlsen ve Sidney Üniversitesi’nden Jiri Svec kaleme aldı.

Ethereum’un ağustos ayında gerçekleştirdiği EIP-1559 güncellemesiyle alay malay, ağda ödenen muamelat ücretlerinin ayrımsız kısmı yakılmaya başlandı. Güncellemenin başlatılmasından beri, dolaşımda olan arzı 118.583.580 olan ETH arzından 1 milyondan aşkın ETH yakıldı.

Rapora bakarak, EIP-1559 sebebiyle zaman zaman günce üretilen 12 bin ETH’nin yarısından fazlasına denk gelen miktarda iş ücreti yakılıyor. Araştırmacılar, Ethereum’a olan talebin etkili merkeziyetsiz finans ekosistemi nedeniyle arttığını ve giderek henüz fazla ETH’nin yakılacağını hesap pusulası ediyor.

Araştırmacılara bakarak Ethereum, halihazırda Bitcoin’den elan az enflasyonist durumda:

EIP-1559’dan beri Ethereum tekvin hızı yıla yayıldığında, Ethereum arzındaki toplanmış artış beklentisinin yalnızca yüzde 0,98 olduğu görülüyor. Bitcoin için ise bu ümit yüzde 1,99.

Araştırmacılar, Ether’in Bitcoin’e nazaran henüz bol enflasyona karşı esirgeme sunduğunu ve bu nedenle mufassal vadede Bitcoin’den henüz ferah aynı mufassal vadeli derece saklama ara bulucu olabileceğini ekledi.

Pandemi sürecinde hızlanan dünyalık basık faaliyetleri ve ABD’de dahi yüzde 6,2’yi gören enflasyon nedeniyle, 21 milyon ile ilişkin arza sahip olan Bitcoin’e gösterilen ilişki herhangi bir güzeşte dönüş artıyor. Gayrı yandan araştırmacılar, bu tasavvur için Ethereum’un bile değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor.

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor kabilinden Bitcoin destekçileri ise, hash oranı itibarıyla çok daha emniyetli olması ve en sınırı ve protokolünün değiştirilememesi zımnında Bitcoin’in henüz yüksek tıpkısı değer saklama aracı olduğuna inanıyor.

Share: