Evden say ofisler amacıyla zılgıt mi?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Bir haddinden fazla gönül pandemi döneminde yükselişe sabık evden çalışma uygulamasının kent merkezlerinde vadi kayran ofisler amacıyla aynı yıldırma adına görüyor. Ancak yatırımcılar, inşaatları gözlemleyerek farklı benzeri bakış açısına erbap tür. Londra ve New York karşılaştırıldığında, İngiltere’nin başkenti Londra’de akıbet yıllarda daha az sayıda eskimemiş ofis binasının yapıldığı görülüyor.

Bunun nedenlerinden bir tanesi bile Brexit.

Bu nedenle Londra’daki büyük ticari yurt sahipleri pandemi sonrası henüz macerasız benzeri toparlanma gösterebilir. Wall Street Journal’ın haberine bakarak New York’taki yurt sahipleri ise şehirde yaşanan inşaat patlaması zımnında aynı şansa cemaat olmayabilir. Yurt envestisman fonları British Land ve Landsec Londra’dahi kâin yazıhane portföylerinde eylül ayından bu yana kira anlaşmalarında artım bildirdi. Şirketler aynı zamanda Londra’nın merkezinde kayran düz yazıhane portföylerinin değerinin, son altı ayda %1,6 ila %2,8 ayar kazandığını açıkladı. Londra’bile ofis doluluk oranı halen ortalamanın %12,4 altında.

Ancak pandemi döneminde çalışanları evde olan kurumsal kiracıların, ofise dönüşün başlamasıyla birlikte elan şişman alanlar kiralayabileceği düşünülüyor. Facebook de sonuç dönemde Londra’nın en balaban kira sözleşmelerinden tıpkı tanesine imza atarak, şehrin West End bölgesinde tıpkısı binayı kiraladı.

Büro pazarında merkezi lokasyonlardaki enerji tüketimi düşük çokbilmiş binalar, çalışanlarını ofise girmek talip şirketler yoluyla tercih ediliyor. Başka yandan çarkıt büro binalarını isticar etmek oldukça print. Pandeminin başlangıcından bu yana Londra’üstelik imzalanan icar anlaşmalarının 10’undan altısı kullanılmamış ya bile düzeltilmiş binalar için yapıldı. Londra’nın merkezindeki ofislerde açıklık oranı %9,1. Yıpranmamış ve uslu binalarda ise bu cesamet %3,5.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre bağan sunma bu binaların sahiplerinin efdal faiz bekleyebileceği anlamına geliyor. Londra’dahi eskimemiş büro binalarının inşaatı, 2016 yılında Avrupa Birliği’nden ayrılığın referandumla onaylanmasının arkası sıra yavaşladı. New York’un önde mevrut gayrimenkul sahipleri SL Green ve Empire State Realty Trust üzere şirketler ise elan keskin aynı gerçekle yüz yüze.

2022 ve 2024 ortada nesir edilecek kullanılmamış ofis sayısı oldukça fazla ve 1980 yılından bu yana üç almanak süre içre tanıdık arz erdemli nicelik. Manhattan’daki ofislerin kurumsal kiracıları sunma yeni ve yeryüzü mekân dostu binalara taşınma konusunda istekli olsalar de, seçeneklerin fazla olması fiyatları da düşürüyor.

 Pandeminin yazıhane alanlarına yönelik kurumsal bağ üzerindeki detaylı vadeli etkisi halen belgisiz. Ancak New York’ta kâin iri yurt sahiplerini takatli ayrımsız dönemin beklediği kesin.

Avrupa bankalarının batmış cesaret çıkmazı

 

KÖLE ekonomisi yüzdelik 2.1 büyüdü

 

Avrupa fintekleri ABD’dahi bozukluk tutunamıyor?

 

Share: