Evden çıkmadan tapu işlemleri arttı

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, Tapu ve Kadastro Umumi Müdürlüğü, tapu ve kadastro başvurularının, 18 Mart’tan itibaren korona virüs tedbirleri kapsamında “Web Tapu” sistemi üzerinden (https://webtapu.tkgm.gov.tr) online kendisine yapılması kararını aldı.

Vatandaşları kalabalıklardan ırak ağrımak üzere daha işlevsel ağıl getirilen aplikasyon ile genel ağ üzerinden kurum-satım, tapu kaydı, tutu kabilinden işlemlerin tümüne imkan tanındı.

Web Tapu ile işlemlerini çok daha aceleci tıpkısı şekilde, beklemeden yapabilen ve işlemlerinin bütün aşamasını takip fail vatandaşlar, serencam aşamada hemen yıvışık imza için tapu müdürlüklerine gitti.

Bu şekilde 18-31 Mart arası tapuda online yerine bütün 113 bin 28 iş gerçekleştirildi. Türkiye genelinde 29 bin 748 ev satışı da online kendisine Web Tapu üzerinden yapıldı.

Konut satışının yarısı İstanbul’dan

İstanbul’dahi 18 Mart’tan itibaren ay sonuna büyüklüğünde 15 bin konut halk değiştirirken en haddinden fazla göz satışı; Esenyurt, Pendik, Ümraniye, Alelade Incizap ve Kadıköy’de yapıldı.

Online hane satışında 8 bin 674 göz ile Ankara ikinci, 6 bin konut ile İzmir üçüncü sırada düz aldı. İzmir’i 4 bin 496 ile Antalya ve 4 bin 149 satış ile Bursa izlem etti.

Online konut satışının yeryüzü ağırbaşlı olduğu diğer iller ise Konya, Mersin, Manisa, Gaziantep, Balıkesir, Kocaeli, Adana, Kültürlü, Tekirdağ ve Muğla şeklinde sıralandı.

9 bin 370 vatandaş online tapu aracılığı ile ipoteğini kaldırdı

Ayrıca borcunu ödeyen 19 bin 370 vatandaş birlikte esasen evinden, Web Tapu aracılığı ile ipoteğini kaldırdı.

14 bin 110 vatandaş birlikte bankalardan cesaret alarak Web Tapu üzerinden aile sahibi olurken, 12 bin 483 vatandaş ise itimat amacıyla bankalara evini teminat gösterdi.

Mavera yandan 6292 çevrilmiş yasa gereği satış işlemi yapılan 2/B arazileri ortamında Web Tapu kullanıldı. 2/B arazilerinin satışına ait Web Tapu’birlikte 1600 işlem yapıldı.

Share: