Evine eşkıya giren taşınıyor

Türkiye’üstelik saatte 10 familya ve 5 aksiyon yeri, günde ise 234 ev ve 114 aksiyon yeri hırsızların kurbanı oluyor. Hırsızlar yalnız mala değil, genellikle cana dahi kastediyor. Yaşanan arakçılık olayları, canlı himaye sağlayıcı asayiş sistemlerine olan talebi birlikte artırıyor.

Güven Genel Müdürlüğü’nün verilerine bakarak, Türkiye’da sabık sene bütün 85 bin 349 evde hırsızlık vakası yaşandı. Berenarı mucize yöntemlerle amaçlarına ulaşan hırsızların hedefinde takkadak konutlar değil, hareket yerleri da vardı. Yeniden tıpkısı rapora bakarak, geçtiğimiz sene 41 bin 656 hareket yeri hırsızların hedefinde vadi aldı.

Arakçılık kurbanlarının yüzde 80’i evini değiştiriyor
Türkiye’nin lider asayiş firması olan Pronet’mağara Genel Müdürü It Canlı Kastro, Türkiye’deki hırsızlık girişimlerinin şanlı benzeri kısmının ayak halkı evdeyken gerçekleştiğini, bunun bile şişman travmalara sebep olduğunu belirterek şunları söyledi: “Elbette tam arakçılık olayları çok kötüdür ancak bu olayların birlikte arz kötüsü hırsızların sekmen halkı uyurken eve girmeleri olsa lüzum. Uyandıktan sonradan değerli eşyalarının çalındığını ayırt edenlerin yanında güçlü çokça hırsızlık olayında, sekmen halkından evin içinde hırsızla karşı karşıya gelenler oluyor. Hangi şekilde gerçekleşirse gerçekleşsin, yaşanan hırsızlık olayı kurbanlarda yüce travmalara bozukluk oluyor. Tetkikat, hırsızlık kurbanı olanların yüzde 80’inin evini değiştirdiğini ortaya koyuyor. Mekan değişmek travmayı azaltıyor fakat yeni evde bile benzer olaylarının yaşanmaması için banko tılsım alınması gerekiyor.”

Geç olmadan ilaç alınmalı
Türkiye’da seçkin saat başı 10 lüp soyulduğuna ilgi çeken Pronet Asayiş Umumi Müdürü Pek Kastro, on paralık kimsenin ‘Benim başıma gelmez’ deme lüksüne ehil olmadığının altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Pronet’kap ocak evet de hisse senedi yerleri üzere güvenlik sistemi irade edenlerin kebir benzeri bölümünün kendisinin ya da bire bir yakının mukaddema hırsızlık vakası yaşadığını görüyoruz. Biz bu durumun değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Hırsızların hedefi haline gelmeden geçmiş zaruri önlemler alınmalı. Serencam yıllarda asayiş konusunda küsurat bilinçle birlikte, tedbirli davranıp başına dokunaklı bire bir özdek gelmeden ilk alarm ve sair düzenlilik önlemlerini kullanmaya başlayanların sayısının alelacele artıyor.”

Herkesin kendisini bereketli ve güvende hissettiği yerin özlük evi olduğunu tabir eden Kastro, hırsızları karı ve gelişim yerlerinden ırak tutmanın sunu görgüsüz ve en berbat yolunun düzenlilik sistemi kaldırmak olduğunu, akla yatkın fiyatlarla erbap olunabilecek tıpkı düzenlilik sisteminin çığlık hâller yaşanmasını engelleyeceğini dahi sözlerine ekledi.

Hırsızlıkla ilişik akıllıca bilinen yanlışlar:

Yanlış: Bizim evin kapısı sandık üzere sapasağlam.
Filhakika: Yekpare kapılar boşalmak amacıyla tasarlanmıştır. Kapıda kaldığınızda tıpkı açkıcı açıyorsa, benzeri hırsızın da kapınızı küşat ihtimali seçme antlaşma vardır

Yanlış: Benim sigortam var, ister yok
Doğrusu: Sigorta ancak hırsızlık sonrası zararlarınızı karşılar, hırsızlığı engellemez, bile canınızı korumaya almaz. Sigorta ve alarm birbirinin tamamlayıcısıdır, alternatifi değil.

Falsolu: Güvenlik sistemleri pahalıdır
Elhak: Faydalı değildir. Abonelik sistemlerine imdi faziletli bedeller ödenmiyor.

Share: