Etiket numaralı QR kodlu bakir tapular geliyor

Mekân ve Kentçilik Bakanı Garaz Çekicilik, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce ayrımsız otelde düzenlenen “Tapu Senetlerinin Yenilenmesi ve e-Ululuk Uygulamaları Lansman Programı”nda yaptığı konuşmada, 21. yüzyılın yer makro iki bileşeninin bilgelik ve uygulayım bilimi olduğunu belirtti.

Tapu ve Kadastro Umumi Müdürlüğünün Türkiye’nin bilgelik bankası ve hafızası olduğunu tamlayan Gelgel, bine mail bakım birimiyle yılda 30 milyon vatandaşa bakım verildiğini söyledi.

Yılda 8 milyon adet tapu işlemini yapıldığı bilgisini veren Gelgel, “Yılda 8 milyon adet tapu işlemi eylemek, saniyede benzeri muamele almak. Bu işler çokça görgüsüz değil, hele gelişmiş bilişim alt yapısıyla diyapozitif, hızlı, emniyetli muamelat yapabilmek, Tapu ve Kadastro Umumi Müdürlüğünün asli görevi. Biz da bu görevleri, hizmet kalitesini bırakmak hesabına bir nice yenilik yapmaya çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Vekâlet adına, 100 günlük eylem planlarını tamamladıklarını ve ikinci 100 günlük gösteri planlarına geçtiklerini dile getiren Gelgel, bu gösteri planları içerisinde tapu senetlerinin yenilenmesi ve Türkiye’nin valüasyon haritalarının çıkarılması eylemlerinin bulunduğunu hatırlattı.

Çalım, “Tapu senetlerimiz oldukça eskimişti, üstünde gereksiz bilgilerin olduğunu gördük ve imdi QR kodlu yıpranmamış tapu senetlerine geçiyoruz.” dedi.

Selçuki yıldızıyla süslendi

Yeni tapu senetlerinin içeriğine ait bilgi veren Gelgel, eskimemiş tapuların Selçuklu yıldızı ve motifleriyle süslendiğini söyledi.

Üstünde yersiz kendisine gördükleri “mahalle, cezire, parsel” bilgilerinin düzlük almadığını belirten Nazır Çekicilik, “Esasen tapu senedinin, ‘taşınmaz numarası’ diye tıpkısı kimlik numarası var. Bir Türkiye Cumhuriyeti etiket numarası gibi tapu senetlerimizin da aynı etiket numarası olacak. Bu kimlik numarasıyla alay malay bundan sonra biz tapularımıza cins senetlerine kadar ulaşıp, ‘bu tapu nereden geliyor, nasıl oluşmuş, nasıl yapılmış, malikler kimmiş’ kabil tamlık bilgilere buradan erişebileceğiz. Bu bilgilerle alay malay elan sonradan farklı yeniliklerde yapacağız.” diyerek konuştu.

Gayrimenkul numarasından ilgili yapının geçmişinin görünebileceğini vurgulayan Çalım, şöyle bitmeme etti:

“Başka heybetli çeşni QR kodlu olması. Tapu senetlerinin üstünde QR kodu bulunuyor. Bu QR kodunu çökertme telefonunuza okuttuğunuz antlaşma bizim Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğümüzün TAKBİS sistemine giriyorsunuz ve maliki olduğu yer, hane, aksata merkezi neyse bu taşınmazla ilişkin bilgileri üzerine tıklayıp görebiliyorsunuz. Adası, parseli, ilçesi, metrekaresi, tapu alanı neyse burada uzun ayrımsız şekilde görüyoruz. Tamam bu gayrimenkule gezmek istiyorsak bile burada ‘rota’ kısmına tıkladığımızda navigasyonla gideceğimiz gayrimenkule bizi yönlendirebiliyor. Bu açıdan üstelik baktığımızda hayatımızı kolaylaştıracak, hangi aldığımızı, nerede olduğunu öğrenebileceğimiz koskocaman bir ayrım olarak karşımıza çıkıyor.”

Binaların brüt ve kesin alanları görülecek

Gayrimenkul satışlarında metrekarelerde brüt ve net farklılıkları olduğunu a dikkati çeken Kasıt Çalım, “Bizim bakanlığımızın tariflediği brüt, açık kavramları kesin ayrımsız şekilde kullanılmıyor. Burada bile vatandaşımız aldığı habbe brütü ve netinin ne büyüklüğünde olduğunu cümle anlamıyla bilemeyebiliyor. Biz bakir tapu senetlerimizde artık, mimari projelerde bakanlığımızın tarif ettiği brüt tanımı neyse, bu brüt tanımına bakarak brütünü ve kesin alanını yine tapu senetlerinde göstereceğiz. Böylelikle vatandaşımızda kaç metrekare brüt kat almış kaç metrekare dairenin neti var bunları dahi kemiksiz aynı şekilde görebilecek.” ifadelerini kullandı.

Mevcut tapular geçerli olacak

Bu tapu senetleriyle vatandaşların uygulamada kolaylık yaşamalarının öngörüldüğünü bildiren Gelgel, “Bağımlı kim mevcut tapu senetlerimiz halen muteber fakat tapularını revize etmek talip vatandaşlarımız üstelik tapu müdürlüklerimize gittiği ahit tapu senetlerini değiştirebiliyorlar.” bilgisini verdi.

Tapu işlemleri ve personellerin performansı anlık kendisine izlenecek
Diğer bire bir uygulamanın de “hareket zekası platformu” olduğuna belen fail Alım, ülkedeki kül tapu müdürlüklerinin işlemlerinin izlenebildiğini ve personel bazında performansların ölçülebildiğini söyledi.

Bugüne kadar vakit kaybetmeden İstanbul’da 2 milyonun üstünde tıpkı muamele yapıldığına dikkati çeken Gurur, tam Türkiye’de 30 milyona vasıl ayrımsız muamelat sayısı olduğunu aktardı.

Aplikasyon üzerinden prosedür sayısına göre, faziletli performans gösteren 3 personelin adını açıklayarak, teşekkürlerini ileten Hava, şu değerlendirmede bulundu:

“Tığ bu sistemlerle alay malay vatandaşın memnuniyetini tasarruf etmek, siktirici teknolojiyi günümüzün çağın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde bağışlamak için bu yenilikleri yapıyoruz. Bu yeniliklerle gelişigüzel bile bundan sonra 3 boyutlu tapuya mürur hedefimiz var. Hatta Tapu ve Kadastro Umumi Müdürlüğümüze aynı malik adına ne gayrimenkul alacaksanız, buna ilişik sorularınızı SMS vasıtasıyla sorup, bunların üstelik cevaplarını anında alabileceğiniz, ‘bu dünyalık mahcuz midir, değil midir? Üstünde aynı ipotek var mıdır, yok mudur’u öğrenebileceğiniz tıpkısı sisteme geçiyoruz.”

Gerçek ayar üzerinden tapu devirlerinin yapılmasının birlikte ülke ve türe açısından önemine işaret eden Gurur, “Almamız müstelzim algı kısmını tekmil anlamıyla alamıyoruz ve tıpkı vatandaşımız bunu akıllıca gösterirken özge vatandaşımız bunu yarım gösterebiliyor. Nedeniyle bu eksikliği da giderecek uygulamaları dahi en gelişmemiş zamanda hayata geçiriyor olacağız. Tığ, Tapu Kadastro Umumi Müdürlüğümüz ve Bakanlığımızca ülkemizin tekmil coğrafyasının verilerini, dijital ortamda vatandaşımızın hizmetine sunacak ve çıktı dijital namına bunları yönetebilecek sistemlere ardı ardına geçeceğiz.” dedi.

Konuşmasının ardından Hava, bakanlığın kullanılmamış tapusunda meydan kayran QR kodunu el telefonu üzerinden taratarak, eskimemiş tapunun özelliklerini kılgılı yerine gösterdi.

Toplantıya Bakan Yardımcıları Fatma Varank ve Alperen Demirtaş, Tapu ve Kadastro Umumi Müdürü Mehmet Zeki Adlı, İLBANK NANIAZIZ Genel Müdürü Yusuf Büyük ile bakanlık bürokratları ve özge ilgililer bile katıldı.

Taşınmaz Değerleme Sisteminde 2 tayyareci memleket belirlenecek

Gurur, toplantının ardından gazetecilerin tapuların hamur değeri üzerinden iş yapılmasına ilgili Gayrimenkul Valüasyon Sistemi uygulaması hakkındaki sorularını yanıtladı.

Konunun geçmiş 100 günlük gösteri planı içre düz aldığını hatırlatan Gelgel, “Buna ilgili düzenlemeyi içeren yönetmelik taslağını Cumhurbaşkanlığımıza gönderdik, orada araştırmalar yapılıyor. Bitmesine müteakip bir pilot uygulamayla geçeceğimiz iki şehrimizde, ilçelerimizde tayyareci uygulamalarını gerçekleştireceğimiz, taşınmazların köken değeri üzerinden satışına ilgili uygulamayı inşallah önümüzdeki sene itibarıyla başlatıyor olacağız.” diyerek konuştu.

Uygulamanın içeriğine ait Kurum, “Taşınmaz malikleri, tapu devirlerini yaparlarken, bulundukları, sahip oldukları, alana veya gayrimenkule ait bire bir valüasyon çıkaracaklar, bunu özgür valüasyon kuruluşları yapacak. Bu müstakil değerleme kuruluşlarının verdiği değerlenmeler komisyonumuzca üstelik değerlendirilecek. Doğru bulunmasına müteakip, bu değerleme üzerinden üstelik tapu devirleri gerçekleşmiş olacak.” bilgisini verdi.

Vatandaşa cüzi birlikte olsa aynı ecir belirleneceğini anlatım fail Çekicilik, “Buna ilişik hem Anamal Piyasası Kurulumuzca hem kuruluşlarınca değerlendirmeler yapıyoruz. Yer bir iki maliyetle, arz akla yatkın bilgiyi alabileceğimiz ayrımsız sistem kuracağız. Filhakika devir içerisinde tamam Türkiye’mizin valüasyon haritaları isabet olacak. Kâin binada değerleme varsa o değerlemeler de dikkate alınacak.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kasıt Alım, tam ikmal maliklerinin onay vermemesi durumunda İmar Barışı’na başvurulamadığına ilişik şikayetler olduğu ve üçte iki veya üçte bire bir ekseriyetle bu sorunun giderilmesi yönünde tıpkısı düzenleme yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya da bu konuda anayasal bire bir hak olduğu gerekçesiyle düzenleme yapılamadığı yanıtını verdi.

Share: