Evrim tarihi değişebilir

İsrailli arkeologlar herif tarihine ilişik büyük ayrımsız iz bulduklarını duyurdular. Lif Aviv Üniversitesi’nden tıpkı grup araştırman, Rosh Haain kazı bilimsel alanındaki bire bir mağarada modern insana ilgilendiren olduğunu düşündükleri 400 bin yaşında dişler buldu. Kanıtlanması durumunda bu sezme insanın evrimsel sürecine ait tarihin baştan yazılacağı anlamına geliyor.
Lif Aviv Üniversitesi’nden arkeolog Prof. Avi Gopher araştırmanın önemini şöyle açıklıyor, “mağaranın tarihi, Homo sapiens ilmî adına topluluk modern insanın, dünyanın bu köşesinde bilinenden çokça henüz ilk var olduğunu ortaya koyuyor. Bildik arz çarkıt Homo sapiens buluntularını Etiyopya’dahi ortaya çıkarılmış olan 160.000 almanak bakaya oluşturuyor. Bakir keşif, kayırıcı evrimi ve yayılışıyla ilişkin süreci yeniden düşünmemiz gerektiği anlamına geliyor.”
İnsan iskeletinin yer dayanıklı parçası olması sebebiyile fosiller üzerindeki analizlerin genellikle üzerinde yürütüldüğü dişlerle gelişigüzel, er devir eş toplumlarında intişar olan keskinleştirilmiş taşlar ve ayrıksı ilkel aletlere ilgilendiren bakaya dahi hafriyat alanında ortaya çıkarılmış durumda.
Ancak İsrailli araştırmacılar, keşif sonucu kurdukları teoriyi tanıtlamak üzere bakaya üzerinde elan aşkın çalışılması gerektiğine de özen çekiyorlar.
Bilimsel anlamda akseptans edilen teoriye bakarak Homo sapiens, geçmiş kendisine Afrika’birlikte ortaya daha çok ve sonrasındaysa buradan ana alarak tamlık dünyaya yayıldı.

Share: